Gdy Verne wydał jedną ze swoich najsłynniejszych powieści (a było to w 1872 roku) idea okrążenia świata w 80 dni wydawała się mało prawdopodobna. Obecnie czas potrzebny na odbycie takiej podróży znacząco się skrócił – w 2017 roku niejaki Gil Azevedo potrzebował zaledwie niespełna 56 godzin, aby okrążyć Ziemię. 80 dni wydaje się jednak rozsądnym okresem, aby nie tylko odbyć taką podróż, ale i zobaczyć coś ciekawego w jej trakcie.

Wyprawa dookoła świata z Airbnb

Taką właśnie wyprawę organizuje Airbnb. Jeśli nie wiedzieliście – serwis od jakiegoś czasu nie tylko pośredniczy w wynajmie mieszkań i domów na całym świecie, ale pomaga również w organizowaniu mniejszych i większych podróży. Zazwyczaj są to wypady kilkudniowe, ale nie w tym przypadku.

 

Dwunastotygodniowa wyprawa została zaplanowana w taki sposób, aby jej uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć atrakcje na niemal wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy). Podróż zaczyna się i kończy w Londynie (identycznie jak w powieści Verne’a), a ci, którzy zdecydują się wziąć w niej udział odwiedzą między innymi Rumunię, Uzbekistan, Egipt, Jordanię, Etiopię, Kenię, Nepal, Bhutan, Tajlandię, Chiny, Australię, Nową Zelandię, Japonię, USA, Chile, Ekwador i Islandię. Szczegółową rozpiskę można zobaczyć TUTAJ. Za organizację wyprawy odpowiada firma MT Sobek, która w tym celu porozumiała się z 50 gospodarzami z całego świata, u których zatrzymają się podróżnicy.

Podróż w szczytnym celu

Co ciekawe, cały przychód z wyprawy zostanie przekazany na realizację szlachetnego celu. Wszystkie pieniądze mają trafić na konto organizacji pozarządowej Malala Fund. Została ona założona w 2013 roku przez Malalę Yousafzai (najmłodszą w historii laureatkę nagrody Nobla) i jej ojca Ziauddina. Celem organizacji jest zapewnienie edukacji pakistańskim dziewczynkom.

A jaki jest koszt całego przedsięwzięcia? Cóż, biorąc pod uwagę rozmach wyprawy, nie taki wysoki – wynosi bowiem 18 806 złotych. Obejmuje on zakwaterowanie, koszty podróży (ośmioma różnymi środkami transportu, w tym balonem!) oraz wyżywienie. Uczestnik musi jedynie na własny koszt dotrzeć 1 września 2019 roku do Londynu, skąd wyprawa startuje. Koniec – w tym samym miejscu, 19 listopada.