Ryga była kiedyś komunistycznym miastem na rogatkach Europy, potem seksstolicą krajów bałtyckich, gdzie zjeżdżali kawalerowie do klubów ze striptizem i na tanią wódę. Dziś jest to zamożne, tętniące życiem europejskie miasto ze starannie odrestaurowaną starówką. Plus: morze po sąsiedzku.
Miejsca w samolotach wyprzedane, last minute za drogie, polskie miasta banalne? Do Rygi dojedziesz samochodem. Nie będziesz żałował, bo najczęstsza reakcja po powrocie ze stolicy Łotwy to: „Czemu nikt mi wcześniej nie powiedział, że tam jest tak fajnie?”.

LIDO

Restauracja Lido w RydzeRestauracja Lido w Rydze Shutterstock

Łotewska sieciówka serwująca lokalne jedzenie w formie bufetu. Pokazujesz palcem, co chcesz, pani ci nakłada. Jak w Ikei, tylko lepiej, bo bardzo duży wybór – mięsiw wszelakich, warzyw na różne sposoby, ale też lokalnych smaków – są śledzie, szproty, zupa rybna, trochę typowo rosyjskich akcentów – soljanka, zupa chlebowa, oczywiście pielmienie. Nie możemy obiecać, że w każdym punkcie zawsze będą te dania, bo menu się zmienia. Najlepiej odwiedzić Lido przy Tirgonu, na starówce, bo mają ładny ogródek.

POMOST W PARKU KEMERI

Pomost w parku KemeriPomost w parku Kemeri Shutterstock

Park Narodowy obok Rygi i Jurmały. Idealny na trekking, a raczej spacer, bo główną jego atrakcją są rozległe, widowiskowe mokradła. Przyjemnym elementem jest ciągnący się nad nimi drewniany pomost. Łotysze twierdzą, że okolice Kemeri to połączenie Alaski z Syberią. Naszym zdaniem czujesz się tam jak w Kanadzie.

GUTENBERGS

Taras hotelu Gutenbergs w RydzeTaras hotelu Gutenbergs w Rydze www.janisozols.lv

Niby hotel jak hotel – kamienica, pokoje jak wszędzie, ceny jak w każdym ryskim czterogwiazdkowcu. Ale jest w nim coś wyjątkowego – i nie mamy tu na myśli lokalizacji w najlepszym miejscu w Rydze, czyli w samym sercu starówki. Ich hitem jest bar na dachu, na którym serwują śniadania przy ładnej pogodzie. To najlepsza odsłona Rygi o poranku.

CENTRALTIRGUS

Centraltirgus w RydzeCentraltirgus w Rydze Shutterstock

Czyli targ centralny. Ponoć największy w Europie – bo znajduje się w wielkich hangarach (240 m długości!) po niemieckich sterowcach. Hal jest pięć, ale bazar rozrósł się od lat 30. ubiegłego wieku również w okolice tych hal. W ofercie mydło i powidło – chińskie zabawki, wietnamskie gacie, piloty do telewizora. Bazar jak bazar. Co kupić? Rosyjskie kawiory, szproty, czekolady Laima (łotewska odpowiedź na Wedla). Niedaleko znajduje się modna ostatnio dzielnica Spikeri – to kompleks hal pofabrycznych, co sobotę odbywa się tu pchli targ.

SECESJA

Kamienica secesyjna w RydzeKamienica secesyjna w Rydze Shutterstock

W czasach rozwoju Rygi w Europie zapanowała moda na Art Nouveau. W Łotwie architektem miejskim był niejaki Konstantins Pekšens – facet wmówił włodarzom, że zna się na secesji. Znał się, ale tak trochę nie do końca, dlatego ta ryska secesja jest dość nieoczywista, ale też dzięki temu tak ciekawa. Jego dom z cienką wieżyczką przy Alberta Iela to dziś Muzeum Secesji, nawet warte odwiedzenia. A co do architektury – najciekawsza jest willowa aleja Elisabetes Iela, uznawana za największe skupisko secesyjnych budowli w Europie.

ŚWIAT CZAPEK

To mocny kandydat do nagrody „dziwaczne muzeum”. Podziwiać można wszelakie nakrycia głowy – hełmy, czapy derwiszów, raperskie bejsbolówki, berety, afrykańskie pióropusze. Są też chińskie plecionki, w których zbiera się ryż, góralskie kapelusze z piórkiem czy plemienne dziwadełka. Ogólnie: to tak kuriozalne, że aż ciekawe. Ważne – wiele eksponatów można przymierzyć.

JURMAŁA

20 minut pociągiem z dworca głównego w Rydze. Kiedyś to dzielnica Rygi, dziś osobne miasto, a właściwie kurort, taki łotewski Sopot. Składa się z uzdrowiskowych osiedli. Drewniane, eleganckie wille, szerokie piaszczyste plaże bez parawanów i dmuchanych gadżetów. Woda zimnawa, ale na spacer akurat.

ALUS DARBNICA LABIETIS

Piwa kraftowe wypierają koncernowe sikacze – to trend ogólnoświatowy. W Rydze dumnym przedstawicielem gatunku jest browar Labietis, który produkuje ponad... 40 rodzajów piwa! Cały budynek w kreatywnym zakątku Rygi (dojdziesz tam przez dzielnicę secesyjną) to obecnie jedno z modniejszych miejsc w mieście. Za daleko? Browar ma też swój bar w Centraltirgus.

DZIELNICA KALNCIEMA

Dzielnica Kalnciema w RydzeDzielnica Kalnciema w Rydze Shutterstock

Inna Ryga. Rządzi tu drewniana, niska zabudowa starołotewska. Na rogu ulic Kalnciema i Melnsila znajduje się modna Dzielnica Kalnciema – czyli klimatyczny drewniany dom, w którym organizowane są imprezy, zloty food trucków, festiwale artystyczne. To tu bawi się dobrze ubrana łotewska młodzież