Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Wietnam. Ten azjatycki kraj, kojarzony w Polsce głównie ze swoją tanią i smaczną kuchnią ma jednak więcej do zaoferowania, niż kurczak w pięciu smakach i chyba największą na świecie liczbę skuterów na metr kwadratowy ulicy.

Teraz do znanych i lubianych atrakcji, takich jak Zatoka Opadających Smoków, Trang An oraz stara dzielnica Hanoi dołączyła kolejna i już na wstępie wiadomo, że będzie cieszyć się dużą popularnością. Mowa o zawieszonym na wysokości ponad 1400 metrów nad poziomem morza Złotym Moście, który wygląda jak żywcem wyjęty z filmów o Indianie Jonesie lub z jednej z gier z serii Uncharted. Piesza przeprawa jest bowiem „przytrzymywana” przez ogromne dłonie, do złudzenia przypominające kamienne. Dodając do tego widoki, jakimi można cieszyć oczy stojąc na niej, mamy gotowy przepis na turystyczny sukces.

 

Most jest położony w środkowym Wietnamie nad wzgórzami Ba Na, niedaleko od granicy miasta Da Nang. I chociaż dłonie podtrzymujące 150-metrową przeprawę wyglądają, jakby były wykute z kamienia i były dziełem istniejącym od setek lat, to prawda jest zgoła inna. Za projekt odpowiedzialna jest firma TA Landscape Architecture, która najpierw stworzyła metalowy szkielet dłoni, a następnie pokryła je włóknem szklanym i nadała im odpowiednią barwę i fakturę. Złoty Most jest częścią inwestycji, która ma ściągnąć do kraju jeszcze więcej odwiedzających. I cóż, zapewne się uda – zdjęcie w takim miejscu będzie chciał mieć praktycznie każdy.