Bo my robimy lepsze piwa, a Niemki – i piszemy to z pełną odpowiedzialnością – są niczego sobie. Pojedź i sprawdź. A przy okazji zobacz naszą insiderską selekcję najlepszych miejscówek. Brama Brandenburska to dużo za mało, by zasmakować tego miasta, które ma reputację najbardziej hipsterskiej stolicy w Europie. Plus: na tle pozostałych, szczególnie tych z Europy Zachodniej jest bardzo demokratyczny. Kiełbaska z budy kosztuje tu nadal 2 euro, piwo, i to niezłe, nawet mniej. No i można tam dojechać wygodnie autostradą albo pociągiem, kiedy tylko najdzie nas ochota.

Dzielnica Tegel w BerlinieDzielnica Tegel w Berlinie Shutterstock

1. Tegel

Tak, tak, to w tej dzielnicy znajduje się główne berlińskie lotnisko (swoją drogą jedno z gorszych w Europie). Jednak Tegel, a dokładniej Alt-Tegel (Stary Tegel) to również przyjemna dzielnica z pięknym kurortowym deptakiem, jeziorkiem i trasami rowerowymi. W weekendy na jeziorze można pościgać się zdalnie sterowaną żaglówką, zjeść wursta i poleżeć na trawie. Bez turystów, tylko Berlińczycy.

Kolekcja Borosów w BerlinieKolekcja Borosów w Berlinie Noshe/ Andreas Gehrke

2. Sammlung Boros

Kolekcja Borosów to kawał sztuki współczesnej tak bardzo odjechanej, że jeśli nie zachwyt, to na pewno wzbudzi w tobie śmiech. Ale nie o to chodzi. Ekspozycja prezentowana jest w zbudowanym w 1942 r. schronie, który po wojnie służył najpierw Armii Czerwonej za więzienie, potem był magazynem owoców z Kuby, a po upadku muru stał się klubem techno. Czujesz się tu jak na zupełnie innej planecie.

Berlińskie podziemiaBerlińskie podziemia mat. prasowe

3. Berliner Unterwelten

We Wschodnim Berlinie metro nie kursowało. Stacje sprzed podziału miasta były nieczynne, nie wszystkie wróciły po zjednoczeniu do użytku. Dziś jest okazja podziwiać podziemny świat Berlina, którego "stacje-widma" są jednym z elementów. A oprócz tego schron (przy metrze Gesundbrunnen), który miał pomieścić 1300, a upchnięto w nim ponad 4 tys. osób. Do wyboru wiele fragmentów, kilka tras. Wszystkie emocjonujące.

Widok na Berlin z KlunkerkranichWidok na Berlin z Klunkerkranich Alamy Stock

4. Klunkerkranich

Neukölln ma niby reputację dzielnicy, do której boi się wjeżdżać nawet policja i nie dostarczają pizzy, ale bez przesady. To tu za chwilę będzie biło artystyczno-hipsterskie serce Berlina przeniesione z zadeptanego przez turystów Kreuzberga. Przykład? Klunkerkranich - doskonały lokal na dachu z super perspektywą Berlina. To połączenie baru, restauracji i instytucji kulturalnej. Bywają tu targi kulinarne, koncerty, wystawy. Zawsze jest tu super towarzystwo.

Hotel 25h Bikini w BerlinieHotel 25h Bikini w Berlinie mat. prasowe

5. 25 Hours Bikini Hotel

Hoteli w Berlinie wiele, ale ten ma coś, co rzadko w hotelach się zdarza – w wybranych pokojach są hamaki zawieszone przy oknie. A że widok wyborny – z jednej strony na zakupowy KuDamm (to taka „5 Aleja” Zachodniego Berlina), z drugiej na Tiergarten, to jest po co leżeć i jest na co patrzeć. Ponadto – na 10 piętrze znajduje się przyjemny bar z tarasem. Zamów coś więcej niż piwo.

Hotel muzyczny nHow w BerlinieHotel muzyczny nHow w Berlinie mat. prasowe

6. nHow Hotel

Karim Rashid to taki designer, którego znakiem rozpoznawczym są opływowe kształty i żywe kolory. Można się kłócić czy to kicz czy nie, jedno jest pewne: od razu widać, że „Rashid” maczał w czymś palce. Hotel nHow to jego dzieło. Jest to pierwszy w Europie hotel muzyczny: ma swoje własne studio nagraniowe, można zamówić do pokoju gitarę, odbywają się regularnie koncerty. Nie najtaniej.

Typowa niemiecka kiełbaska z sosem curryTypowa niemiecka kiełbaska z sosem curry Curry 36

7. Curry 36

Słynny bar na Kreuzbergu (Metro Mehringdamm). Szczyt możliwości kulinarnych Niemców w dziedzinie kiełbasek. Chodzi o to, że kiełbaska przy przełamywaniu powinna robić „knak-knak”. Ta robi i to bardzo. Najsłynniejsza pozycja w menu Curry 36 to oczywiście słynny currywurst - pokrojona kiełbasa w sosie z dodatkiem curry. Ale większość stałych bywalców zamawia... Thueringer Rostbratwurst w bułce, oczywiście pieczonej na miejscu, dzielonej tuż przed podaniem. Doskonała. Ciekawostka: w tym lokalu swoje w kolejce odstał po kiełbaskę Elon Musk.

TeufelsbergTeufelsberg Shutterstock

8. Teufelsberg

Hitler rozpoczął tu budowę akademii wojskowej, ale się nie wyrobił przed końcem wojny. Z czasem zaczęto tu zwozić gruzy powojennego Berlina. Efekt? Trochę klimatu Prypeci (Czarnobyl), trochę opuszczonych wiosek olimpijskich (Ateny, Sarajewo i inne). W tym wszystkim dużo graffiti, klimat squaterski. Można sobie za kilka euro kupić "tour", gdzie palcem pokażą najciekawsze elementy. Można (albo właśnie nie?) też przejść przez siatkę i zwiedzać to nielegalnie.

Kebab MustafaKebab Mustafa Alamy.com

9. Mustafa Kebab

Jak wiadomo – kebab nie powstał wcale w Turcji, tylko w Niemczech (ale założył go Turek). Berlin kebabami stoi do dziś, a najlepszy z nich to Mustafa Kebab. Kultowy bardziej niż zapiekanki na krakowskim Kazimierzu. W menu trzy pozycje – mały, duży i wege (też niezły), kolejka na kilkadziesiąt minut czekania nawet w środku tygodnia. Nie ma surówki z kapusty, jak w Polsce, ale jest naprawdę nieźle. Warto poczekać.

Berlińskie podwórka w Hackescher MarktBerlińskie podwórka w Hackescher Markt wikipedia.de

10. Hackesche Höfe

Stacja metra Hackescher Markt, między AlexanderPlatz a Friedrichstrasse. Labirynt połączonych ze sobą podwórek, a w nich knajpy, sklepy, kawiarnie. Kiedyś było to miejsce odrobinę offowe, dziś jest raczej komercyjne, ale warto zawitać. Popularnym miejscem jest sklep z zabawkami Viel Spiel - można kupić metalowego garbusa dla juniora. Niech ma!