Przedwczesny wytrysk (PW) został przez wiele organizacji zajmujących się zdrowiem uznany za jednostkę chorobową. To poważne zaburzenie, które ma wpływ przede wszystkim na seksualną sferę życia. Ale nie tylko. Brak satysfakcji z seksu odbija się na relacjach w związku, prowadzi do frustracji i obniżenia samooceny. Utrudnia nawiązanie długich relacji, potrafi też sporo namieszać w długoletnich związkach. To, ile mężczyzn może borykać się z przedwczesnym wytryskiem jest trudne do oszacowania. To krępujące schorzenie, z którym mężczyźni bardzo rzadko zgłaszają się do lekarzy. Z prowadzonych badań wynika, że PW może dotyczyć nawet 20-30 proc. mężczyzn (3). 

materiał promocyjny partneramateriał promocyjny partnera 

Zbyt krótki stosunek

Przedwczesny wytrysk może mieć charakter pierwotny (zaczyna się przy pierwszym stosunku seksualnym i towarzyszy przez całe życie) lub nabyty (może pojawić się w późniejszym okresie życia). Z badań (4) wynika, że około 65 proc. mężczyzn, którzy zgłaszają się ze schorzeniem PW, cierpi z powodu typu pierwotnego. Zgodnie z definicją opracowaną przez panel ekspertów International Society for Sexual Medicine (5), przedwczesny wytrysk wrodzony występuje, gdy ejakulacja pojawia się zawsze lub prawie zawsze w trakcie minuty od penetracji pochwy członkiem i ma to miejsce od pierwszych doświadczeń seksualnych. PW nabyty eksperci definiują jako znaczne skrócenie latencji wytrysku, do trzech lub mniej minut. Obu przedwczesnym wytryskom, zarówno wrodzonemu, jak i nabytemu, towarzyszy niezdolność do opóźnienia ejakulacji we wszystkich lub prawie wszystkich stosunkach pochwowych oraz pojawiające się następstwa psychiczne takie, jak cierpienie, zmartwienie, frustracja i/lub unikanie bliskości seksualnej.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

PW może mieć różne przyczyny. Pierwotnie uważano, że ma wyłącznie podłoże psychiczne. Według teorii Freuda za przedwczesny wytrysk mogą odpowiadać nieprawidłowe wyobrażenia i fałszywe przekonania dotyczące seksualności nabyte w dzieciństwie. W ostatnich latach seksuolodzy skupiają się na roli lęku w zaburzeniu. Zdaniem specjalistów może on rozpraszać mężczyzn podczas współżycia. Pod jego wpływem mężczyźni mogą nie być w stanie obserwować eskalacji podniecenia seksualnego i adekwatnie na nią reagować. Ale nie są to jedyne przyczyny. Wśród możliwych czynników powodujących PW wymienia się genetyczne czy neurobiologiczne (zmniejszone stężenie serotoniny) (6). Przedwczesny wytrysk może być także związany ze stresującym stylem życia czy brakiem zachowania work-life balance.

Niebezpieczne eksperymenty

Mimo że PW towarzyszy wielu panom niemal przez całe życie seksualne, odsetek tych, którzy zgłaszają się do lekarzy jest niewielki. Szacuje się, że tylko 9 proc. mężczyzn (7) podejmuje odpowiednie terapie. Tymczasem właściwe leczenie odgrywa ogromną rolę. Zbyt krótki stosunek wpływa na relacje pary – żadnej ze stron nie daje satysfakcji z życia seksualnego. Samotnym mężczyznom utrudnia znalezienie życiowej partnerki, przez co może pozbawić ich możliwości założenia rodziny.

W przypadku podejrzewania PW, trzeba przyjąć do wiadomości, że jest to powszechna dolegliwość, która powinna i może być leczona. Przedwczesny wytrysk to krępujące schorzenie. Najczęściej informacji o nim panowie szukają na forach internetowych. Niejednokrotnie zaopatrują się w sieci w produkty o nieznanym pochodzeniu. Korzystanie ze środków pochodzących z niepewnych źródeł może być jednak bardzo niebezpieczne ze względu na zawarte w nich substancje nieznanego pochodzenia.

Jak wydłużyć stosunek?

W leczeniu PW stosuje się leki dostępne na receptę oraz preparaty bez recepty, stosowane miejscowo na trzon i żołądź prącia. W Polsce pierwszym lekiem dostępnym bez recepty ze wskazaniem do stosowania w przypadku przedwczesnego wytrysku jest Bravera Control. Dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych. Lek ma wygodną postać aerozolu i zawiera substancję czynną lidokainę, która wykazuje działanie miejscowo znieczulające. Lek stosuje się na 5 do 15 minut przed stosunkiem. Zalecana dawka to 3 do 7 naciśnięć pompki. Dawkę i czas aplikacji należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Lek zmniejsza wrażliwość prącia na dotyk, a tym samym może opóźniać przedwczesny wytrysk.

materiał promocyjny partneramateriał promocyjny partnera 

Dyskretny lek

Bravera Control zapewnia dyskretność. Dla wielu mężczyzn jest to niezwykle istotne, bo o przedwczesnym wytrysku wstydzą się rozmawiać nawet z partnerką. Niewielkie opakowanie sprawia, że Bravera Control można zabrać ze sobą na randkę i użyć zawsze wtedy, gdy relacja wejdzie w kolejny etap.

(1) Źródło: W odniesieniu do danych URPL na podstawie wyszukiwarki http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/. Opublikowano 04/05/2020 

(2) Źródło: http://www.nietylkomoment.pl/, na podstawie American Psychiatric Association. Diagnostic and statistical manual of mental disorders. 4th edition. Text revision: DSMIV-TR. Washington, DC: American Psychiatric Association; 2000; EAU Guidelines on ED and PW 2012; McMahon CG et al. J Sex Med 2008;5:1590–1606; Porst H et al. Eur Urol 2007;51(3):816-824. Opublikowano 28/10/2013

(3) Ibidem.

(4) Źródło: http://www.nietylkomoment.pl/pl/przyczyny-i-powody-przedwczesnego-wytrysku-32.html. Opublikowano 28/10/2013

(5) Źródło: https://www.issm.info/images/uploads/FINAL_DOCUMENT_An_Evidence-Based_Unified_Definition_of_Lifelong_and_Acquired_Premature_Ejaculation_on_ISSM_Website_March_28_-_2014.pdf. Opublikowano 28/03/2014

(6) Źródło: http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1406. Opublikowano 02/2018

(7) Źródło: http://www.nietylkomoment.pl/, na podstawie American Psychiatric Association. Diagnostic and statistical manual of mental disorders. 4th edition. Text revision: DSMIV-TR. Washington, DC: American Psychiatric Association; 2000; EAU Guidelines on ED and PW 2012; McMahon CG et al. J Sex Med 2008;5:1590–1606; Porst H et al. Eur Urol 2007;51(3):816-824. Opublikowano 28/10/2013