Jak dziewczyny unikają z tobą kontaktów seksualnych, to sygnał, że działa jeden z tzw. wyłączników. Początkowe pobudzenie znika, ulega zahamowaniu. Mózg kobiety w ciągu zaledwie kilku sekund odnotowuje różnego typu dane dotyczące partnera w sytuacji intymnej. Jeśli ten szybki egzamin wypadnie negatywnie, hamuje narastające pożądanie – tak w dużym uproszczeniu.

Część takich czynników gaszących pożądanie to sprawy absolutnie indywidualne, związane z historią życia, np. dziewczyna może mieć bardzo złe skojarzenia z jakimś zapachem, z konkretną wodą po goleniu lub aromatem tytoniu. Niektóre z takich wygaszaczy pobudzenia są naprawdę proste do usunięcia, trzeba tylko zrobić dokładny, obiektywny ogląd samego siebie. Jeśli masz szczerą przyjaciółkę, mogłaby ci pomóc szybko ustalić, o co chodzi.

Zazwyczaj pożądanie na pierwszym etapie kontaktu, jeszcze zanim dojdzie do zbliżenia, wygaszają przede wszystkim widoczne zaniedbania higieniczne, przykry zapach z ust i innych części ciała. To nie jest fanaberia. To swoisty atawizm. Reakcja na nieprzyjemne wonie pomaga unikać czynników szkodzących organizmowi,
a te dolatujące z ciała dodatkowo informują mózg m.in. o stanie zdrowia potencjalnego dawcy nasienia. Inne, związane z higieną, to już świeższe nabytki. Na przykład kobiety dziś reagują na wygląd stóp partnera – odstręczająco działają nieobcięte paznokcie i kostropate pięty.

Ciekawostką są reakcje na owłosienie łonowe faceta. Kiedyś musiało być krzaczaste i pachnące, potem całkowicie usunięte, nasmarowane olejkami, a ostatnio udało się ludzkości, przynajmniej w tej kwestii, dojść do jakiejś roztropnej harmonii: zadbane, przycięte, ale jednak ma być. Oba poprzednie warianty na część osób – dotyczy to zresztą obu płci – działać mogą jak wyłącznik pożądania. Także nietypowy wygląd intymnych części ciała działa hamująco. I to mogą być naprawdę najróżniejsze kategorie… Od braków lub nadmiarów fizjologicznych po tatuaże i piercing.

W takim przypadku najlepiej świeżo poznaną partnerkę po prostu uprzedzić. W trakcie kontaktu pobudzenie u kobiet wygaszają zachowania zbyt – w ich odczuciu – agresywne. Wielu, szczególnie młodym mężczyznom (lub starym, którzy mają do czynienia z dużo młodszymi partnerkami) wydaje się, że w sytuacji pierwszego spontanicznego kontaktu seksualnego powinni okazać swoją tzw. męskość. Że będą wtedy postrzegani jako pewni siebie, zdecydowani, dziarscy i przebojowi. W swym odczuciu są silni i wspaniali. W odczuciu kobiet są po prostu niedelikatni, pozbawieni wyczucia, traktują partnerkę przedmiotowo. Szczególnym wyłącznikiem jest w tej kategorii spychanie głowy dziewczyny w dół.

Często spotykany na tym etapie wyłącznik to zarzucanie informacjami o innych podbojach i sytuacjach intymnych. Wyznanie, że tak naprawdę to jest się w kimś zakochanym, ale tamta nie chce. A także te wszystkie urocze porównania w stylu: przypominasz mi moją mamusię, uśmiechasz się jak moja babcia, masz oczy jak moja niania. Nie porównuj też oczywiście kobiety do eks, to najgorsze! Nawet jeśli tak faktycznie jest, to seks nie jest dobrym momentem na tego typu rozmówki. Sytuacja intymna między dwojgiem ludzi, którzy spontanicznie zdecydowali się na wymianę przyjemności, to nie jest rodzinny obiad, lepiej się powstrzymać.

Spytaj partnerkę, czy chciałaby. Czy nie ma nic przeciwko. Czy jest w porządku, jeżeli zrobisz to czy tamto – zwłaszcza jeśli np. ma to być pozycja wymagająca jej współpracy. Ale nieustające dopytywanie, szczególnie o poziom jej pobudzenia,
również działa jak wyłącznik.

Staraj się unikać zadawania pytań typu: czy mam cię jeszcze pieścić w tym miejscu, na jakim etapie jesteś, czy już dochodzisz do orgazmu. Unikaj też dociekań: czy już to kiedyś robiłaś, czy ja to robię lepiej. Trzeba również po prostu zaakceptować prosty fakt: nie każdy flirt, nawet najgorętszy, musi się kończyć seksem.