O eleganckim przyjęciu nie wystarczy gości powiadomić telefonicznie. Taka okoliczność wymaga bardziej sformalizowanych działań. Rodzaj i charakter spotkania określają wygląd zaproszenia. Jeśli impreza jest półformalna, zaproszenie może być po prostu napisane w komputerze i wydrukowane. Jeśli jednak ranga organizowanego spotkania jest wysoka, należy przygotować zaproszenia na dobrym papierze. Najlepiej na białym lub waniliowym. Papier kolorowy wchodzi w rachubę wtedy, gdy przyjęcie odbędzie się w gronie ludzi mogących sobie pozwolić na pewną nonszalancję, np. artystów czy pracowników reklamy.

Kolorowy papier jest stosowany także wtedy, gdy nadawca chce, by jego zaproszenie zwracało uwagę. Wypada, by zaproszenia zostały doręczone sześć do 14 dni przed przyjęciem.

D.U.P.A.

By uniknąć towarzyskich wpadek, warto znać skróty umieszczane na zaproszeniach. Na przykład za skrótem R.S.V.P (répondez s'il vous pla^t ) kryje się prośba o potwierdzenie przybycia. Ponoć niegdyś pewien polski arystokrata w odpowiedzi przesłał bilecik ze skrótem D.U.P.A. Oczywiście, później musiał się tłumaczyć oburzonej gospodyni, że jego przekaz brzmiał: "Dziękuję uprzejmie, przyjdę akuratnie". Skrót się nie przyjął... Z kolei określenia en cas d'empe^chement lub regrets only to prośba do gości, by powiadomili zapraszających tylko wtedy, gdy nie będą mogli przyjść. Natomiast jeśli już wcześniej ustnie zawiadomiliśmy naszych gości o przyjęciu i zaproszenie zostało przyjęte, na zaproszeniu wpisujemy P.M. - (pour mémoire, pro memoria ).

Uważaj na godzinę i strój

Na zaproszeniu zawsze widnieje godzina rozpoczęcia przyjęcia. W przypadku spotkania koktajlowego oprócz czasu rozpoczęcia podaje się również godzinę jego zakończenia. Wynika to ze specyficznego charakteru tego rodzaju przyjęć - na koktajl można przyjść w trakcie jego trwania, niekoniecznie na sam początek. Na zaproszeniu powinna się też znaleźć informacja, czy można przyjść z osobą towarzyszącą. Niekiedy jest zaznaczone, że zaproszenie jest imienne i nie można go przekazać innej osobie.

Jeśli na zaproszeniu nie ma informacji dotyczącej stroju, to można założyć, że na eleganckim spotkaniu po godzinie 19-20 będą obowiązywały stroje wieczorowe. Natomiast przed 19 obowiązującym strojem dla panów będzie garnitur, a dla pań sukienka, garsonka lub spodnium.

Rodzaje spotkań

Zobacz też na Logo24 :