1. Oświetlenie na baterie

Zaczynamy od oświetlenia. Bez niego wieczorową porą czy nocą trudno będzie gdziekolwiek dojechać. Na szlaku - wiadomo - zdarzają się niespodzianki, i nie zawsze dajemy radę, aby jechać wedle wyznaczonego harmonogramu. Może nas zaskoczyć ciemność. Radzimy zatem wybrać oświetlenie, które rzeczywiście oświetli drogę, a nie będzie jedynie sygnalizacyjną lampką. W przypadku długiej wycieczki, kiedy to, nie zawsze istnieje dostęp do źródeł prądu, lampka zasilana wymiennymi bateriami, może być wygodniejszym rozwiązaniem.

2. Kask z lampką

Kask to podstawa bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze. Dobrym rozwiązaniem jest zintegrowanie oświetlenia z kaskiem. Lampka migająca w tylnej części kasku sprawia, że będziemy widoczni także jak zsiądziemy na chwilę z siodełka. Na turystyczne wyprawy wybierzmy raczej kask MTB lub rekreacyjny, który w przeciwieństwie do stworzonych z myślą o jeździe na rowerze szosowym, będzie wyposażony w praktyczny daszek, chroniący przed słońcem.

3. Wygodna odzież

Krojów strojów kolarskich jest cała gama. Wybierając się w krajoznawczą trasę, sięgnijmy po odzież o kroju rekreacyjnym. Najlepiej o jaskrawych kolorach - one sprawią, że będzie nas lepiej widać. Deszcz nie musi przerywać naszej podróży. Wystarczy, że pomyślimy o wodoodpornej wiatrówce z szybkoschnącego materiału, która zadba też o właściwą ciepłotę ciała. No i wygodne spodenki z wkładką. Spędzimy na rowerze wiele godzin, a więc komfort najważniejszy.

4. Komin - uniwersalny gadżet

Komin nie jedno ma imię. Można go użyć jako ochronę od słońca lub wiatru, ale też zrobić z niego czapkę. Można się nim okutać jak szalem, ale też użyć jako przeciwpotną opaskę, a nawet chronić usta przed owadami. Któż z nas nie połknął muszki podczas szybkiej jazdy, niech pierwszy rzuci kaskiem.

5. Okulary z wymiennymi szybkami.

Niezależnie od aury, mamy pod ręką odpowiedniej barwy szkła do okularów. Łatwo się dostosować. Sprytne rozwiązanie.

6. Duży bidon.

Im większy bidon, tym płynu starczy nam na dłuższy odcinek i nie będziemy musieli rozglądać się za sklepem. Wiosną i jesienią idealnym rozwiązaniem jest bidon termiczny, który dłużej zachowuje temperaturę przewożonego napoju.

7. Licznik

Pamiętajmy o tym, że telefon komórkowy wykorzystywany w charakterze licznika kilometrów szybko się rozładuje. Telefon warto spożytkować do innych celów, a licznik przeznaczony specjalnie do jazdy rowerowej będzie działał przez całą wyprawę, a nawet jeśli się rozładuje to energii dostarczymy mu poprzez prostą wymianę baterii. Poza tym liczniki nie tylko liczą kilometry, ale też np. mierzą puls, wysokość n.p.m., temperaturę czy spalone kalorie.

8. Sakwy

Rower rowerem, ale wybierając się na wielodniową wyprawę zazwyczaj zabieramy sporo rzeczy osobistych, które trzeba gdzieś zapakować. Dobierając sakwę lub torbę, zwróćmy uwagę na jej wodoodporność. Do sakwy potrzebny jest bagażnik, do którego należy ją zamocować. Dlatego jest ona idealna dla użytkowników rowerów trekkingowych. Jeżeli dysponujemy rowerem górskim, naszym wyborem będzie torba, którą w zależności od jej typu można przymocować w rozmaite miejsca: na kierownicę, ramę, górną rurę czy pod siodło. Warta polecenia jest torba na kierownicę. Mamy wtedy wszystko pod ręką. Kanapki, klucze, mapy i inne potrzebne nam różności.

9. Dorób rowerowi rogi

Rogi w rowerze? Tak, one nie są passé. Rogi umożliwiają zmianę pozycji podczas długotrwałej jazdy. Trudno jechać przez 6-8 godzin, trzymając kierownicę w jeden sposób. Tak samo jak trudno jest siedzieć cały dzień w autokarze czy samolocie bez ruchu. Rogi pozwalają na chwycenie kierownicy na różne sposoby i zdecydowanie zwiększają komfort jazdy.

10. Wygodne siodełka

Siodełka wymagają indywidulnego podejścia i najlepiej samodzielnego dopasowania. Jest jednak kilka cech uniwersalnych, na które warto zwrócić uwagę. Warto sprawdzić, czy siodełko dysponuje środkowym kanałem lub otworem, czy jest miękkie i wodoodporne, tj. nie nasiąka wodą. Takie siodełko zapewni nam komfort przez całą wyprawę, ale też ochroni delikatne części ciała i zapewni właściwą wentylację.

Do zobaczenia na szlaku!

GiantGiant Giant

www.giant-bicycles.com