Już pierwszy rozdział wyników badania przeprowadzonego z inicjatywy Klubu Podróżników Soliści niesie ze sobą dość zaskakującą informację. Okazuje się bowiem, że większość polskich podróżników to… podróżniczki! Spośród wybierających się w zagraniczną podróż kobiety stanowią aż 68%. Większość z nich to singielki w wieku od 25 do 34 lat, zamieszkujące duże miasta (powyżej 500 tysięcy mieszkańców.

Dokąd podróżują Polacy?

Ogromna większość podróży Polaków to wycieczki po Starym Kontynencie – do krajów europejskich wybrało się aż 97% ankietowanych. Sporo podróżników zdecydowało się na kierunek azjatycki (37%). Pozostałe kontynenty daleko w tyle – stawkę zamyka Australia, do której wybrało się zaledwie 3% podróżników biorących udział w badaniu.

Jakie kontynenty odwiedziłeś w ciągu zeszłego roku?Jakie kontynenty odwiedziłeś w ciągu zeszłego roku? Ogólnopolskie Badanie Podróżników

Nie leniwie, a aktywnie

Ciekawe są także wyniki dotyczące rodzaju wypoczynku podczas wyjazdu. Aż 34% podróżników deklaruje, że spędza ten czas aktywnie, a tylko 3% zdecydowało się na wakacje z pakietem „all inclusive”. Ten odsetek był mniejszy nawet od wypraw ekstremalnych, które były celem 7% ankietowanych. To, co najbardziej interesuje nas na wyjazdach, to uroki natury (kluczowy aspekt dla 88%), ale też lokalna kuchnia, kultura i miejscowe społeczności (77% i 73%).

Polacy to mistrzowie taniego latania

Niespodzianek nie ma z kolei w wynikach dotyczących środków lokomocji. Aż 89% respondentów wybrało samolot, przy czym większość kierowała się ceną. Widać to także w odpowiedziach na pytanie o najczęściej wybieranego przewoźnika – aż 80% podróżników skorzystało z oferty Ryanaira, niewiele mniej (73%) z Wizzaira, a na trzecim miejscu z dość mizernym w porównaniu z wymienionymi wyżej wynikiem 28% znalazł się rodzimy LOT.

Najpopularniejsze linie lotnicze w PolsceNajpopularniejsze linie lotnicze w Polsce Ogólnopolskie Badanie Podróżników

Na pomysł stworzenia profilu polskiego podróżnika odpowiada Klub Podróżników Soliści, a konkretnie Marcin Glądała i Łukasz Nowak, a także Przemysław Huk z MANDS Badania Rynku i Opinii. W badaniu wzięło udział 6391 osób, deklarujących się jako podróżnicy. Cały raport znajdziecie TUTAJ.