Kilkunastotygodniowy pobyt w domu to dobra okazja, żeby zabrać się za te rzeczy, na które co dzień nie ma się czasu. Na przykład na wizytę w muzeum. Że wszystkie są zamknięte z powodu epidemii koronawirusa? To akurat nie problem, bo wiele spośród nich – także te najbardziej uznane – oferuje możliwość przeglądania swoich zbiorów w wersji online. Oto muzea, które naszym zdaniem warto odwiedzić, pozostając we własnych czterech ścianach.

British Museum, Londyn

British Museum w wersji onlineBritish Museum w wersji online British Museum

Interesujące wirtualne doświadczenie przygotowało jedno z największych muzeów na świecie, czyli londyńskie British Museum. Najpierw należy wybrać jedną z kilku dostępnych ścieżek (do wyboru są między innymi „Życie i śmierć”, „Religie i wierzenia” oraz „Handel i konflikty”), a następnie jeden z pięciu kontynentów. W ten sposób można przemieszczać się po osi czasu, podziwiając powiązane ze sobą kontekstowo eksponaty.

Muzeum Guggenheima, Nowy Jork

Dzieła Pawła Althamera w Muzeum Guggenheima w Nowym JorkuDzieła Pawła Althamera w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku Google

Zbiory słynnego nowojorskiego muzeum trafiły do sieci za pośrednictwem usługi Google Arts and Culture. Dzięki niej można zobaczyć między innymi dzieła polskiego artysty Pawła Althamera.

Galeria Uffizi, Florencja

'Narodziny Wenus' w Google Arts and Culture'Narodziny Wenus' w Google Arts and Culture Google

Nawet jeśli nie interesujesz się sztuką i nie masz o niej kompletnie pojęcia, to na pewno widziałeś obraz „Narodziny Wenus” Botticellego. Jego oryginał znajduje się właśnie we florenckiej galerii Uffizi, podobnie jak wiele innych dzieł, zbieranych latami przez ród Medyceuszy.

Musee d’Orsay, Paryż

Musee d'Orsay - obraz 'Pokój van Gogha w Arles'Musee d'Orsay - obraz 'Pokój van Gogha w Arles' Google

Jeśli cenisz sobie dzieła artystów, którzy tworzyli w drugiej połowie XIX wieku i na początku XX stulecia (w tym impresjonistów), to musisz odwiedzić paryskie Musee d’Orsay. W jego zbiorach znajdują się między innymi prace Moneta, Cezanne’a i van Gogha.

Rijksmuseum, Amsterdam

'Nocna straż' Rembrandta w zbiorach Google Arts and Culture'Nocna straż' Rembrandta w zbiorach Google Arts and Culture Google

Rijksmuseum kryje w sobie ogromny zbiór dzieł holenderskich artystów, w tym między innymi Rembrandta van Rijna i Johannesa Vermeera. Najbardziej znane obrazy wymienionej dwójki są nie tylko niezwykle starannie przeniesione do wirtualnej przestrzeni, ale także szczegółowo opisane.

Muzeum Narodowe, Warszawa

Polacy nie pozostają w tyle i także oferują zwiedzanie rodzimych muzeów w wersji online. Odwiedzając warszawskie Muzeum Narodowe można zobaczyć między innymi słynną Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki, a także dzieła Wyspiańskiego, Mehoffera i Gierymskiego. Dobrym uzupełnieniem wirtualnej wycieczki będzie kanał muzeum na YouTube, gdzie znajdują się opracowania wybranych dzieł.

 

A gdy już wsiąkniecie w świat Google Arts and Culture (co jest prostsze, niż się wydaje), to nie zapomnijcie sprawdzić, w którym muzeum na świecie znajduje się wasz artystyczny sobowtór!