Bisaccia to niewielkie, zamieszkałe przez około 4 tysiące osób miasto we włoskiej prowincji Avellino (tej, z której pochodził Tony Soprano). Podobnie jak wiele innych miejscowości w tym kraju zmaga się z problemem wyludnienia – młodzi wyjeżdżają do większych ośrodków i nie chcą wracać na stałe w rodzinne strony. Efektem jest coraz większa liczba opuszczonych nieruchomości.

Bisaccia - jakie warunki trzeba spełnić, aby kupić dom za 1 euro?

Mechanizm w przypadku Bisacci jest bardzo podobny do tego, który obowiązywał w Sambuca di Sicilia. Nabywając dom za symboliczną kwotę 1 euro, kupujący zobowiązuje się do przeprowadzenia generalnego remontu. Tu jednak mamy dość znaczącą różnicę – umowa nie reguluje bowiem wysokości kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na remont ani czasu, w jakim ten ma zostać ukończony.

 

Bisaccia nie jest miastem szczególnie chętnie uwielbianym przez turystów, ale może pochwalić się klimatyczną, średniowieczną starówką. Jeśli ktoś szuka ciekawego miejsca na letni dom (i oczywiście posiada środki, dzięki którym będzie mógł przeprowadzić remont), powinien rozważyć ofertę miejscowych władz. Bo należy dodać, że miasto jest właścicielem oferowanych nieruchomości, a nie jedynie pośrednikiem w ich sprzedaży.

Podczas gdy miejscowości takie jak Bisaccia, wspomniana Sambuca di Sicilia oraz Cammarata robią co mogą, aby przyciągnąć do siebie nowych mieszkańców, inne włoskie miasta walczą ze zbyt dużą liczbą turystów. Niedawno położone tuż przy jeziorze Como miasteczko Corenno Plinio wprowadziło opłaty za wstęp do historycznego centrum, a władze Riomaggiore mają zamiar ogłaszać stan alarmowy za każdym razem, gdy do ich miejscowości przyjedzie zbyt wielu chętnych na zwiedzanie.