W Pleasure Chest często roi się od turystów i czasem wręcz trudno cokolwiek zobaczyć. Trzeba stać w kolejce, jest to bowiem sex-shop z tradycjami. Kiedyś przyciągał, bo zaopatrywały się tam gwiazdy rocka, ponoć nawet Mick Jagger, gdy odwiedzał miasto, a od kilku lat - i to ciągle trwa!- jest miejscem pielgrzymek miłośniczek serialu "Seks w wielkim mieście".

Jeśli trafisz na stojący pod sklepem autokar z którego wysypuje się stadko pań spieszących do wejścia, to lepiej pozwiedzać coś dookoła i wrócić później. Kobiety przyciąga tam wirujący na wszystkie strony Rabbit, wibrator rozsławiony przez jedną z bohaterek serialu. I choć obecny Rabbit to już kolejna generacja tego z filmu, legenda została. I popyt. Znakomity na prezent.

Sklep jest ciasny, więc nawet bez wycieczek rozentuzjazmowanych turystek z całej Ameryki często zdarzają się w nim kolejki - niektóre wprost przezabawne. Na przykład do sztucznej pochwy idealnie imitującej prawdziwą każdy mógł w ramach konsumenckiego testu włożyć palec i sam się przekonać o jej jakości. Kolejka - jak zresztą wszystkie w tym mieście - wiła się, bardzo zdyscyplinowana i cierpliwa.

Klienci tego sklepu, to oprócz turystów, także osoby lubiące gry i zabawy erotyczne oraz takie z różnymi upodobaniami. Zwykle więc można w nim nabyć mnóstwo najdziwaczniejszych rzeczy, ale oczywiście wszystkie podstawowe - prezerwatywy, majteczki do zlizywania, pasty do ciała, wachlarze i olejki do masażu - są również.

Ostatnio największym powodzeniem cieszą się wibrujące nakładki na sutki. Sprzedawcy często wyglądają jak wyjęci prosto z sadomasochistycznej fantazji, ale są bardzo mili, wielu osobom doradzają, dyskretnie i kompetentnie. Nie trzeba nic kupować. Wszyscy tam są przyzwyczajeni do zwiedzających.

fot. Aneta Radziejowska

Natomiast Babeland specjalizuje się głównie w zabawkach dla kobiet i literaturze seksuologicznej. Co prawda od jakiegoś czasu dołączono tam spory i nowoczesny dział z wynalazkami dla panów, ale ciągle jest tam taka bardziej żeńska atmosfera. W odróżnieniu od Pleasure, przestronny, ciekawie urządzony, nowoczesny. Dostosował się w stylu do okolicznych galerii.

A do tego - zniewalająco uprzejma obsługa, która potrafi doradzić lub zostawić w spokoju w zależności od życzenia klienta. Pomoc, trzeba zaznaczyć, może być potrzebna, gdyż niektóre przyrządy wyglądają jak obiekty sztuki nowoczesnej i trudno sobie nawet wyobrazić do czego mogą służyć. Wiele osób - samotnie i w najróżniejszych parach - wpada tam, żeby sobie po prostu pooglądać nowości z których ten sklep słynie.

Pierwszy Babeland istnieje od wielu lat przy 94 Rivington Street, czyli na Lover East Side, ale ten nowszy, w SoHo jest ciekawszy. W obydwu odbywają się spotkania z seksuologami, psychologami i autorami książek, oraz różnego typu zajęcia. Można się na przykład nauczyć absolutnie doskonałego używania wibratora lub poznać podstawy samoobrony. Dla chętnych prowadzone są też prywatne spotkania z seksuologiem, prezenterem przyrządów lub instruktorem dla par.

fot. Aneta Radziejowska

No i w końcu, ponieważ jak to mówią w Nowym Jorku; nigdy nie wiesz, co się może zdarzyć - warto wiedzieć, że sieć Ricky's NYC to nie są sklepy wyłącznie z przyborami do pielęgnacji włosów, choć na takie wyglądają. Sieciówka zaczęła działać w 1989 roku, gdy ludziom potrzebne były do szczęścia włosy w barwach tęczy, sztuczne rzęsy sięgające połowy policzków, pieprzyki do naklejania na wszystkie możliwe części ciała i inne tego typu drobnostki.

Dziś - w zależności od lokalizacji - w jej sklepach można się dalszym ciągu zaopatrzyć w farby do włosów zwykłych i intymnych w każdym możliwym kolorze, peruki niekiedy nierzeczywiste w swej wymyślności, a w wydzielonych częściach w akcesoria erotyczne. Sklepów tej sieci jest w Nowym Jorku aktualnie ponad 20. Niedawno niektóre z nich poddano modernizacji, więc straciły nieco atmosfery, ale zasada jest wciąż ta sama: idziesz przez dział kosmetyczny, a na samym końcu masz akcesoria erotyczne.

Dla turysty ciekawego życia w tym mieście, najbardziej interesujący będzie niewątpliwie Ricky's Tribeca Halloween Superstore, w którym oprócz wszystkich atrakcji można o każdej porze roku nabyć przebranie oraz kosmetyki potrzebne do uzyskania odpowiedniego do stroju makijażu.

Pełno tam brokatów, kolorowych lakierów do włosów i farb do całego ciała, masek, kabaretek, pończoch w paski, kratki, z falbankami i podwiązkami. Nie brakuje też kompletów dla dorosłych miłośników przebieranek - a więc zestawów dla pielęgniarki, strażaka czy pokojówki. Sklepy tej sieci szczególnie odżywają Halloween - to pora w którym sklepy teh sieci odżywają- można nabyć przebrania bardziej trwałe.

The Pleasure Chest, 156 Seventh Avenue South

Babeland, 43 Mercer Street

Ricky's Tribeca Halloween Superstore, 375 Broadway