Twórcy raportu na temat cen nieruchomości w grach na samym jego początku stwierdzają, że co miesiąc więcej ludzi wpisuje w Google frazę “jak kupić dom w Skyrim”, niż “jak kupić dom w Ameryce”. Zainspirowało ich to do przeanalizowania cen domów i posiadłości w grach komputerowych a także do próby ich przeniesienia do realnego świata.

Ile kosztują posiadłości z gier?

Analitycy podeszli do tematu kompleksowo. Podczas tworzenia wycen poszczególnych nieruchomości wzięli pod uwagę nie tylko ich wartość wyrażoną w walucie gry (niektóre z nich takowych nie posiadały, ponieważ kierowany przez gracza bohater otrzymywał je za darmo jako nagrodę za wykonanie danego zadania - tak było w Wiedźminie 3), ale także szereg innych czynników. Były to między innymi lokalizacja danego domu (bliskość do ważnych obiektów), poziom przestępczości w okolicy (co dotyczy chociażby GTA), a także konieczność wcześniejszego budowania kontaktów sąsiedzkich (Skyrim).

Spośród nieruchomości we wszystkich grach, które twórcy raportu wzięli pod lupę, najtańsza okazała się ta w Fallout 4 i kosztowała jedynie 737 euro. Wynika to rzecz jasna ze specyfiki świata, po którym poruszamy się w grze Bethesdy. Wojna nuklearna nie wpływa zbyt dobrze na ceny nieruchomości - tu o wiele cenniejsze jest jedzenie i inne rzeczy niezbędne do przeżycia.

Niezbyt wygórowane okazały się również ceny domów z GTA: San Andreas - za najtańszą z nich musielibyśmy zapłacić około 25 tysięcy dolarów. W tym przypadku winę za niską cenę ponosi przestępczość, której w świecie San Andreas nie brakuje.

Które posiadłości z gier są najdroższe?

Które z wirtualnych nieruchomości kosztują tyle, co ich rzeczywiste odpowiedniki? Trzecią najdroższą okazała się posiadłość w świecie Stardew Valley. W pełni funkcjonalna i wyposażona farma została wyceniona na 2 276 220 jednostek tamtejszego złota. Oznacza to cenę ok. 467 736 dolarów. Na drugim miejscu podium zameldowała się winnica Corvo Bianco, którą doskonale kojarzy każdy, kto miał okazję zagrać w dodatek Krew i wino do Wiedźmina 3. Firma L&C wyceniła ją na 1 049 865 Koron Novigradzkich czyli ok. 1 107 017 dolarów. Najdroższa okazała się nieruchomość w Final Fantasy XIV - wyceniona została na 43 000 000 – 53 000 000 Gilów (stanowiących walutę gry). Po przewalutowaniu suma ta wynosić może 69 530 576 - 85 700 477 euro.

Cały raport znajdziecie TUTAJ.