Golenie miejsc intymnych - temat stary jak narzędzia, którymi usuwamy owłosienie. Odpowiedź zależy od trzech czynników. Pierwszy to osobiste preferencje. Nie sprawdzisz, dopóki choć raz nie spróbujesz. Warto eksperymentalnie przetestować różne metody. Owłosienie łonowe odrasta bardzo szybko, więc w krótkim czasie dowiesz się, czy ci to odpowiada. Entuzjaści nagiej skóry nie wyobrażają sobie, by włosek zagościł w miejscu intymnym i szukają metod trwałej depilacji. Twierdzą, że jedynie w ten sposób można utrzymać higienę, ładny zapach i dobre samopoczucie. Dla niektórych ważne jest także optyczne wrażenie: gdy penis nie ginie w gąszczu włosów, wydaje się większy. Przeciwnicy golenia zauważają, że włosy łonowe zapewniają właściwą wentylację i izolację.

Golenie?  Czemu nie!Golenie? Czemu nie! Rysunek: Małgorzata Ślińska

Czynnik drugi to moda, a raczej podatność na jej uleganie. Przykładowo, w latach 60. i 70., gdy ruszyła fala rewolucji seksualnej i o najróżniejszych technikach pobudzania zaczęto mówić i pisać dużo swobodniej, u mężczyzn preferowane było owłosienie naturalne, bujne i dzikie. Golono się natomiast w ramach urozmaicenia współżycia, często nawzajem, traktując to jako silnie pobudzający element gry wstępnej. A później kochankowie czekali na odrost - by znów mieć co zgolić. Owłosienie łonowe traktowano też jak dodatkową zabawkę umilającą współżycie, do klasycznych technik pobudzających należy np. pociąganie za włoski lub drażnienie łechtaczki partnerki owłosionym wzgórkiem łonowym.

Przez jakiś czas panował również trend na wspólne farbowanie i inne rodzaje zdobień miejsc intymnych. Dzisiaj - po fali uwielbienia dla ciał męskich absolutnie gładkich - awangardowo jest mieć owłosienie, ale szczególnie zadbane, to znaczy przerzedzone, przycięte i ładnie uformowane na wzgórku łonowym. O ile niegdyś preferowano wygalanie we wzorki - obecne też czasem i na głowach - o tyle teraz sztuka polega na tym, żeby to wyglądało względnie naturalnie. Prostota i elegancja! Dla podkreślenia gładkich partii można nawilżać je za pomocą delikatnego kremu, tak by leciutko błyszczały. Włosy w okolicach intymnych można golić, depilować samodzielnie lub u kosmetyczki, usuwać laserem. Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze, zadbaj o sprzęt. Nie używaj starych ostrzy. Czynność zacznij od nasady członka i posuwaj się w stronę wzgórka łonowego. Depilacja preparatami przeznaczonymi do stref intymnych jest zdecydowanie łatwiejsza.

No i wreszcie czynnik trzeci, często najważniejszy: upodobania dziewczyny . W stałym związku wszystko, co dotyczy sfery współżycia, to zwykle wypadkowa obopólnych upodobań. A panie - tak samo jak panowie - mają na ten temat różne osądy. Jedne lubią mieć partnera gładkiego, bo uznają, że to czyściej, higieniczniej, włosy nie przeszkadzają w żadnej sytuacji, np. przy seksie oralnym, a wydepilowany penis jest przyjazny kobiecej pochwie. Dla innych to nie jest przyjemny widok - mają wrażenie, jakby obcowały z chłopcem, który okres dojrzewania ma dopiero przed sobą. Jeśli wasze preferencje depilacyjne się różnią, trzeba znaleźć kompromis. W sytuacji gdy masz dziesięć partnerek tygodniowo, to właściwie nie?ma kłopotu - jesteś wtedy zależny wyłącznie od tego, co sam lubisz. Owłosienie odrasta szybko, ale nie aż tak, aby nadążyć za upodobaniami zmieniających się dziewczyn.

Zobacz też na Logo24 :

Polska goli czyli kosmetyki do golenia

10 rzeczy, które zabierze ci kobieta

Dekalog kochanka idealnego