W turystycznych „klasykach” mocne jak mało które miasto – bo Akropol, bo Partenon, bo muzea (nowe Muzeum Akropolu wymiata), galerie i greccy bogowie na każdym kroku. Ale oprócz tego oferują porządną dawkę hipsterskiego życia i to mimo tabunów turystów, którzy wydają się okupować tylko wybrane rewiry. Ateny można krytykować, ale nie można im odmówić jednego: pod przykrywką zakurzonej metropolii ukryte jest miasto z charakterem. A w listopadzie masz szansę załapać się tu na słońce – obdrapane kamienice Plaki wówczas zyskują. Co warto zobaczyć w Atenach, gdy już z Ateną przybiłeś piątkę? 

WZGÓRZE LYCABETTUS 

Widok ze wzgórza Lycabettus w AtenachWidok ze wzgórza Lycabettus w Atenach Shutterstock

Najładniejszym wzgórzem w Atenach jest oczywiście Akropol, ale ma jedną zasadniczą  wadę: nie widać z niego Akropolu. Ze wzgórza Lycabettus (zwanego też Likawitos) jest najlepszy widok na Ateny – i Akropol, i Zatoka Sarońska w tle. Można wejść piechotą, można wjechać kolejką (i zjechać, 7 euro w dwie strony). 210 m pod górę. A tam są kawiarnia, dwa kościoły, ładny parczek i… 

ORIZONTES 

Restauracja Orizontes w AtenachRestauracja Orizontes w Atenach materiały prasowe

…najbardziej romantyczna restauracja w Atenach. W menu Orizontes znajdziesz fajne ryby, mięsiwa z grilla, sałatki, mają też na deser baklawę i dają jej słuszną porcję. Nie najtaniej (dania główne ok. 25 euro), ale widok wart jest tej ceny, bez dwóch zdań. Planujesz oświadczyny w Atenach? To dobre miejsce. Nie planowałeś? Aż żal nie skorzystać z okazji. 

PITTAKI STREET 

Pittaki Street w AtenachPittaki Street w Atenach Shutterstock

Najbardziej fotogeniczna uliczka w mieście. Kiedyś miała reputację miejskiego pisuaru, bo łączyła dwie popularne i imprezowe ulice – Ermou i Psirri. W 2012 r. organizacja non profit zaprosiła studio projektowe Beforelight, by „coś z tym wreszcie zrobić”. Zrobili – zbierali po domach abażury i lampy, zawiesili je nad głowami przechodniów. Ciekawa inicjatywa. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Co zobaczyć w Sarajewie? 9 mniej oczywistych atrakcji

NANCY’S SWEET HOME 

Nancy's Sweet Home - najlepsza cukiernia w AtenachNancy's Sweet Home - najlepsza cukiernia w Atenach materiały prasowe

Najlepsza cukiernia w mieście. W coraz modniejszej jego części, do której i tak trafisz. Olej menu, olej inne ciasta (co wydaje się trudnym zadaniem, gdy patrzy się na te kremówki, kruszonki, tartaletki), zjedz ciastko bardzo czekoladowe. Mokre, intensywne, zanurzone w morzu czekolady, jeszcze lody do tego, jakby kalorii było mało. Zaleca się zamówić jedno na dwie osoby, ale raz się żyje. Najwyżej podkręcisz tempo na bieżni. 

ERGON HOUSE – HOTEL Z DELIKATESAMI 

Ergon House w AtenachErgon House w Atenach materiały prasowe

Są hotele muzyczne (zamawiasz winyle do pokoju), były filmowe (łódzki Puro, gdzie masz kino do swojej dyspozycji), są też hotele kulinarne. Ergon oferuje nie tylko spanie (i to jakie!) i restaurację (i to jaką!), ale też świetnie zaopatrzony market z lokalnymi produktami, warsztaty kulinarne i inne atrakcje dla wszystkich, którzy lubią dobrze zjeść. 

AGIA DYNAMI 

Agia Dynami w AtenachAgia Dynami w Atenach Shutterstock

Na rogu ulic Pentelis i Mitropoleos (równoległa do Ermou). Wciśnięta między nowoczesne budynki (a nawet pod nie) malutka świątynia z XVI w. zbudowana na ruinach świątyni Herkulesa. Jeśli ktoś lubi określenie, że „nowe spotyka się ze starym”, to tu ma tego najlepsze z możliwych oblicze, szczególnie w niedzielę, gdy na ulicy modlą się wierni (w środku niewielu się mieści). 

WAX MUSEUM ANDREASA SYGGROSA 

Wax Museum Andreasa SyggrosaWax Museum Andreasa Syggrosa materiały prasowe

W ciągu ostatniego roku liczba zachorowań na choroby weneryczne w Polsce wzrosła o 20%. Jeśli prezerwatywami się brzydzisz – wpadnij w Atenach do tego groteskowego muzeum pokazującego skutki różnych chorób wenerycznych. Artefaktami są wykrzywione twarze, zarażone narządy płciowe, poplamione dłonie. To największy tego typu zbiór na świecie (ponad 16 tys. Atrakcji z lat 1913-1958). 

PRZECZYTAJ TEŻ: Co zobaczyć w Rydze? 9 mniej oczywistych atrakcji

O KOSTAS 

Suvlaki, czyli grecka odpowiedź na kebabSuvlaki, czyli grecka odpowiedź na kebab Shutterstock

Suvlaki to grecka odpowiedź na kebab. Czyli: typowo grecki street food. Grillowane mięso z warzywami i sosem owinięte w chlebek pita. Pan Kostas Lavidas tak owija i owija już od pół wieku, aż jego niepozorna budka niedaleko placu Syntagma doczekała się tytułu „domu najlepszych suvlaków w mieście”. Ważne: po 16 kończą się zapasy i pan Kostas zamyka interes, lepiej się pospieszyć. 

MECHANIZM Z ANTYKITHIRY 

Mechanizm z AntykithiryMechanizm z Antykithiry Shutterstock

Cudo świata antycznego – znalezione we wraku statku, powstałe w połowie II w n.e. Archeologowie nie dowierzali, że starożytni mieli aż taką wiedzę astronomiczną, techniczną i inżynieryjną, by zbudować tak złożony mechanizm do obliczania pozycji ciał niebieskich. Tak naprawdę dopiero konstrukcje XIII-wiecznych zegarków dorównały złożonością odkryciu z Antykithiry. Urządzenie jest prezentowane w kolekcji Narodowego Muzeum Archeologicznego.