Ma fatalny wizerunek – że miasto alkoholiczek, samotnych matek i samobójczyń; popękane, rozpadające się i co najwyżej można w mordę dostać w pierwszej lepszej bramie. To bzdury. Łódź zmienia się nie do poznania, pofabryczny klimat i offowe zakątki czynią z niej hipsterską stolicę Europy (przynajmniej środkowowschodniej, z wyłączeniem Rygi). Znamy co najmniej 9 powodów, by wybrać się do miasta Łodzi.

Tyrolka nad Manufakturą

Tyrolka nad ManufakturąTyrolka nad Manufakturą materiały prasowe

Manufaktura to galeria handlowa wkomponowana w pofabryczny teren – na jej „rynku” odbywają się różne imprezy, stanowi dziś nowe centrum Łodzi. W ciepłe weekendy nad placem można przejechać tyrolką, czyli zawieszoną na wysokości 15 m nad ziemią liną przecinającą cały plac. Przyczepiany jest do niej śmiałek, który te 150 m pokonuje nawet 21 km/h.

Z innej beczki

Z innej beczki - ŁódźZ innej beczki - Łódź materiały prasowe

Miejsce dla ludzi, „którym nie jest obojętne, co piją” – jak się promują założyciele tej knajpy. Mają 12 kranów, a z nich serwują piwa głównie z polskich browarów rzemieślniczych. Dla niepijących – niczego sobie kwas chlebowy. Mają superogródek, organizują różne eventy, w tym spotkania z podróżnikami oraz coraz popularniejsze poniedziałkowe quizy z wiedzy – a to o Harrym Potterze, a to o Łodzi.

Forrest Escape

Forrest Escape - PabianiceForrest Escape - Pabianice materiały prasowe

W Pabianicach – to żabi skok z Łodzi. Jest to escape room ukryty w lesie. Żeby było mroczniej – dostępny także wieczorami, po zmroku. Zamknięci nie jesteście w jednym pomieszczeniu, gdzie otwieracie kolejne kłódki, ale w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym, drewnianym domu albo wśród drzew (są do wyboru trzy scenariusze – zacznij od Prologu, jest najlepszy). Zagadki rozwiązujecie przez dwie godziny.

Spółdzielnia

Spółdzielnia - restauracja w ŁodziSpółdzielnia - restauracja w Łodzi materiały prasowe

Flagowa restauracja w Off Piotrkowska, zaraz obok Drukarni, Noża i Mitmi. W sumie trudno je rozróżnić, bo wszystkie mają podobne menu – pizza, sałatki, burgery, musi być choć jedna zupa krem i coś azjatyckiego. Ale poziom w porządku, klimat industrialnej Łodzi dokładnie taki, jaki powinien być. Off Piotrkowska to dziś najlepsze miejsce w mieście – i na obiad, i na wieczorne piwo. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej!

Cmentarz żydowski

Cmentarz Żydowski w ŁodziCmentarz Żydowski w Łodzi materiały prasowe

Położony w malowniczej dzielnicy Bałuty popularnej w kronikach kryminalnych. Ta część nie jest jednak (aż) tak zła. Największy żydowski cmentarz w Europie. I dość nietypowy – tutejsza żydowska społeczność była biedna, a nieliczni bogacze dość słabo wykształceni. Musieli się dowartościować, stąd na cmentarzu okazałe mauzolea niespotykane na innych żydowskich cmentarzach. Warto wpaść na spacer przy pogodzie.

Hotel Andel's Łódź

Hotel Andel's ŁódźHotel Andel's Łódź materiały prasowe

Hotel w dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego. Choć od otwarcia minęło już kilka lat, to hotel nadal jest niepowtarzalny, nadal bardzo nowoczesny i nadal zachwyca fanów dizajnu. Postindustrialna przestrzeń i porządne wzornictwo uzupełnia świetny basen na szczycie budynku. Jeśli mielibyśmy wskazać kilka najbardziej chatrakterystycznych hoteli w Polsce - ten na pewno znalazłby się na tej liście. Wielkie pokoje, wysokie przestrzenie, niepowtarzalny klimat. A przy tym genialne śniadania.

Sklep Pan tu nie stał

Sklep Pan tu nie stał w ŁodziSklep Pan tu nie stał w Łodzi materiały prasowe

Zainspirowani całą kulturą PRL-u przypominają to, co z tamtej epoki zapamiętaliśmy najlepiej. Kubki z napisem „Społem”, ręczniki z nadrukiem „zgrupowanie Wisła 78”, ale też torby z napisem „Sprawunki”. A przy tym kurtki, plecaki czy T-shirty. Hitem są skarpety z fiatami 126p i koszulka z tradycyjnym polskim obiadem (schabowy, ziemniaki z koperkiem). Flagowy sklep jest na Off Piotrkowskiej.

Hotel Puro Łódź

Hotel Puro ŁódźHotel Puro Łódź materiały prasowe

Kolejny hotel znanej sieci. Mają mocne argumenty „za”: dizajn przez duże D, szwedzkie materace Hilding, tablety na stanie pokoju, którymi obsługujemy wymyślne oświetlenie, zamawiamy serwis czy przełączamy kanały w telewizji (co jest bez sensu, bo po co komu telewizor, jak za oknem superwidok na Pałac Poznańskiego). Największymi bajerami są: bar na ostatnim piętrze (w piątki organizują tam noc z winylami) i wypasiona sala kinowa (seans możesz zorganizować samemu, choćby z Netflixa).

Muzeum Kanału "Dętka"

Muzeum Kanału 'Dętka'Muzeum Kanału 'Dętka' materiały prasowe

Zwiedzanie kanalizacji za pieniądze? A i owszem – robi to co roku 15 tys. osób. Jest to nie tyle zwykły kanał, ile zabytkowy zbiornik na wodę deszczową. Udostępnione do zwiedzania są 142 m długości, na jego ścianach znajdują się archiwalne zdjęcia dokumentujące budowę miejskiej kanalizacji, która miała miejsce w latach 20. i 30.