Męska pigułka ma być łatwa w użyciu, skuteczna i nie powodować (jak, powiedzmy, prezerwatywa) dyskomfortu podczas uprawiania seksu. W ciągu paru lat taki środek powinien pojawić się na rynku - tak przynajmniej uważają naukowcy z uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Odkryli oni, że niedobór witaminy A w organizmie sprawia, że mężczyzna robi się bezpłodny. Chodzi tylko o to, aby ów brak nie spowodował skutków niekorzystnych dla zdrowia. Naukowcy testują zatem substancję, która wprawdzie hamuje wytwarzanie witaminy A w jądrach, ale nie wpływa w żaden sposób na resztę organizmu. Do tej pory środek testowano na myszach, jednak podczas konferencji "Future of Male Contraception" w Seattle nauklowcy stwierdzili, że można rozpocząć testy na ludziach.

Kolejna metoda przedstawiona na tej samej konferencji w Seattle została opracowana na uniwersytecie w Waszyngtonie. Naukowcy podawali mężczyznom, którzy zgłosili się do testu, sztuczny hormon - progestynę. Zastrzyk hormonu dawano raz na trzy miesiące, a w tym czasie codziennie pacjenci otrzymywali dawkę testosteronu. Według lekarzy przeprowadzających eksperyment, 90 proc. plemników obumierało. Jednak osoby biorące udział w teście uznały ową metodę za wysoce niepraktyczną, 6 z 36 zrezygnowała w ogóle z kontynuowania eksperymentu, a jedna trzecia pozostałych była niezadowolona.

Kolejny sposób mógłby polegać na odwracalnej wasektomii (zazwyczaj pod tą nazwą rozumiemy chirurgiczne przerwanie lub podwiązanie nasieniowodu). Metoda nosi nazwę "Intra Vas Device" i polega na zaimplantowaniu do nasieniowodu giętkiej rurki silikonowej, blokującej plemniki. Jeśli jednak mężczyzna zapragnąłby spłodzić dziecko, mógłby udać się do lekarza, który na nowo połączy oddzielone od siebie części nasieniowodu. Rzecznik firmy Shepherd Medical Company, która propaguje taką metodę antykoncepcyjną uważa, że jest ona tak samo skuteczna, jak normalna, nieodwracalna wasektomia.