Z danych zebranych z urządzeń Fitbit zachowywanie dystansu społecznego w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 znacząco wpłynęło na spadek liczby kroków w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Nasilenie spadku liczby kroków różniło się w zależności od kraju, przy czym kraje europejskie wykazują bardziej dramatyczną zmianę, od 7% do 38% spadku liczby kroków w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 r.

Wpływ koronawirusa na aktywność fizyczną w Polsce oraz na świecie

Naukowcy przeanalizowali aktywność milionów użytkowników Fitbit o podobnych cechach w tym samym tygodniu w roku poprzednim. Według tej analizy w tygodniu z 22 marca 2020 r. w Stanach Zjednoczonych odnotowano 12% spadek liczby kroków.

Dla przykładu, odstępstwo od standardowej aktywności dla tego okresu porównując obecny i ubiegły rok, wystąpiło wcześniej w tym roku w krajach takich jak Chiny i Hongkong, które jako pierwsze zmierzyły się z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Są też powody do optymizmu, ponieważ widać, że liczba kroków znów rośnie w Chinach, Japonii i Hongkongu.

Grafika ilustruje jak zachowania dotyczące ilości kroków zmieniły się w poszczególnych krajach.Grafika ilustruje jak zachowania dotyczące ilości kroków zmieniły się w poszczególnych krajach. Fitbit

W Europie, największy spadek liczby kroków jest widoczny w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Rumunii ?i Francji w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 roku, gdzie wyniósł kolejno 38%, 25%, 25%, 24%?i 20%. Polska jest na 7 miejscu pod względem spadku liczby kroków, gdzie odnotowano wynik o 18% niższy niż w poprzednim roku w tym samym okresie. Tendencja spadkowa jest zauważalna od 16 lutego 2020 roku, kiedy liczba ofiar śmiertelnych w Chinach przekroczyła 1000 osób. Od tego czasu, w każdym z tygodni odnotowywano regularny spadek liczby kroków wśród polskich użytkowników urządzeń Fitbit.

Procentowa zmiana ilos?ci kroko?w w miastach EuropyProcentowa zmiana ilos?ci kroko?w w miastach Europy Fitbit

W Stanach Zjednoczonych w większości dużych obszarów miejskich odnotowano znacznie większy spadek liczby kroków niż w pozostałych częściach kraju, gdzie średni spadek wyniósł 12% w tygodniu kończącym się 22 marca 2020 r. W wykresie poniżej porównano jak liczba kroków zmieniła się ?w głównych miastach Stanów Zjednoczonych przez ostatnie dwa tygodnie. Wiele z tych miast wprowadziło zakazy opuszczania domów lub inne surowe regulacje. Dla przykładu, od zeszłego tygodnia w San Francisco i Nowym Jorku – dwóch miastach objętych zakazem opuszczania domów bez wyraźnej potrzeby, odnotowano wyraźny spadek liczby kroków.

Aktywność fizyczna, dieta, regenerujący sen mają kluczowe znaczenie w radzeniu sobie ze stresem, pozytywnie wpływają na nastój oraz poprawiają odporność. Natomiast w obecnej sytuacji trudno skupić się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, dlatego warto spojrzeć na kilka poniższych wskazówek, które pomogą zadbać o te aspekty życia.