Podobno aby związek można było określić mianem udanego, musi być oparty na szczerości. Nie ma chyba jednak ani jednej tego typu relacji, której nie pomogłoby zatajenie lub przemilczenie pewnych spraw – jeśli oglądaliście film „Kłamca, kłamca” z Jimem Carreyem to doskonale wiecie, do czego może prowadzić przesadna i bezkompromisowa szczerość.

O czym nie mówimy partnerom?

Jakie wydatki zatem najczęściej ukrywamy przed naszymi drugimi połówkami? W przypadku kobiet są to informacje na temat zakupu ubrań – aż 25% pań nie zdradza ich swoim facetom. Drugą kategorią są pieniądze przeznaczane na kosmetyki oraz zabiegi kosmetyczne (nie mówi o nich 20% kobiet).

Nieco inaczej sprawy się mają u panów. Mężczyźni przede wszystkim nie chcą ujawniać, ile pieniędzy przeznaczają na własne hobby – dotyczy to 24% z nich. Co piąty facet ukrywa swoje wydatki na rozrywkę, a 14% nie mówi swojej drugiej połówce o tym, ile w rzeczywistości kosztuje utrzymanie samochodu.

Skoro tak chętnie ukrywamy przed partnerami i partnerkami swoje wydatki, to nic dziwnego, że rozmowy o domowym budżecie często przebiegają w burzliwej atmosferze. Z raportu wynika, że aż 59% Polaków kłóci się o pieniądze, a 15% z nich o kwestie dotyczące oszczędzania.

Życie w związku się opłaca

Wielu zapewne stwierdzi, że lepiej jest żyć w pojedynkę, bo wówczas nie trzeba nikomu się tłumaczyć ze swoich wydatków, ani tym bardziej ich zatajać. I rzeczywiście coś w tym jest, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że życie w związku (poza wieloma innymi zaletami) jest po prostu… tańsze. Aż 80% Polaków jest zdania, że stały związek pomaga w gromadzeniu oszczędności i to pomimo tego, że przeciętnie wydajemy ok. 300 złotych na wspólne przyjemności z drugą połówką. Jeśli zaś chodzi o rocznicę związku, to zarówno panie, jak i panowie, są skłonni wydać na jej obchody 200 złotych.