Promujący jej debiutancką płytę sprzed 11 lat utwór "Fallin'" jest tak popularny, że wykonywania go zabroniono we wszystkich edycjach programu "Idol". Alicia - oprócz rzeszy wiernych fanów - ma miliony sprzedanych krążków na koncie, długie miesiące na pierwszych miejscach list przebojów oraz kilkanaście nagród Grammy i innych statuetek na półce.

Nie zawsze było tak dobrze. Jest córką Jamajczyka i Irlandki, urodziła się i dorastała w dzielnicy Hell's Kitchen, która stanowiła wówczas magazynowe zaplecze Manhattanu i jednocześnie jedno z centrów światka przestępczego, zwłaszcza irlandzkiej mafii. Samotnie wychowywała ją matka, która pracując na kilku etatach, dbała o edukację muzyczną córki. W dużej mierze to dzięki niej Alicja nie tylko śpiewa, ale też pisze teksty, gra na wielu instrumentach, komponuje swoje utwory i koncertuje na całym świecie. Wiele jej rówieśnic wychowanych w Hell's Kitchen nigdy nie opuściło nawet swojego rewiru.

Keys nie jest prostą wypadkową ambicji matki i żądzy zysku wielkiej wytwórni. Wprawdzie bardzo szybko zainteresowała się nią Columbia Records (Alicia rzuciła nawet studia, żeby na poważnie zająć się muzyką po podpisaniu kontraktu płytowego), ale niemal równie szybko ona przestała interesować się wytwórnią. "Ludzie z Columbii wciąż narzekali, że za dużo w moich kompozycjach soulu, za mało popowych haczyków. Że moja spódnica jest za długa, a włosy za krótkie. Że powinnam schudnąć i bardziej się wdzięczyć. Chcieli ze mnie zrobić kolejną bezbarwną maszynkę do zarabiania pieniędzy" - wspomina. Nic z tego! Debiutancką płytę wydała gdzie indziej. Odnaleźć właściwą drogę pomógł jej Clive Davis, człowiek, który wspierał m.in. Aretę Franklin, Whitney Houston i Bruce'a Springsteena.

Artystka mówi o sobie, że urodziła się trzy dekady za późno. W muzyce najbardziej fascynują ją lata 60. i 70., to nimi inspirowane są kompozycje, będące wyrafinowaną mieszanką r&b, hip-hopu i jazzu. Uwielbia słuchać Niny Simone, Billie Holiday i Elli Fitzgerald, ale też Chopina i Mozarta czy Nirvany i Led Zeppelin.

Jej kolejne albumy odnosiły spektakularne sukcesy. Wydany w 2004 r. zbiór wierszy znalazł się na liście bestsellerów "New York Timesa", a role w filmach (m.in. "Sekretnym życiu pszczół") zebrały niezłe recenzje. Świetnie wychodzi jej także współpraca z innymi artystami. Z Jackiem Whitem skomponowała "Another Way to Die" - doskonały utwór promujący "Quantum of Solace". Z Jayem-Z nagrała "Empire State of Mind", który stał się nieformalnym hymnem Nowego Jorku. Jej kooperacja z producentem Swizz Beatzem skończyła się małżeństwem.

Alicia Keys: piosenkarka z charakteremAlicia Keys: piosenkarka z charakterem fot. Sony Muisic Poland fot. Sony Muisic Poland

Alicia o

swoim dzieciństwie w Nowym Jorku : Dorastałam w dość biednej i niebezpiecznej dzielnicy, wokół siebie widziałam wciąż 12-letnie dziewczynki, które wyglądały na 18-latki. Pamiętam, że gdy któregoś bardzo mroźnego grudniowego wieczoru mijałam stojącą na rogu półnagą prostytutkę, pomyślałam: "Zrobię wszystko, co tylko w mojej mocy, byle tylko tak nie skończyć".

tym, dlaczego nazwała swojego synka Egipt : Podróż do Egiptu była chyba najważniejszą, jaką odbyłam w życiu. To były moje pierwsze samodzielne, dorosłe wakacje. Moja kariera nabrała już rozpędu, wokół mnie działo się tak dużo, że zaczęłam się w tym gubić. Poczułam, że muszę gdzieś uciec. Więc uciekłam do Egiptu. Obcowanie z tamtejszą kulturą i historią bardzo mnie uspokoiło, nabrałam dystansu do swojego życia. Kiedy miałam zostać matką, od razu wiedziałam, że mój syn nazywał się będzie Egipt.

karierze aktorskiej: Aktorstwo towarzyszyło mi od zawsze. Mama grywała w teatrze, więc przespałam na teatralnych krzesłach niezliczoną ilość godzin, mimowolnie chłonąc tę atmosferę. Fascynowało mnie, jak ludzie przychodzący na spektakl po trzech godzinach wychodzili zupełnie odmienieni. W końcu musiałam spróbować swoich sił jako aktorka. Na początku moim największym marzeniem było, by nie grać piosenkarek-pianistek.

Alicia Keys: piosenkarka z charakteremAlicia Keys: piosenkarka z charakterem fot. Sony Muisic Poland

O Alicii

Oprah Winfrey : Podczas pracy nad "Kolorem purpury" Quincy Jones powiedział mi: "Twoja przyszłość jest tak jasna, że oślepia mnie sama myśl o niej". Tak samo ja myślę o Alicii - jej muzyka zachwyca cały świat.

Bob Dylan : Nie ma w niej nic, czego dałoby się nie lubić.

Dyskografia

2001 Songs in A Minor

2003 The Diary of Alicia Keys

2007 As I Am

2009 The Element of Freedom

2012 Girl on Fire

Filmografia

2007 Niania w Nowym Jorku

2008 Sekretne życie pszczół