1. Dubai Safari Park

To długo wyczekiwana atrakcja miasta - 119 hektarów dzielnicy Al Warqa stanie się domem dla słoni, żyraf czy zebr (zwierzęta przeprowadziły się z Dubai ZOO) i egzotycznej roślinności. Bonus: park jest ultraekologiczny - elektryczność uzyskuje z lamp solarnych, wodę z recyklingu itp. Otwarcie wkrótce. 

2. Deira New Fish Market

Klimatyczne miejsce nie tylko dla fanów gotowania. Wielki market, w którym podziwiać można pełen przegląd gatunków żyjących w Oceanie Indyjskim - czyli obok banalnych tuńczyków (oczywiście nie w puszce) i sardynek, są też filety z rekina czy dziwaczne kraby. Plus: stoiska z warzywami i słodyczami. W zeszłym roku otwarto "New Fish Market" obok dawnego marketu. Oba warto odwiedzić.

Imponująca sala koncertowa w operze w DubajuImponująca sala koncertowa w operze w Dubaju dubaiopera.com

3. Budynek Opery w Dubaju

W Dubaju brakowało miejsca na porządne koncerty. Poza tym miasto stawia w nowej strategii na kulturę, a nie tylko konsumpcję. Nowiutka sala ma opuszczany sufit i dwa tysiące foteli, z których część automatycznie chowa się w podłodze. Inspiracją bryły budynku były arabskie łodzie, które przewoziły towary w Zatoce Perskiej. Na otwarciowym koncercie śpiewał Placido Domingo. Warto zawitać nie tylko posłuchać muzyki, ale też podziwiać kawał dobrej architektury.

4. Park rozrywki IMG Worlds od Adventure

To największyu na świecie park atrakcji pod dachem (to zrozumiałe - w Dubaju temperatury dochodzą do nawet 50 stopni, co nie sprzyja spacerom). Na powierzchni 140 tys. m2 w czterech wydzielonych strefach można spotkać bohaterów komiksów Marvela czy postacie z kreskówek Cartoon Network. Park ma 4 strefy, otwarty jest przez cały rok, bilety od 245 zł (w cenie jedzenie all you can eat). Dzieciaki będą zachwycone. Niektórzy tatusiowie też.

5. Deptak na palmie Jumeirah

Kiedy przed laty powstawała sztuczna palma, miała być zamkniętą strefą dla posiadaczy tamtejszych nieruchomości (wyjątkiem był hotel Atlantis i park Aquaventure obok niego). Dubaj walczy jednak z wizerunkiem "miasta nie dla pieszych", co zarzucają mu głównie Europejczycy, dlatego szykując się na Expo 2020 wybudowano 11-kilometrowy bulwar dla spacerowiczów i rowerzystów. To super miejsce, z którego podziwiać można panoramę miasta.

6. Park wodny Aquaventure

Na końcu palmy Jumeirah, przy hotelu Atlantis. Wskakujesz na ponton, rwąca rzeka niesie cię przez wielki ogród, raz na jakiś czas kusząc zboczeniem z nurtu na zdjeżdżalnie. Jedna z nich przepływa przez rekinarium. Warto spędzić tu cały dzień.

Kryty stok w Dubaju w Mall of the EmiratesKryty stok w Dubaju w Mall of the Emirates Youtube

7. Kryty stok SkiDubaj

Klasyk - jedyny czarny stok w krytej hali. Dostajesz sprzęt i kombinezon, szalejesz kilka godzin. Jest fajny klimat - Arabki w pełnym hidżabie i goglach Prady robią salta w snowparku, przygrywa arabska muzyka.

Lot helikopterem nad DubajemLot helikopterem nad Dubajem fot. Marcin Kasprzak

8. Lot helikopterem nad Dubajem

Jedna z fajniejszych atrakcji miasta, bo Dubaj świetnie prezentuje się z lotu ptaka. Widać idealny rozkład palmy, szpaler biurowców przy bulwarze szejka Zayeda. Atrakcja trwa 20 minut, startuje spod hotelu Atlantis. Jeśli planowałeś kiedykolwiek, gdziekolwiek latać helikopterem - to jest najlepsze miejsce na świecie.

9. Dubaimall

Największe centrum handlowe świata (tak, jest polski Reserved i Inglot). Ale nie o sklepy chodzi, bo oprócz nich znajdziesz w Dubaimall też lodowisko o rozmiarach olimpijskich, największe na świecie akwarium i imponujący wodospad. A przed budynkiem pokaz tańczących fontann, przy krórych te barcelońskie czy warszawskie to zaledwie marne sikawki.

Szpaler drapaczy chmur w Dubai MarinaSzpaler drapaczy chmur w Dubai Marina fot. Marcin Kasprzak

10. Dubai Marina

Jeśli potrzebujesz "strefy pieszej" ze sklepami i knajpkami - to ten adres. Idealne miejsce na sziszę i mocną arabską kawę (albo słabszą w Costa Coffee). No i na kąpiele w oceanie, bo są tu piękne plaże. Kąpiel z widokiem na szpaler drapaczy chmur to niezapomniane przeżycie.