Nie oszukujmy się, to właśnie wokół superbohaterów kręci się komiksowy świat, ale na rynku regularnie pojawiają się tomy, których bohaterowie bez jakichkolwiek supermocy podbijają serca czytelników. Tak było choćby w przypadku Łasucha, który niedawno doczekał się własnego serialu na Netflixie i chociaż większości czytelników wydawało się, że ta historia została już zakończona, Jeff Lemire uraczył nas kontynuacją. Fani walki ze złoczyńcami też nie mają jednak powodów do narzekania, bo w tym miesiącu doczekaliśmy się kolejnych tomów przygód Batmana, Supermana, Spider-Mana, X-Menów czy Thora - mówiąc krótko, dzieje się!

Łasuch. Powrót

Niegdyś Gus, chłopiec z jelenimi rogami, przeżył wiele przygód, znalazł przyjaciół, miłość, szczęście, rodzinę i akceptację. Teraz, wiele lat później... wszystko zaczyna się od nowa. Chłopiec budzi się w dziwacznym świecie, w którym ostatni ludzie walczą o przetrwanie. Mówią mu, że jest wyjątkowy, że jest wybrańcem i że tylko on może pomóc im uwolnić się od hybryd-ciemiężycieli.

Kontynuacja słynnej opowieści rozgrywającej się w postapokaliptycznej Ameryce, w której poznawaliśmy wyjątkowego chłopca-hybrydę imieniem Gus i towarzyszyliśmy mu w walce o przetrwanie w świecie, gdzie ludzie polowali na każdego przedstawiciela jego gatunku. I kiedy wydawało się, że jego historia dobiegła końca, wszystko zaczyna się od początku… a może nie? Akcja tomu Łasuch. Powrót osadzona została 300 lat po wydarzeniach z oryginalnej trylogii i poznajemy w niej… hybrydę-chłopca, który wygląda zupełnie jak Gus i ma nawet przebłyski jego wspomnień, ale czy to na pewno Gus? Trudno powiedzieć, bo Jeff Lemire ewidentnie postanowił pobawić się konwencją i zabrać fanów serii w podróż pełną niedopowiedzeń do dobrze znanego świata, w którym jednak zmieniło się niemal wszystko. I nie da się ukryć, że nie każdemu przypadnie to do gustu, bo choć opowieść jest ciekawa, szczególnie dla fanów poprzednich tomów, to jednocześnie oryginalna trylogia wydawała się zakończona i część osób może uznać Powrót za odcinanie kuponów na fali popularności serialu. Jak jest w rzeczywistości? Pozostawiamy to waszej ocenie, ale naszym zdaniem warto sięgnąć po ten tom, bo twórczość Lemire’a zawsze ma w sobie wiele magii.

Injustice. Bogowie pośród nas. Rok drugi, tom 2

Superman był największym ziemskim bohaterem. Nie mógł jednak ochronić domu, żony ani rodziców przed Jokerem. Postanowił, że jedyną drogą do zaprowadzenia pokoju na Ziemi będzie zakończenie wszystkich konfliktów. Zaczął od przebicia pięścią piersi Jokera, a później poszerzał skalę działań…

Kiedy po dwóch stronach barykady stają najważniejsi bohaterowie uniwersum DC, tj. Batman i Superman, to jedno jest pewne - będzie się działo! Szczególnie kiedy jeden z nich przechodzi na mroczną stronę, porzucając zasady i kierując się jedynie żądzą zemsty za zamordowanie mu najbliższych, a drugi uważa, że niezależnie od skali popełnionych zbrodni, każdy zasługuje na uczciwy proces, więc zakłada ruch oporu przeciwstawiający się autorytarnym rządom byłego przyjaciela. Drastyczne zmiany na Ziemi nie umykają też uwadze Korpusu Zielonych Latarni, który wyrusza z zamiarem interwencji - pytanie tylko, czy ktokolwiek jest w stanie pokonać Supermana?

Komiksy na majKomiksy na maj Egmont

Marvel Classic. Ultimate Spider-Man, tom 10

Wybuch w głównej siedzibie SHIELD i więzieniu dla superłotrów oznacza same problemy dla Spider-Mana i jego przyjaciół. Norman Osborn, znany także jako Zielony Goblin, znów jest na wolności i szuka zemsty. 

Autorzy komiksów nie pozwalają, by ulubieni superbohaterowie się nudzili, dlatego zaraz po tym, jak schwytają i unieszkodliwią oni swoich przeciwników, ci znajdują jakiś sposób, by znów siać zamęt. I nie inaczej jest w przypadku nowego tomu Marvel Classic. Ultimate Spider-Man, w którym wybuchł w głównej siedzibie SHIELD i więzieniu dla superłotrów doprowadza do ucieczki Norman Osborn, znanego lepiej jako Zielony Goblin. Spider-Man i jego sojusznicy, Kitty Pryde, Harry Osborn, syn Normana oraz cały arsenał SHIELD, mają więc ręce pełne roboty. Szczególnie że jedna z koleżanek z klasy Petera Parkera odkrywa swoje mutanckie zdolności i nie jest wcale pewne, że dołączy do walki po właściwej stronie. Bractwo Magneto potrafi być bowiem bardzo przekonujące…

Marvel Classic. X-Men. Punkty zwrotne – Wojna o mesjasza

Hope, pierwsza mutantka urodzona po Dniu M i zarazem ostatnia nadzieja na przetrwanie gatunku homo superior, uciekła w przyszłość, gdzie miała bezpiecznie dorosnąć pod opieką Cable’a. Są jednak tacy, którzy widzą w dziewczynce śmiertelne zagrożenie i nie spoczną, dopóki jej nie zabiją. Czy X-Force – grupa do zadań specjalnych pod dowództwem Wolverine’a – zdąży ją ocalić przed Bishopem i jego nowym straszliwym sojusznikiem?

Po pierwszym rewelacyjnym tomie Punktów zwrotnych przyszła pora na kontynuację, która miała przed sobą bardzo trudne zadanie dorównania Kompleksowi mesjasza. Udało się? Aż tak dobrze jak poprzednio nie jest, ale to wciąż kawał świetnego komiksu, z którym zapoznać powinni się nie tylko fani mutantów. Autorami tej opowieści są Duane Swierczynski oraz Craig Kyle i Christopher Yost – współtwórcy scenariusza do filmu „Thor: Ragnarok". Rysunki stworzyli Mike Choi, Clayton Crain, Sonia Oback oraz Ariel Olivetti - co ciekawe, chociaż style graficzne poszczególnych rysowników mocno się od siebie różnią, co teoretycznie mogło wprowadzić niepotrzebny chaos, to jednak jakiś cudem udało się tu zachować spójność. Generalnie oprawa graficzna tej serii zasługuje na pochwały i warto sięgnąć po ten tom choćby z tego powodu - my jesteśmy na tak i już czekamy na kontynuację, co jest chyba jest najlepszą rekomendacją. 

Komiksy na majKomiksy na maj Egmont

Marvel Fresh. Thor – Preludium wojny światów, tom 2

Thor przeszedł przez Hel, a teraz musi stawić czoło potędze samego Njeba! Czy zdoła uciec ze słynnego więzienia anielic z pomocą Walkirii i swojej śmiertelnie groźnej siostry – Angeli? 

Drugi tom przygód Gromowładnego z serii wydawniczej Marvel Fresh, w którym śledzimy historię agentki specjalnej Roz Solomon, szukającej dla siebie nowego miejsca po upadku SHIELD. Poszukiwania doprowadzają ją do starcia z lodowymi olbrzymami, które zwiastuje straszliwą wojnę. Ta grozi spustoszeniem Dziesięciu Światów, w tym Ziemi - czy Thor i jego drużyna znajdą sposób, by jej zapobiec? Tego musicie dowiedzieć się sami, a my dodamy tylko, że autorem tej opowieści jest Jason Aaron, zdobywca Nagrody Eisnera i innych najważniejszych komiksowych wyróżnień, znany z takich serii jak: „Skalp", „Thor Gromowładny" i „Potężna Thor", „Punisher Max" czy „Conan Barbarzyńca".

Komiksy na majKomiksy na maj Egmont

Marvel Fresh. Amazing Spider-Man – Ścigany, tom 4

Siergiej Kravinoff i jego pomagierzy od miesięcy porywają przebranych za zwierzęta superludzi i brakuje im do kolekcji już tylko jednego: Spider-Mana. Co Kraven chce z nimi wszystkimi zrobić?! 

Czwarty tom przygód Spider-Mana w kolekcji Marvel Fresh przynosi wiele zaskakujących rozstrzygnięć, ale niczego innego nie oczekiwaliśmy po tomie skupionym na polowaniu na "zwierzęcych" superbohaterów. Poznajemy w nim historię Siergieja Kravinoffa, który od miesięcy porywa superbohaterów, by następnie wypuścić ich w Central Parku i rozpocząć polowanie. Podstawowym celem łowów jest oczywiście Spider-Man, ale jak się okazuje nie tylko Kraven bierze go na celownik! Peter Parker znajdzie się w wyjątkowo paskudnej sytuacji, gdzie z jednej strony na szali leży życie niewinnych, a z drugiej jego samego - czy to najtrudniejsze wyzwanie, z jakim musiał się dotąd zmierzyć?

Marvel Fresh. Silver Surfer – Czarny

Silver Surfer przepadł w czarnej dziurze wraz z resztą najpotężniejszych obrońców kosmosu. To jednak nie koniec jego historii! 

Nowy tom przygód Silver Surfera to bardzo klasyczna opowieść o walce dobra ze złem, choć tym razem rozgrywająca się w duszy głównego bohatera. Były herold Galactusa musi zmierzyć się z czernią w najczystszej postaci, Strażnik Kosmicznych Szlaków, który przepadł w czarnej dziurze wraz z resztą najpotężniejszych obrońców kosmosu, może jeszcze ocalić swoją duszę, o ile tylko odnajdzie w niej światło i dość siły, by stawić czoło wszechpotężnemu Królowi w Czerni. Tylko bolesna prawda o własnych grzechach jest w stanie przynieść mu odkupienie, czy jednak odważy się przebudzić coś, co może przynieść gwiazdom zagładę? I jaką rolę odegrają w tej historii kosmiczne symbionty, z których wywodzi się… Venom?

Komiksy na majKomiksy na maj Egmont

Batman Death Metal - tom 4

Plan Supermana, Batmana i Wonder Woman na pokonanie Perpetui nie powiódł się – nawet przy pomocy Lexa Luthora, Lobo i Ligi Sprawiedliwości z Nightwingiem na czele. Co gorsza, Najmroczniejszy Rycerz zdobył wystarczającą ilość energii antykryzysu, aby przekształcić wszystko, co istnieje, w Multiwersum, Które się Śmieje. Bohaterowie nie mają dużego wyboru: muszą przywrócić wszystkie wersje przeszłości, jakie istniały, albo zginąć. Czy to koniec multwiersum, jakie znamy? Jaki kształt przybierze, kiedy rozegra się ostateczna bitwa? 

Czwarty tom deathmetalowego Batmana to wielkie zwieńczenie tego ogromnego eventu, zwanego tym razem antykryzysem. Oprócz zakończenia historii znajdziemy tu również dodatkowe epizody powiązane z główną historią rozpoczętą w Batman Metal. Dlatego też, aby w ogóle zorientować się w opowiadanej historii, musimy mieć przeczytane wszystkie poprzednie tomy - jeśli ich lektura wciąż przed wami, to radzimy nie czytać dalej, by uniknąć spoilerów. Batman Death Metal od początku wydawał się bardzo ambitnym projektem i choć faktycznie trudno odmówić mu rozmachu, to jednak koniec końców historia staje się nieco sztampowa, a jeden z najciekawszych złoczyńców ostatnich lat, czyli Batman, który się śmieje, zamienia się w byt, którego jedynym celem jest anihilacja wszystkiego. Czy zatem warto sięgnąć po ten tom? Mimo wszystko tak, bo to nieco inne niż zwykle podejście do uniwersum DC i jego złoczyńców.

Batman: Opowieści o duchach - tom 3

Po zakończeniu wywołanej przez Jokera wojny Batman dochodzi do wniosku, że Gotham ewoluuje zbyt szybko, by mógł nadążyć za zachodzącymi w mieście zmianami. Jednoosobowa walka ze zbrodnią zawsze była dużym wyzwaniem. Czy w obecnych warunkach jest w ogóle możliwa? 

Trzeci tom Batmana w ramach najnowszej serii wydawniczej Egmontu to tak naprawdę epilog do Wojny Jokera. Poznajemy tu tajemniczego Ghost-Makera, który okazuje się postacią z przeszłości Bruce’a Wayne’a. Ten uważa, że Batman nie sprawdza się w swojej roli w Gotham i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Jest skuteczniejszy od Mrocznego Rycerza, ale jego metody są dla Batmana nie do zaakceptowania, więc musi dojść do konfrontacji. Brzmi ciekawie? Zdecydowanie, historia przedstawiona na planszach Opowieści o duchach naprawdę wciąga i komiks czyta się jednym tchem. Rysunki takich artystów jak Guillem March, James Stokoe i Carlo Pagulayan trzymają wysoki poziom, a co więcej na deser otrzymujemy świetne historie o genezie Łowcy Klaunów oraz Batgirl i choćby tylko dla nich warto byłoby kupić ten tom. Mówiąc krótko, obowiązkowa lektura dla fanów Batmana!

Komiksy na majKomiksy na maj Egmont