księga podróżyksięga podróży 

"Księga podróży" jest efektem doświadczenia i wiedzy autorów, redaktorów, fotografów i ekspertów pracujących od lat dla wydawnictwa Lonely Planet. Ten opracowany przez podróżników dla podróżnika - tkwiącego w każdym człowieku - album jest dla Lonely Planet powodem do dumy. Jest powodem do dumy również dla wydawcy polskiej edycji: Wydawnictwa Pascal.

"Księga podróży" to subiektywne opisanie świata, to subiektywne opisanie życia we wszystkich zakątkach globu za pomocą niewielu - zaskakujących czasem - słów i wielu staranne dobranych zdjęć, wyrażających emocje, barwy, zapachy, smaki, dźwięki i wrażenia... Na zdjęciach nie ma pocztówkowych widoków, ale są ludzie,  scenki z codziennego życia, a także krajobrazy, architektura, detale, często nie te, których moglibyśmy się spodziewać.  "Księga podróży" wyraża to, czym powinien odznaczać się każdy podróżnik:  szacunek do opisywanej rzeczywistości, ciekawość, wrażliwość i poczucie humoru. Emanuje ciepłem i radością życia.

Kraje ułożone są alfabetycznie począwszy od Afganistanu po Zimbabwe. Nie ma znaczenia położenie geograficzne, klimat, historia, kultura, rola na arenie międzynarodowej... Prezentacja każdego kraju - nawet najmniejszego i najbiedniejszego - zajmuje rozkładówkę. Składa się z  krótkiej charakterystyki, paru danych statystycznych, informacji o najlepszej porze na podróż, największych atrakcjach, znakach szczególnych, ciekawostkach, orientacyjnej mapy i realistycznych, pięknych zdjęć, wiele mówiących o mieszkańcach danego państwa.

W ten sposób wszystkie zakątki świata - supermocarstwa, takie jak Stany Zjednoczone Ameryki, i biedna Angola czy maleńkie San Marino - stają się w oczach czytelnika tak samo ważne, inspirujące, warte poznania. Alfabetyczny układ powoduje, że koło siebie znajdują się kraje o odmiennej kulturze i położeniu na innym kontynencie, w innej strefie klimatycznej. Ten kontrast podkreśla "demokratyczne" przesłanie, że każde miejsce na ziemi jest interesujące i ma swoje miejsce w geografii i historii świata.

To nie jest encyklopedia. To nie jest rocznik statystyczny. To nie jest wyczerpujące opracowanie. To nie jest książka  politycznie poprawna. To jest subiektywne opisanie świata.

"Księga podróży" mobilizuje do pogłębiania wiedzy o świecie, zachęca do poznania i inspiruje do podróży oraz skłania do marzeń. Sprawia, że chcemy zobaczyć na własne oczy opisywane kraje i poznać ich mieszkańców. Jak stwierdzono w jednej z recenzji, ten niezwykły album "najlepiej studiować w deszczowe popołudnie z filiżanką kawy w jednej dłoni i paszportem w drugiej - na wypadek, gdyby komuś przyszła chęć ucieczki z kraju".

Świat wydaje się coraz bardziej niezrozumiały, coraz bardziej niebezpieczny, coraz bardziej obcy. "Księga podróży" przypomina nam, że jest on również piękny, niezwykły, fascynujący.

"Księga podróży" to wspaniały tytuł do własnej biblioteczki i wyjątkowy prezent dla kogoś wyjątkowego.

Tu kupisz książkę