Z najróżniejszych badań - a także zwykłych wakacyjnych obserwacji - wynika, że łatwiej o kontakt erotyczny, gdy mężczyzna jest żywiołowy, otwarty, uśmiechnięty oraz potrafi rozmawiać o swoim życiu i problemach. I jeszcze jedno: ma być atrakcyjny.

Nawiązywanie znajomości i kontaktów erotycznych na urlopach cechuje się specyficzną dynamiką. Sprzyjają ci czas i okoliczności przyrody. Czas - bo jest ograniczony, a człowiek, mając do dyspozycji określony przedział czasu, dostosowuje do niego swoje odczuwanie i czyny. W trakcie wakacji wszystko dzieje się szybciej i każdy ma świadomość, że albo coś się wydarzy teraz, albo nigdy. Działają także syndrom urwania się ze smyczy oraz specyfika letniego nastroju - życie wydaje się bezproblemowe i odrealnione, a także nowe, kuszące, zachęcające do przygód

Tors dla młodych

Mówi się, że atrakcyjny mężczyzna jest proporcjonalnie zbudowany, wysoki, szczupły, wysportowany. Prawda, jeśli test na atrakcyjność faceta wypełniają dziewczyny między 18. a 25. rokiem życia. Choć nawet w tej grupie trudno ustalić cechy samca idealnego. Część respondentek podnieca owłosiona klatka piersiowa, choć wydepilowana, owszem, jest bardziej higieniczna. Inne za nic na świecie nie przytulą się do sierś-ciucha (chyba że to kotek). Na niektóre działa tors umięśniony. Pozostałe wręcz przeciwnie - uważają, że to chore, i odstręcza je widok rozbudowanego faceta. Choć płaski brzuch zawsze pobudza do działania. Dobra rada: nie eksponuj zbyt nachalnie napakowanych części ciała. Natomiast bez względu na budowę, jeśli masz okazję - na plaży czy w tańcu - demonstruj zręczność, szybkość i refleks. To właśnie te cechy momentalnie wzbudzają zainteresowanie.

Uśmiech dla dojrzałych

Jeśli celujesz w inne grupy wiekowe, to pamiętaj, że dla kobiet powyżej 25. roku życia szczupłość oraz wzrost partnera tracą znaczenie. I tu niespodzianka. Wcale nie na rzecz żadnej z pierwszorzędowych cech płciowych. Wystarczy się uśmiechać. Uśmiech zachęca do wchodzenia w relację erotyczną na tyle mocno, że ten sam mężczyzna z innym grymasem bywa odbierany jako skrajnie nieatrakcyjny. Możesz wykorzystać ten fakt na swoją korzyść w każdej sytuacji: w klubie proponując drinka lub podchodząc do niej na plaży i z uśmiechem mówiąc cokolwiek ("Jak fajnie, że tu jesteś, nazywam się Zbyszek, chciałbym cię poznać"). Możesz też zastosować najstarszy i ciągle skuteczny sposób dla nieśmiałych, czyli podejść, np. ze szminką czy komórką, i - uśmiechając się urzekająco! - spytać, czy nie ona to zgubiła, bo wydawało ci się, że miała właśnie coś takiego. Patent - pomimo archaiczności - jest dobry, bo pozwala zbliżyć się na niewielką odległość i nawiązać bliski kontakt na dłuższą chwilę. Dzięki temu nawet w największym zgiełku stworzycie zamkniętą grupę. Jeśli ona to zaakceptuje, szybko zacznie ci pomagać w następnych krokach.

Pupa i dłonie

Panuje moda na męską pupę. Choć kobiety rzucają na tę część męskiego ciała spojrzenia często, jak facet stoi tyłem, to - umówmy się - niby na co innego mają się patrzeć? Z biologicznego punktu widzenia męska pupa - jej wielkość, zgrabność, umięśnienie - nie ma żadnego znaczenia. Ten trend to raczej sprawa z zakresu psychologii społecznej, zajmowania przez kobiety męskich terytoriów i przejmowania ich ról. Wynik równouprawnienia w sposobie traktowania obiektów seksualnych.

Obserwuj też, co kobieta robi ze swoimi dłońmi. Jeśli mimowolnie gładzi kieliszek lub jeździ palcem dookoła brzegu kubka - w sprzyjającej chwili możesz zaproponować następny etap. Jeśli nie idzie tak gładko, spróbuj pewnej sztuczki. Polega ona na synchronizacji ruchów. Ludzie ogarnięci namiętnością robią to nieświadomie - dlatego łatwo zauważyć sekretnych kochanków. Jeśli to samo zrobisz intencjonal-nie, powtarzając jej ruchy - zakładanie nogi na nogę, zmiany pozycji, oblizywanie ust, poprawianie włosów - sprowokujesz chęć nawiązania kontaktu, wywierając wrażenie, że się znacie sto lat i bardzo lubicie.

Na nieporadnego

Mężczyźni w sytuacjach wakacyjnych najczęściej usiłują pokazać się pokazać jako doskonali kochankowie, zdobywcy setek niewieścich łóżek i serc, znawców seksualnych technik itp. Czasami to może rzeczywiście zadziałać. Na pewno przyciągnie kobiety, które będą chciały udowodnić sobie i światu, że są w stanie takiego osobnika szybko i efektownie okiełznać. Oraz te z zacięciem psychologicznym, które zaprag-ną sprawdzić, czy pod maską nie kryje się przypadkiem delikatny i czuły chłopak. Całkiem dużo potencjalnych partnerek rozkoszy seksualnych potrafią przyciągnąć jednak - ku zgrozie konkurentów - mężczyźni stosujący zabieg dokładnie odwrotny, czyli tworzący autoportret osoby nieporadnej lub wręcz schorowanej. Obarczonej jakąś traumą lub właśnie leczącej się po nieudanym związku czy innej tragedii. U niektórych kobiet instynkt opiekuńczy jest połączony ze sferą erotyki i natychmiast chcą takiego osobnika pocieszyć - seksem.

Strategie pośrednie

W nawiązywaniu znajomości i kontaktów erotycznych najlepiej sprawdzają się tzw. strategie pośrednie. Nie staraj się skupić uwagi na sobie - wręcz przeciwnie, skoncentruj się na dziewczynie. Zadawaj dużo pytań: co lubi, co jej się podoba, co sądzi na najróżniejsze tematy. Znajdziesz w ten sposób tropy, z których wywnioskujesz, czy lepiej zaprosić ją do kina, do klubu, na spacer czy od razu do siebie.

Prawienie komplementów to trudna sztuka. Jeśli jej nie opanowałeś, powiedz krótko, że uwielbiasz rude włosy, piegi, błękitne sukienki czy co tam akurat pasuje.

Nie unikaj mówienia o sobie, szczególnie jeśli jesteś o coś pytany, ale nie reklamuj swoich umiejętności w łóżku, nie chwal się orgazmami partnerek. Bo to jeden z "wyłączników" seksualnych i zamiast wejść w kontakt, sam się z niego wyeliminujesz. Udziel natomiast mimochodem informacji na swój temat, kobiety potrzebują wiedzieć, z kim mają do czynienia. Podziel się czymś niezwykłym ze swojego życia, jakimś sekretem lub pomysłem, marzeniem. Opowiedz coś o swojej rodzinie, przyjacielu, dawnej szkole. Bardzo ważną fazą erotycznego zbliżania się jest szukanie wspólnych obszarów: zainteresowań, znajomych itp. Dla wielu kobiet brak tego etapu jest również "wyłącznikiem".

Zapach to podstawa

Następny czynnik, który może ci pomóc lub utrudnić szybkie wejście w kontakt erotyczny na wakacjach, to zapach. Twój zależy nie tylko od funkcjonowania układu hormonalnego, ale także od tego, co jesz i jak o siebie dbasz. Do pewnego stopnia masz więc na to wpływ. Zbyt wiele mięsa w diecie daje kwaśną woń i potu, i spermy. Sok ananasowy pity regularnie osładza zaś i aromatyzuje wydzieliny. Twoje nasienie zmienia też woń pod wpływem tego, co robisz, na przykład po wysiłku fizycznym jest bardziej aromatyczny, niekiedy wręcz korzenny, lecz po kilku następujących po sobie wytryskach staje się mdławy.

Do wywarcia korzystnego pierwszego wrażenia ważne są, oczywiście, odpowiednio dobrane perfumy, pasujące do twojego osobistego zapachu, do stylu życia i osobowości. Zapachy są często niedocenianie przez mężczyzn jako "wspomagacze" uwodzenia po prostu dlatego, że panowie nie odczuwają ich tak silnie jak kobiety i nie reagują na nie ani euforią, ani wstrętem, co zdarza się żeńskiej części ludzkości. Jeśli nie umiesz dobrać sobie zapachu, poproś o pomoc znajomą.

Kobiece motywacje

A teraz to, czego -jak mawiają doświadczone wróżbitki - się nie spodziewasz, a o czym wiedzą terapeuci zajmujący się powakacyjną falą załamanych samców, szukających pomocy po letnich podbojach. Otóż w bardzo szybkie kontakty erotyczne na urlopie wchodzą osoby mające w tym ukryty motyw. Dziewczyny często prowokują stosunek, bo, na przykład, cierpią na brak orgazmu i chcą sprawdzić, czy dzieje się tak z winy partnera, czy ich własnej. Lub nie przyznawały się chłopakowi, że są dziewicami, i chcą zmienić ten stan rzeczy. Czasem pragną odbyć pierwszy stosunek z nieznajomym, bo tak sobie wymyśliły. A czasem mszczą się na niewiernym ukochanym.

Przy czym on nawet nie musi o tym wiedzieć, a ona nie musi czerpać z tego wielkiej przyjemności. Sam fakt zainteresowania innego mężczyzny i odbycia z nim stosunku jest tu dostateczną gratyfikacją. Niektóre panie czują się w takiej sytuacji zobowiązane do bycia uprzejmą wobec faceta, który był tak miły, że ułatwił im zemstę. Inne niekoniecznie, więc niejako bez powodu możesz dostać po stosunku niezbyt wysokie oceny. Nie bierz tego do siebie. Nie wchodź w dyskusję ani w konflikt. Wakacje rządzą się swoimi prawami.   

Tekst: Janina Jakubowska

Zdjęcia: Shutterstock (montaż)

Zobacz też na Logo24 :