Niebieska sukienka

Afera Clinton - Lewinsky jest niezniszczalna. Ciągnie się od 1998 roku i ostatnio znowu odżyła, gdyż Monica Lewinsky otworzyła się i zamieściła garść dalszych przemyśleń w miesięczniku Vanity Fair. Oprócz wypunktowanej słowo po słowie deklaracji wybaczenia sobie, napisała: "Oczywiście, mój szef mnie wykorzystał, ale zawsze będę twierdzić, że to był związek za obopólną zgodą".

Lewinsky ma z pewnością nadzieję na sprzedanie dalszych kilku swoich wspomnień w czasie spodziewanej kampanii prezydenckiej żony Billa, Hillary Clinton. Ale by zachować fason deklaruje, że tak naprawdę nie chce w tym uczestniczyć, bo co z tego, że zarobi 10, czy 12 milionów, jak jej życie znów utknie w martwym punkcie? - "Niebieską sukienkę czas już spalić" - wyjaśnia. Przypomnijmy, że jej najsłynniejsza niebieska sukienka - ta z plamami prezydenckiego nasienia - była najmocniejszym dowodem, przez który Clinton niemal otarł się o procedurę impeachmentu.

I pomyśleć, że cała afera wybuchła, gdy Monica - wtedy stażystka w Białym Domu - zwierzyła się nieopatrznie, żeby nie być samą w swoim romansie. Sprawą zajął się prokurator, Lewinsky zgodziła się zeznawać i potwierdziła, że do kontaktów seksualnych dochodziło. Prezydent zaprzeczał, aby miał "jakiekolwiek stosunki seksualne z tą kobietą". I wtedy wpadł, bo duża część Amerykanów wybaczyłaby mu romans w pracy, ale już za krzywoprzysięstwo była gotowa go z tej pracy wyrzucić.

Stepujący senator

 

Larry Craig, były republikański senator ze stan Idaho, znany z nieprzejednanego stosunku do praw gejów oraz zwolennik odwołania Clintona po skandalu z Levinsky, żonaty. A jego afera zaczęła się od farsy. Senator 11 czerwca 2007 roku wszedł był do łazienki na lotnisku w Minneapolis. Miał pecha, bo akurat ze względu na liczne zgłoszenia przeprowadzano tam obławę na lubieżników.

Agent federalny siedział w kabinie i czyhał. Craig wszedł do sąsiedniej i po trzynastej minucie niepozornego posiedzenia zaczął najpierw prawą stopą wykonywać stukanie, co w przekonaniu agentów było sygnałem "gotowości zaangażowania się w lubieżne zachowanie". W raporcie opisali też, jak senator wsunął później lewą rękę pod przegrodą dzielącą kabiny i skierował dłoń w stronę funkcjonariusza. To już wystarczyło, aby został aresztowany.

Craig tłumaczył później, że tylko szukał kawałka papieru toaletowego, który niechcący upuścił. Mimo, że według agenta żadnego kawałka papieru tam nie było, po spisaniu zeznań senatora wypuszczono. Ale jego pech chciał, że kilka dni później powrócił w ekscytacji na to samo lotnisko, do tej samej łazienki, znów zaczął szukać w sąsiedniej kabinie kawałka papieru i cóż... znów został zatrzymany.

Tłumaczył później, że chciał na spokojnie obejrzeć "miejsce zdarzenia", zanim spotka się ze swoim prawnikiem. Został oskarżony o zakłócanie porządku publicznego i przyznał się do winy, a potem zapłacił nieco ponad 500 dolarów kary i był wolny. Jednak gdy o sprawie zaczęło być głośno, na policję i do mediów zaczęli się zgłaszać chłopcy oraz mężczyźni, którzy miewali z senatorem różne zatargi, tudzież przyjemności.

Ile żon zmieści się w Białym Domu?

Newt GingrichNewt Gingrich fot. Christopher Halloran / shutterstock.com fot. Christopher Halloran / shutterstock.com

Newt Gingrich, Partia Republikańska, spiker Izby Reprezentantów ze stanu Georgia. I on walczył jak lew o przerwanie kadencji Clintona. A później też miał romans ze swoją własną stażystką. Ale nie to jest najciekawsze.

Jego pierwszą żoną została nauczycielka geometrii ze szkoły średniej. On miał w chwili ślubu 19 lat, ona 26. Niestety, kobieta miała pecha. Jeśli wierzyć skarbnikowi Gingricha z czasów, gdy zaczął ubiegać się o prezydenturę, spiker miał powiedzieć - "Ona nie jest dostatecznie młoda i ładna jak na żonę prezydenta. A poza tym, ma raka".

Ale jeszcze sławniejsza się okazała druga z żon Gingricha, o imieniu Marianne, którą to zostawił dla o 23 lata młodszej sekretarki. A wkrótce zaczął się starać o nominację Partii Republikańskiej na prezydenta USA. Ale ex-pani Gringrich przyszła do wieczornego programu ABC Nightline i powiedziała, że zanim romans wyszedł na jaw, Newt proponował jej otwarte małżeństwo. Gdy odmówiła, ich związek się rozwiódł.

Newt Gingrich szybko zaprzeczył, ale i tak musiał zrezygnować z walki o prezydenturę. Do wyborów stanął jego partyjny kolega Mitt Romney. Ale możemy sobie wyobrazić, że gdyby jednak ex-pani Gringrich odpowiedziała na niecodzienną propozycję "tak", utworzyłaby razem z mężem i jego sekretarką swoisty trójkąt, a cała sprawa mogłaby wyjść na jaw np. dopiero po ich wspólnej przeprowadzce do Białego Domu.

Homofob na obcasach

Steve Wiles jako polityk i jako drag queen, fot. NewsyNews/YouTubeSteve Wiles jako polityk i jako drag queen, fot. NewsyNews/YouTube Steve Wiles jako polityk i jako drag queen, fot. NewsyNews/YouTube Steve Wiles jako polityk i jako drag queen, fot. NewsyNews/YouTube

Steve Wiles, republikański polityk z Północnej Karoliny, który walczył o miejsce w Senacie i naprawdę silnie się opowiadał przeciwko wprowadzeniu w jego stanie prawa zezwalającego na małżeństwa gejów, okazał się być po godzinach bardzo ładnie ubranym drag queen o wdzięcznym imieniu Miss Mona Sinclair.

Przez ostatnie osiem lat Mona pracowała w gejowskim klubie. W peruce i sztucznych rzęsach brała udział w drag show. Afera wybuchła w maju tego roku. Wiles z początku wszystkiemu zaprzeczał, bo rzeczywiście na zdjęciach dość trudno było go rozpoznać.

Ale już następnego dnia dokonał absolutnej wolty. Przyznał, że to faktycznie on i... że nic go w życiu tak bardzo nie ucieszyło jak ten przymusowy coming-out, po którym nareszcie dobrze się czuje, bo nic nie musi udawać.

Wszystkie cnoty generała

 

Generał David Petraeus, Partia Republikańska, były naczelny dowódca sił koalicyjnych w Iraku i dyrektor CIA, żonaty. Petraeus był przedstawiany wcześniej jako wzorzec cnót wszelakich, przez co wielu widziało go w roli kandydata republikanów na urząd prezydencki. Popadł w kłopoty, gdy w 2012 wyszedł na jaw jego romans z podwładną oficerką - Paulą Broadwell, za co zgodnie z amerykańskim prawem jest przestępstwem.

Broadwell wspólnie trenowała z generałem biegi w czasie zagranicznej misji. Absolwentka najsłynniejszej na świecie akademii wojskowej West Point, kilka lat pracowała jako analityk, a następnie, już jako cywil, pisała doktorat i została wyznaczona do napisania idealnej biografii generała Petraeusa. Nosiła tytuł: "All In: Education of General David Petraeus" i wszystkie możliwe dowcipy na ten temat już zostały wymyślone.

W odróżnieniu od żon większości amerykańskich polityków, żona generała po odkryciu romansu była wściekła. Amerykanów bardzo zainteresował też sposób, w jaki generał porozumiewał się ze swoją ulubioną biografką. Wg amerykańskiej prasy, podobnie jak przestępcy i terroryści, logowali się jednym hasłem do jednego, specjalnie w tym celu utworzonego konta e-mail i wrzucali swoje miłosne wiadomości do folderu "draft".

Opuszczając stanowisko najważniejszego człowieka CIA, Petraeus napisał do swoich pracowników bardzo ładny list o błądzeniu w roli męża i dowódcy i konieczności dyscypliny. Sąd skazał generała za jego "obyczajowe przestępstwo" na karę grzywny. Aby podreperować swój wizerunek, Petraeus zaangażował się później w pracę charytatywną. Jego małżeństwo przetrwało.

Genitalia kongresmana

Anthony WeinerAnthony Weiner fot. lev radin / shutterstock.com fot. lev radin / shutterstock.com

Anthony Weiner - były członek Izby Reprezentantów, czyli izby niższej Kongresu USA - ubiegał się o nominację na stanowisko burmistrza Nowego Jorku w ostatnich wyborach - i został zabity śmiechem nowojorczyków. Bynajmniej nie dlatego, że jak widać na powyższej fotografii, brał udział w gejowskich paradach. Jeśli chcesz być burmistrzem tego miasta, to wręcz musisz się na nich pokazać. Ale jeśli wyjdzie na jaw, że rozsyłasz ludziom przez internet zdjęcia swoich obnażonych genitaliów, to i udział we wszystkich eventach LGTB, które odbywają się w ciągu roku na Manhattanie ci nie pomogą.

Po ujawnieniu w 2011 r. afery z jedynymi w swoim rodzaju selfie, Weiner zrezygnował z funkcji kongresmana, pokajał się i znikł. Gdy spróbował wrócić do polityki startując w wyborach na burmistrza Nowego Jorku, nawet dobrze mu szło. Ale w lipcu 2013 r. opublikowano następną serię portretów jego intymnych części ciała. Wykonywał je telefonem w najróżniejszych sytuacjach. Twitter był nośnikiem, a adresatką 21-letnia mieszkanka Seattle, która ujawniła także jego sprośne maile, a następnie postanowiła zostać gwiazdą porno.

Zaproponowano jej udział w filmie, w którym miała grać samą siebie, a Weinera aktor. Film nakręcono, ale dziewczyna doznała szoku - okazało się, że jeden z kolegów z planu ma wirusa HIV. To już osobiście nie dotyczyło Weinera, niemniej spowodowało, że jego nazwisko pojawiało się w coraz dziwaczniejszych kontekstach.

Odkupienie jest w zasięgu ręki

 

Jim McGreevey były gubernator stanu New Jersey, demokrata, ustąpił ze stanowiska w roku 2004. Problemem nie było to, że - pomimo dwóch żon - okazał się gejem. To by mu wybaczono. Problemem był jego kochanek. Golan Cipel, niegdyś służący w izraelskiej armii, kosztował podatników 110 tys. dolarów rocznie. Gubernator zrobił z niego osobistego doradcę do spraw terroryzmu. - "On ma wyjątkowe kwalifikacje, żeby zwrócić uwagę na słabe strony w systemie"- przekonywał.

Ironia losu sprawiła, że afera wybuchła akurat w czasie, gdy w wielu programach telewizyjnych emitowano wykupione wcześniej spoty reklamujące stanowy program walczący ze spamem telefonicznym. W krótkim filmiku gubernator opowiadał o mirze domowego ogniska, w tle uśmiechnięta żona szykowała kolację. A za chwilę w wiadomościach omawiano aferę. Gdy przez kilka tygodni gubernator kajał się i przepraszał wyborców, spoty wciąż nadawano.

Do tradycji takich wystąpień należy obecność żony, co musi być koszmarnym doświadczeniem dla tych kobiet, jest jednak spłatą długu wobec wyborców za uprzednie przywileje. Żona McGreevey'a, pochodząca z Portugalii Dina Matos, wyglądała tak, jakby się nią wcześniej zajął nawet nie zwykły lekarz, a anestezjolog. Chyba nie do końca wiedziała gdzie jest. Ale z czasem oprzytomniała, zażądała 600 tys. dolarów odszkodowania oraz napisała książkę "A Memoir of My Marriage", w której przekonywała, że Jim ożenił się z nią tylko po to, aby mieć szansę zostać prezydentem.

Jim McGreevey, po nieudanych próbach terapii w chrześcijańskim ośrodku w Arizonie, gdzie miał być nawrócony na heteroseksualność, zamieszkał ze swoim nowym partnerem w Plainfield, w stanie New Jersey, a jako osoba głęboko wierząca, aktywnie działa w charytatywnej organizacji Integrity House, pomagającej kobietom z trudną przeszłością. Jego przesłanie brzmi: "Bez względu jak bardzo upadłeś, odkupienie jest w zasięgu ręki".

Ostatnio zaczyna się też pokazywać na zebraniach aktualnego gubernatora stanu New Jersey. Chris Christie nie ukrywa swoich ambicji, chce się ubiegać o nominację Partii Republikańskiej do kandydowania na stanowisko prezydenta i stara się o poparcie wyborców bardziej otwartych, więc McGreevey pasuje jak ulał.