Co należy zrobić, aby znaleźć się w gronie elity? Sposobów teoretycznie jest wiele, ale na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że o przynależności do elity nic nie świadczy tak, jak tytuł szlachecki. Tylko jak zostać lordem, jeśli nie mieliśmy szczęścia urodzić się w odpowiedniej rodzinie?

Takowy tytuł można po prostu kupić, a przy okazji zadbać nieco o środowisko. Na ciekawy pomysł wpadli bowiem założyciele organizacji Highland Titles Nature Reserve. Owa organizacja nabyła w 2007 roku 250 akrów ziemi w Glencoe w zachodniej Szkocji, a obszar został następnie przekształcony w rezerwat przyrody. Highland Titles ma świetny sposób na finansowanie swojej działalności – każdy chętny może nabyć niewielką parcelę na terenie rezerwatu, a akt ten uprawnia go do używania tytułu Lorda dworskiego, Lorda lub Lady Glencoe.

Tytuł lorda za stopę kwadratową ziemi

A owe działki mogą być naprawdę niewielkie. Najmniejsza z nich ma powierzchnię zaledwie jednej stopy kwadratowej i można ją nabyć już za 150 złotych! Oczywiście można zainwestować również w większą działkę – kwadraty o powierzchni 10, 100 i 1000 stóp kwadratowych kosztują odpowiednio 250, 600 i 2500 złotych. Kupujący wraz z nabyciem działki (z którą jednak nie może robić tego, co mu się żywnie podoba, bo ziemią nadal zarządza wspomniana organizacja) otrzymuje zestaw akcesoriów, świadczący o jego nowym tytule. W zależności od rozmiaru parceli są to dokumenty poświadczające zakup, legitymacja lorda (!), a także szalik z jagnięcej wełny. Szczęśliwy nabywca może również zainstalować specjalną dedykację na smartfonie, która będzie go informować o aktualnej pogodzie na terenie jego posiadłości. Apka zawiera także wspomniany akt własności i legitymację, co czyni z niej jedyny w swoim rodzaju sposób do przechwalania się w towarzystwie.

Aplikacja do zarządzania lordowską ziemiąAplikacja do zarządzania lordowską ziemią fot. Highland Titles

Highland Titles przyznaje jednak, że ich tytuł Lorda lub Lady nie jest rzecz jasna prawdziwym tytułem szlacheckim, a oznacza jedynie właściciela ziemskiego. I nieważne, że owa ziemia to kwadrat o boku 30 centymetrów!