Decyzja o przełożeniu Euro 2020 o rok zapadła na specjanej wideokonferencji UEFA, która odbyła się 17 marca. Zadecydowano, że turniej odbędzie się w dniach 11 czerwca - 11 lipca 2021 roku (pierwotnie mistrzostwa miały się rozpocząć 12 czerwca 2020 roku spotkaniem Włochy - Turcja w Rzymie).

Przełożenie rozgrywek reprezentacyjnych o rok umożliwi klubom dokończenie sezonów ligowych. Założenie na chwilę obecną (bo sytuacja może ulec zmianie) jest taka, żeby uwinąć się z tym najpóźniej do końca czerwca. Kontrakty z ogromną większością piłkarzy są podpisywane zwyczajowo właśnie do połowy roku, więc dotrzymanie tego terminu pozwoli na uniknięcie większego chaosu. Na konferencji uzgodniono także, że mecze ligowe oraz te w europejskich pucharach zamienią się miejscami w terminarzach - te pierwsze będą rozgrywane w środku tygodnia, a drugie w weekendy.

Liga Mistrzów i Liga Europy - kiedy finały?

UEFA oraz przedstawiciele krajowych związków piłkarskich podjęły również decyzję o terminie rozegrania finałowych meczów dwóch najważniejszych klubowych rozgrywek w Europie. Finał Ligi Mistrzów odbędzie się 27 czerwca na na stadionie Atatürk Olimpiyat w Stambule. Finał Ligi Europy zostanie z kolei rozegrany 24 czerwca na Stadionie Energa w Gdańsku.

Copa America również ma nowy termin

W czerwcu i lipcu miał się również odbyć turniej o mistrzostwo strefy COMNEBOL, czyli Copa America. I identycznie jak w przypadku Euro 2020, również został przełożony. Zawody odbędą się równolegle z europejskimi zmaganiami - zaplanowano je na okres od 11 czerwca do 11 lipca 2021 roku. Gospodarze pozostają bez zmian - są nimi Argentyna oraz Kolumbia.