O profilaktyce wiele się mówi, ale praktyka nie wygląda różowo. Polacy nie lubią się badać. Wielu u lekarza zjawia się dopiero, kiedy ciężko zachoruje. Na szczęście coraz częściej decydujemy się na robienie tzw. przeglądów - najczęściej przy okazji okrągłych urodzin, np. 30., 40. czy 50.

Jesteś przed trzydziestką, uważasz, że ciebie nie dotyczą problemy zdrowotne i jesteś za młody na chodzenie po doktorach? Może masz rację, ale od czasu do czasu trzeba poddać przeglądowi swój organizm. Niestety, Polak żyje znacznie krócej niż przeciętny Europejczyk. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest styl życia naszych rodaków, złe nawyki żywieniowe oraz nieumiejętność korzystania z programów profilaktycznych.

badania profilaktyczne badania profilaktyczne  

Z czym się mierzyć?

Dyrektor medyczny Polmed SA Ireneusz Markowski uważa, że po 40. roku życia badania profilaktyczne powinny się obowiązkowo znaleźć w kalendarzu każdego mężczyzny. Prostymi i nieinwazyjnymi metodami można wykryć najczęstsze schorzenia cywilizacyjne, jakimi są: nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia (wysoki cholesterol), otyłość i cukrzyca. Po czterdziestce należy zrobić badanie USG jamy brzusznej z oceną prostaty oraz test na wykrycie krwi utajonej w kale - mówi Markowski. Według statystyk co czwarty człowiek powyżej 50. roku życia ma polipy w jelicie grubym (nieleczone powiększają się i mogą się przekształcić w nowotwór złośliwy). W Europie Zachodniej i w USA lekarze pierwszego kontaktu rutynowo zlecają kolonoskopię wszystkim powyżej 40. roku życia. Podczas tego badania można nie tylko dokładnie zdiagnozować pacjenta, ale też bezoperacyjnie usunąć niegroźne zmiany. Niestety w Polsce wciąż wykonuje je niewielu panów.

Na co jeszcze chorują młodzi mężczyźni? Dość powszechnie występuje dokuczliwa choroba wrzodowa żołądka oraz zespół jelita drażliwego, któremu sprzyjają stres i zła dieta.

Statystyki prowadzone przez różne ośrodki monitorujące stan zdrowia Polaków wskazują, że najczęściej zapadamy i umieramy na choroby układu sercowo-naczyniowego: udar mózgu, zawał lub niewydolność serca (ponaddwukrotnie więcej zgonów niż np. na raka). Zawały przydarzają się głównie mężczyznom w wieku 35-55 lat. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Jednak to rak wciąż wzbudza największy strach. Nowotwory są powodem 30 proc. wszystkich zgonów. Rak to poważny przeciwnik, ale im wcześniej zaczniemy z nim walczyć, tym łatwiej pokonamy potencjalnego mordercę. Młodych mężczyzn atakuje np. rak jądra. Nie jest częsty (rocznie 700 przypadków w Polsce), ale niestety dopada już w wieku 24 lat. Pocieszające, że przy odpowiednio wczesnym rozpoznaniu daje niemal 100 proc. szans wyleczenia.

Co można zrobić?

Większość prywatnych placówek medycznych oferuje pakiety ubezpieczeniowe, w ramach których można wykonać kompleksowe przeglądy.

Placówki Medicover oferują program 'Screening Stanu Zdrowia' (koszt: 6900 zł). Zapewnia on kompleksowe badania ważnych układów organizmu zrealizowane w jednym miejscu, podczas jednego dnia pobytu w Szpitalu Medicover (szczegółowy wykaz wyżej na obrazku).

Program profilaktyczny dla mężczyzn oferuje również CM 'Damian'. 'Pakiet Badań Damian' kosztuje 665 zł i obejmuje badania laboratoryjne, EKG, USG jamy brzusznej i gruczołu krokowego, RTG klatki piersiowej, konsultację urologa oraz internisty.

Grupa LUX MED opracowała programy profilaktyczne realizowane w ciągu dwóch dni. Pakiet 'Zdrowy Mężczyzna' kosztuje 690 zł (do 40. r.ż.) i 980 zł (po 40. r.ż.), a 'Zdrowy Manager' analogicznie 1250 zł i 1420 zł. Oferty wszystkich placówek podczas pierwszej wizyty u internisty dostosowywane są do wieku, trybu życia i uwarunkowań genetycznych pacjenta.

Tekst: Lidia Lewandowska

Zdjęcia: Shutterstock (montaż)

Czytaj też na Logo24 :