W 2018 roku najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem na świecie był Hong Kong. Można by się spodziewać, że natężenie antyrządowych protestów negatywnie wpłynie na liczbę odwiedzających. I choć rzeczywiście tak się stało (29,3 milionów odwiedzin w 2018, 26,7 milionów w 2019), to Hong Kong i tak utrzymał się na pierwszym miejscu zestawienia. W pierwszej dziesiątce nie zabrakło oczywiście najsilniej kojarzonych z masową turystyką miast, takich jak chociażby Londyn czy Paryż. Czołówka jest jednak zdominowana przez miasta azjatyckie, co może świadczyć o rosnącej liczbie turystów z Chin.

Na drugim miejscu rankingu najchętniej odwiedzanych miast na świecie w 2019 roku znalazła się stolica Tajlandii, czyli Bangkok (zawitało tam niecały milion turystów mniej, niż do Hong Kongu), a na trzecim – chińskie Makau. Do pierwszej setki zestawienia udało się załapać dwóm polskim miastom – Kraków uplasował się na 74. pozycji, natomiast Warszawa zajęła 83. miejsce. Warto dodać, że Euromonitor International w swoich wyliczeniach bierze pod uwagę tylko zagranicznych turystów, którzy zatrzymali się w danym mieście na co najmniej 24 godziny. Wycieczki wewnątrzkrajowe oraz jednodniowe nie są uwzględniane.

Najliczniej odwiedzane miasta świata w 2019 roku (z liczbą odwiedzin w milionach)

1. Hongkong, Chiny - 26,7 mln

2. Bangkok, Tajlandia -  25,8 mln

3. Makau, Chiny - 20,6 mln

4. Singapur, Singapur - 19,8 mln

5. Londyn, Wielka Brytania - 19,6 mln

6. Paryż, Francja - 19,1 mln

7. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie - 16,3 mln

8. Delhi, Indie - 15,2 mln

9. Stambuł, Turcja 14,7 mln

10. Kuala Lumpur, Tajlandia - 14,1 mln

Popularność Hong Kongu ma oczywiście wpływ na koszty życia w tym mieście. Ceny - przede wszystkim nieruchomości - są tu absurdalnie wręcz wysokie ze względu na fakt, że miasto nie dość, że jest jedną ze stolic światowej finansjery i biznesu, to jeszcze jednym z najgęściej zaludnionych na świecie. Jakiś czas temu sprzedano tam na przykład najdroższe miejsce parkingowe na świecie.