Pawle, dysfunkcje seksualne dotykają mężczyzn w różnym wieku i z różnych powodów. U młodszych mają przeważnie podłoże psychologiczne, rzadko zdarza się, by przyczyną były choroby (zaburzenia erekcji mogą towarzyszyć cukrzycy, zaburzeniom hormonalnym, schorzeniom serca, nerek, chorobom naczyniowym, mogą też być skutkiem zażywania niektórych leków, np. antydepresyjnych).

Częściej się przytrafiają na początku współżycia, gdy każdy kontakt jest obciążony silnymi emocjami i mniej lub bardziej uświadomionym lękiem. Zdarzają się także przy częstej zmianie partnerek. Stabilizacja współżycia stabilizuje też funkcjonowanie seksualne.

Powodem zaburzeń wzwodu mogą być też używki i zła dieta oraz stosowanie niektórych preparatów wspomagających treningi w siłowniach - szczególnie przy nierozsądnym dawkowaniu.

To nieprawda, że młody organizm wszystko zniesie. Jeden zniesie, inny nie. W przypadku zanikającego wzwodu warto się skonsultować z lekarzem, by wykluczyć tło chorobowe - im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Najprostszym "domowym" sposobem sprawdzenia, czy chodzi o dysfunkcję na tle fizjologicznym, czy jednak o podłożu psychologicznym, jest reakcja na masturbację i sprawdzenie, jak się zachowuje twój członek, gdy zajmujesz się nim samodzielnie, w komfortowych dla siebie warunkach.

I nie martw się za bardzo - penis ma takie samo prawo do buntu jak każda inna część organizmu.

Dla odprężenia - a przy okazji może pomóc

Według medycyny naturalnej na ciele rozrzucone są punkty, których umiejętne i systematyczne pobudzanie może zwiększyć skalę doznań erotycznych. Dotyk powinien być najpierw delikatny, potem przechodzi się do silniejszego uciskania, w końcu do ruchów obrotowych. 5-10 minut dziennie wystarczy.

* punkt w połowie mostka, nad brzuchem  - zapobieganie przedwczesnym wytryskom

* tuż nad owłosieniem łonowym, w środkowej linii ciała - punkt odpowiedzialny za potencję

* 15 cm poniżej pachwiny, na lewym udzie - punkt zapobiegający impotencji

* punkt około 3 cm na prawo od prawej brodawki sutkowej - zwiększanie siły doznań

* powyżej kostki prawej stopy - punkt zapobiegający impotencji

* punkty zwiększające energię seksualną:

- 3 cm nad pępkiem,

- w połowie długości mostka, w linii środkowej,

- pod palcem wskazującym prawej dłoni, od strony grzbietowej,

- na wewnętrznej powierzchni prawego uda, 15 cm poniżej pachwiny

Chcesz poznać historię penisa? Przeczytaj książkę >>