EIU podczas tworzenia swojego zestawienia wzięła pod uwagę kilka czynników. Porównywano aspekty związane z czterema rodzajami bezpieczeństwa: cyfrowym, infrastrukturalnym, zdrowotnym i osobistym. Firma postanowiła przyjrzeć się bliżej sześćdziesięciu metropoliom z całego świata. Niestety, wśród nich nie znalazło się ani jedno miasto z Polski.

Azja najbezpieczniejsza

Panorama TokioPanorama Tokio Fot. Luke Ma / bit.ly/1GkC5RI / bit.ly/1mhaR6e / CC BY-SA 2.0)

No, może nie cała Azja, ale pierwszą trójkę okupują miasta położone na tym właśnie kontynencie. Na pierwszym miejscu uplasowało się Tokio, tuż za nim Singapur, a najniższy stopień na podium przypadł Osace. Autorzy raportu tłumaczą, że wysokie noty tych miast to zasługa przede wszystkim jakości opieki zdrowotnej, posiadanie dedykowanych zespołów odpowiedzialnych za walkę z przestępczością cybernetyczną, skuteczności policji oraz zabezpieczenia przed ewentualnymi katastrofami naturalnymi.

W Europie najbezpieczniej w Amsterdamie

VOLHA KAVALENKAVA 123RF

Holenderska stolica to najwyżej sklasyfikowane miasto ze Starego Kontynentu – przypadło jej czwarte miejsce. W czołowej dziesiątce znalazła się jeszcze jedna europejska metropolia w postaci Kopenhagi, która zajęła ósmą lokatę. Twórcy raportu twierdzą, że w Europie częściej niż w wymienionych wyżej miastach azjatyckich dochodzi do przestępstw związanych z naruszeniem prywatności oraz kradzieżą tożsamości – jeśli uda się zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe, zapewne przełoży się to na wyższe lokaty w kolejnych rankingach.

Top 10 najbezpieczniejszych miast na świecie:

  1. Tokio (Japonia)
  2. Singapur (Singapur)
  3. Osaka (Japonia)
  4. Amsterdam (Holandia)
  5. Sydney (Australia)
  6. Toronto (Kanada)
  7. Waszyngton (USA)
  8. Kopenhaga (Dania)
  9. Seul (Korea Południowa)
  10. Melbourne (Australia)