Multi-kulti w pełnej krasie – jest część poturecka ze strzelistymi minaretami, jest poaustriacka z habsburską staróweczką. Sarajewo otaczają góry, jedzenie serwują idealne dla mięsożerców, ceny sprzyjają imprezowaniu. Klimat niepowtarzalny, a przymiotnik, który najlepiej opisuje to miasto, to „przytulne”. Naszym zdaniem Sarajewo będzie (o ile już nie jest) hitem turystycznym następnych lat.

SARAJEVSKA PIVARA

Sarajevska PivaraSarajevska Pivara materiały prasowe

Najważniejszy pub w mieście to Piwnica HJ przy browarze Sarajevska Pivara z historią z połowy XIX wieku. Flagowy producent piwa w Bośni (do dziś zresztą świetnie sobie radzi na całych Bałkanach). Bośniacy nie są może jeszcze w epoce piw kraftowych, szybciej uraczysz się tu pospolitym (acz dobrym) lagerem (w menu też jedno niefiltrowane, ale takie sobie). Muzeum można odpuścić – stare kapsle i kufle nie robią wrażenia (umówmy się – na pół muzułmańska Bośnia nie ma szczególnych zasług w dziedzinie światowego piwowarstwa). Minus: nie ma ogródka, więc to raczej miejsce na niepogodę. Punkt obowiązkowy.

ŽUTA TABIJA

Widok z Zutej Tabiji na SarajewoWidok z Zutej Tabiji na Sarajewo Shutterstock

Czyli żółta twierdza. Taras widokowy z najlepszym, wręcz pocztówkowym widokiem, na panoramę miasta. Trasa na wzgórze jest łagodna, można się wspiąć nawet w upale i nie umrzesz z gorąca (po drodze ładny widok na cmentarz). A jak jesteś blisko śmierci – na szczycie jest kawiarnia, a w niej zimne piwo albo klasyczny bośniacki zestaw: kawa i cola (swego czasu były nawet promocje na ten kofeinowy pakiet). Mniej znany punkt widokowy to Bela Tabija – można zorganizować jedną wycieczkę do obu miejsc, bo znajdują się niedaleko siebie.

KOLEJKA LINOWA NA WZGÓRZE TREBEVIĆ

Kolejka linowa na wzgórze TrebevicKolejka linowa na wzgórze Trebevic Shutterstock

Na to wzgórze można dostać się kolejką linową, którą otwarto rok temu po 26 latach (była ostrzelana przez snajperów w czasie wojny, a na wzgórzu rozlokowali się serbscy snajperzy). Dziś znów da się spędzić miłe popołudnie z imponującym widokiem na Sarajewo – a mało które miasto ma tak piękne położenie (mówi się o nim „gniazdo”, bo otulają je góry z każdej strony). Podróż trwa 7 min i 15 s, a każdy z 33 wagoników może pomieścić 10 osób. Na szczycie nie ma niestety żadnej kawiarni, ale widok wart zobaczenia.

HOTEL HOLIDAY

Hotel Holiday w SarajewieHotel Holiday w Sarajewie Shutterstock

Wybudowany na igrzyska olimpijskie, miał być powiewem Zachodu, a Tito lubił owe powiewy. Ponoć jego budowniczowie projekt uznali za żart (w szarym Sarajewie żółto-pomarańczowa fasada była, delikatnie mówiąc, dość awangardowa). W czasie wojny był miejscem schronienia dziennikarzy i zagranicznych obserwatorów. Dziś już nie należy do sieci Holiday Inn, tylko nazywa się po prostu Holiday. Nie jest to najlepszy hotel w mieście, ale jest kawałem jego historii. Znajduje się w samym środku tzw. Alei Snajperów – w czasie wojny jednego z najniebezpieczniejszych miejsc w Sarajewie.

ĆEVABDŽINICA ŽELJO

ĆEVABDŽINICA ŽELJOĆEVABDŽINICA ŽELJO Shutterstock

Unoszący się nad miastem dym – połączenie palonego drewna z wytapiającym się tłuszczem – zwiastuje wielką ucztę. Flagowe danie: ćevapi. Nawet wrogie bałkańskie nacje wiedzą, że najlepsze serwują w Sarajewie. To siekane kotleciki jagnięce w lepinii, czyli gorącym chlebku, z tłustym serem i cebulą. Do popicia kefir, zapomnij o piwie. Popularnym miejscem jest Željo – dużo, tanio, pysznie.

BAZAR MARAKALE

Bazar MarakaleBazar Marakale materiały prasowe

Klimat starego Sarajewa – baby w chustach sprzedają warzywa i owoce, palący papierosy dżentelmeni dyskutują o polityce. Można kupić owoce, kwiaty, ale też słynne sery czy ajwar. Markale to miejsce symboliczne. W czasie wojny na targowisko dwukrotnie spadły pociski, zabijając kilkadziesiąt osób. Dziś jest takim bazarem pomnikiem. I pokazuje, że życie toczy się dalej.

WINDA KOSI LIFT

Winda kosi liftWinda kosi lift materiały prasowe

Kolejka linowa na osiedle Ciglane – to kultowe blokowisko na wzgórzu. Wybudowana w 1990 r. ucierpiała w czasie wojny. Przez lata była symbolem żartów, lokalna prasa co rusz donosiła o jej awariach, w tym o słynnym… samoczynnym zjeździe windy podczas wjazdu (nikt nie ucierpiał). W 2015 r. przeprowadzono jej remont.

MUZEUM TUNELU WOJENNEGO

Muzeum tunelu wojennego w SarajewieMuzeum tunelu wojennego w Sarajewie Shutterstock

Podczas oblężenia miasta tunel pod lotniskiem był jedyną drogą na wolność. Transportowano nim żywność i lekarstwa. Miał średnio 1 m szerokości i 1,5 m wysokości. Długość: 800 m. Dziś 25 m udostępniono turystom. Po zwiedzaniu można popatrzeć na samoloty lądujące na płycie lotniska – nie jest to może Heathrow, ale spottersi będą zachwyceni.

GALERIJA 11/07/95

GALERIJA 11/07/95GALERIJA 11/07/95 materiały prasowe

Data w nazwie galerii upamiętnia masakrę w Srebrenicy, uznawaną przez wielu historyków (Serbowie uważają, że sprawa jest skomplikowana) za ludobójstwo (8372 ofiary). Wśród eksponatów rzeczy osobiste z masowych grobów, archiwalne zdjęcia, filmy i nagrania audio. Bardzo mocne. Po wyjściu patrzy się na świat inaczej.