Niedaleko do lotniska w Genewie, dużo stacji u podnóża masywu i wszystkie je można objechać z jednym karnetem - skibusy są bezpłatne. Poza tym to rodzinne miejsce, są trasy dla dzieci już od 800 m. O Chamonix już nie da się tego powiedzieć, bo tam trasy są trudniejsze i dłuższe. Sam kurort Saint Gervais jest stary i ekskluzywny, choć drogi - ostrzega Bachleda i zachęca, by nocować w okolicznych miasteczkach.

A poza tym upiera się, że dolina wokół Les Contamines przypomina mu okolice Zakopanego!

SLALOM z gwiazdamiSLALOM z gwiazdami 

Wyżywienie i apres ski

Restauracje, jak to we Francji, zaspokoją podniebienie każdego smakosza. Spragnieni nocnej rozrywki nie mają tu raczej czego szukać.

SLALOM z gwiazdamiSLALOM z gwiazdami Fot. Shutterstock

Przeciwnie, miałem wrażenie, że jest ich tam o wiele za dużo - każdego obsługuje dwóch, trzech. Polecam stoki i winiarnie. Tanio nie jest, ale ceny nie są też kosmiczne.

Uludag

Dojazd

Najpierw samolotem do Stambułu, a następnie wynajętym samochodem, promem lub autobusem do ośrodka.

Nocleg

Pensjonaty i jeden 5-gwiazdkowy hotel.

SLALOM z gwiazdamiSLALOM z gwiazdami 

Dojazd

Z Katowic: dwupasmówką do Bielska-Białej, potem do Żywca i do Korbielowa. Pociągiem do Żywca, potem PKS lub bus do Korbielowa.

Nocleg

Polecam noclegi w schronisku na Hali Miziowej. W Korbielowie kwatery od 25 zł, pensjonaty i hotele (240 zł za pokój 2-osobowy).

Wyżywienie i apres ski

Na stokach namioty z kiełbaskami, szaszłykami, gorącymi oscypkami (od 5 zł). W Korbielowie lokale z kuchnią polską i pizzerie.

SLALOM z gwiazdamiSLALOM z gwiazdami 

- Polecam też jazdy (trasy są oświetlone) i sylwestra na stoku. Jestem fanką Czechów, choć ci, którzy tu nie byli i wciąż jeżdżą do Austrii i Francji, śmieją się ze mnie - mówi aktorka. - Kto nie chce tracić czasu na dojazd i rujnować budżetu, niech wybiera raj snowbordzistów - Szpindlerowy Młyn!

Szpindlerowy Młyn

Ośrodek narciarski Skiareal Špindler v Mlýn składa się z kilku mniejszych części (Svatý Petr - Hromovka, Medvidin, Horni Miseeky, wyciąg narciarski Davidovka i Labská oraz wyciągi Horal i Krakonoš), znany jest z organizacji kilku ważnych imprez sportowych. Jeśli nie ma akurat zawodów, turystom udostępniane są nartostrady, a jeden karnet pozwala poruszać się między różnymi kolejkami. Dla "twardzieli" nocna jazda od 18 do 21 na 1100-metrowej trasie na Hromovce. 4 wyciągi krzesełkowe, 12 orczykowych i talerzykowych, ponad 22 km tras, karnet jednodniowy: 550-770 czeskich koron, na 6 dni: 2350-3200 czeskich koron (zależnie od sezonu), dla dzieci i młodzieży: karnety ulgowe.

Wyżywienie i apres ski

Specjały czeskie, np. knedliki z gulaszem. Są także restauracje oferujące dania kuchni światowej, kilka pizzerii i lokali z różną muzyką, ale bywalcy nocnych klubów i dyskotek nie mają tu czego szukać.

SLALOM z gwiazdamiSLALOM z gwiazdami Narty z gwiazdami

Nie spotkałem jeszcze w Polsce narciarzy i snowboardzistów, którzy zamierzaliby wyjechać w tamtejsze okolice, ale Rzeczkę Bobra naprawdę polecam.

Beaver Creek

Kilkanaście kilometrów od słynnego Vail, wyciągami łączy trzy wioski: Bachelor Gulch, Arrowhead i Beaver Creek Village. Położone kilka minut jazdy samochodem od ośrodka miasta Avon i Edwards są doskonałym zapleczem noclegowym. 16 wyciągów, 140 tras, karnet 6 dni: 492 dolary.

Dojazd

Z wielu miast w USA można dostać się samolotem do Denver (ok. 160 km do Beaver Creek) lub do Grand Junction (ok. 200 km do Beaver Creek). Na lotniskach bez problemu można wypożyczyć samochód lub skorzystać z transferu oferowanego przez hotele.

Nocleg

Od mieszkań wakacyjnych do bardzo luksusowych hoteli. Ceny raczej wysokie.

Wyżywienie i apres ski

Restauracje z kuchniami całego świata, ośrodek reklamuje się jako najbardziej "europejski" - a europejskość w Stanach nobilituje. Życie nocne: dla każdego, bliskość większych miast gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

SLALOM z gwiazdamiSLALOM z gwiazdami 

Dziękujemy portalowi narty.pl  za wielką pomoc w przygotowaniu tego materiału.

Tekst: Agnieszka Sztyler

Zdjęcia: Shutterstock, East news, BEW, Grażyna Makara, Corbis, Bruno Fidrych, Tomasz Wantula, Bartłomiej Sowa, PAP/DPA, Michał Mutor, archiwum rodzinne Andrzeja Bachledy

Czytaj w Znam.to: Pancernik przebrany za deskę :)

Zobacz też na Logo24 :