Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że ilu ludzi, tyle definicji luksusu. Wyobrażenie na temat luksusowego życia to kwestia niezwykle subiektywna, bo pogląd na tę sprawę jest kształtowany przez wiele różnych czynników - począwszy od własnych wizji, a skończywszy na filmach i serialach telewizyjnych. W jakich więc miejscach najwięcej Polaków miałoby ochotę sparafrazować słynny cytat z filmu “Kogel-mogel” i z zachwytem powiedzieć, że “tu jest jakby luksusowo”?

Luksus w Polsce

MICHAŁ RYNIAK

W raporcie uwzględniono cztery miejsca w Polsce i cztery poza jej granicami. Jeśli weźmiemy pod uwagę pierwszą z wymienionych kategorii, to tuż za podium uplasowała się miejscowość Gałkowo. Ta mazurska wieś, położona w powiecie piskim jest znana przede wszystkim ze stadniny koni Ferensteinów. Co roku odbywa się tu Gałkowo Cup - zawody, pokazy koni i jazdy konnej. Na trzecim miejscu znalazła się Jurata, która od lat kojarzy się Polakom z wypoczynkiem na wysokim poziomie. W sąsiedztwie miejscowości znajduje się rezydencja prezydenta RP. Drugie miejsce zajął warszawski Trakt Królewski. W tym ciągu kilku ulic znajdziemy między innymi Hotel Raffles Europejski, Pałac Prezydencki, Główny Kampus Uniwersytetu Warszawskiego, Belweder, restaurację Wojciecha Modesta Amaro, a na samym jego końcu słynny Pałac w Wilanowie. Za najbardziej luksusowe miejsce w Polsce został jednak uznany Sopot. Jak się okazuje, magia “Monciaka” oraz hotelu Grand wciąż jest silna.

Luksus na świecie

DubajDubaj fot. pixabay.com

Jeśli chodzi o najbardziej luksusowe miejsca poza granicami Polski, to sytuacja wygląda następująco: na czwartym miejscu uplasowała się ulica Wall Street na nowojorskim Manhattanie - jak widać wielu ludzi kojarzy ogromne pieniądze z luksusem. Na trzecim miejscu znalazło się Beverly Hills - dzielnica Los Angeles kojarzona przede wszystkim jako miejsce, gdzie swoje wille mają gwiazdy kina i inne znane osobistości. Drugie miejsce to powrót do Europy, a konkretnie do Monte Carlo - z tym wyborem również trudno dyskutować. Za najbardziej luksusowe miejsce na świecie uznano Dubaj - największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a obecnie jeden z coraz popularniejszych kierunków podróży. Zgadzacie się z takim werdyktem?