Andikitira to niewielka, bo zajmująca powierzchnię niespełna 21 kilometrów kwadratowych, wyspa należąca do greckiego archipelagu Wysp Jońskich. Znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Kretą oraz Kithirą. Jednak w przeciwieństwie do chociażby pierwszej z wymienionych, Andikitira nie jest zbyt popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży – na wyspie znajdują się zaledwie dwa miejsca, w których można wynająć kwatery. Nie jest to dziwne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że wyspę na stałe zamieszkuje niespełna 30 osób. 

 

Mieszkanie i pieniądze dla nowych mieszkańców

Greckie władze postanowiły zmienić ten niezbyt satysfakcjonujący stan rzeczy i sprawić, aby atrakcyjność Andikitiry w oczach turystów znacznie wzrosła. A że trudno byłoby tego dokonać bez nowych mieszkańców, postanowiono nakłonić ludzi do przeprowadzki. Władzom wyspy marzy się, aby sprowadzili się na nią ludzie, którzy mogliby pomóc w rozbudowie infrastruktury oraz rozwoju branży turystycznej. Mile widziani są przede wszystkim budowlańcy, rybacy, piekarze, a także rzecz jasna inwestorzy. Oferta jest kierowana przede wszystkim do Greków, ale szczęścia mogą spróbować także obywatele innych państw. Ci, którzy zdecydują się na przeprowadzkę na Andikitirę, mogą liczyć na zakwaterowanie oraz „pensję” w wysokości 500 euro, wypłacaną co miesiąc przez 3 lata. 

Trudna walka z wyludnieniem

Andikitira to nie jedyne miejsce w Europie, które choć jest położone w miejscu, gdzie na pogodę raczej się nie narzeka, to jednak musi radzić sobie z problemem wyludnienia. Co jakiś czas świat obiega informacja, że kolejne miasteczko próbuje ściągnąć do siebie nowych mieszkańców, oferując na przykład domy za symboliczną kwotę – jak chociażby opisywana niedawno Sambuca di Sicilia