Nasz kolega ma na plecach chiński symbol oznaczający długowieczność - i absolutną pewność, że dwie godziny w studiu tatuażu to cała wieczność.

tatuażtatuaż Zdjęcia: Shutterstock (montaż) Technika wykonywania trwałego rysunku na skórze powstała w Polinezji. Słowo "tatuaż" wywodzi się z tahitańskiego "tatau", co znaczy "ranić". Polinezyjczycy stosowali technikę używaną do dziś: farbę umieszczali pod skórą za pomocą ostrych igieł. Barwniki produkowane były z palonych ziaren roślin zmieszanych z węglem i olejem kokosowym. Przez wieki metody tatuowania rozwijały się i docierały w różne zakątki świata. W 1890 roku w Stanach Zjednoczonych niejaki Samuel O'Reilly wynalazł maszynkę do tatuowania. Dzięki niej rysunki pod skórą powstawały szybciej, a zabieg był mniej bolesny.

W Polsce pierwsze studio tatuażu artystycznego powstało w Gdyni, potem jak grzyby po deszczu pojawiały się kolejne w każdym większym mieście.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej sztuce tatuażu i znaleźć odpowiedź na pytanie - robić czy nie robić? Cóż, na pewno pięć razy dobrze się zastanowić.

O czym koniecznie trzeba wiedzieć, gdy decydujemy się na tak radykalną formę zdobienia ciała, opowiedzieli nam właściciel warszawskiego studia tatuażu 3x6 Piotr Laskowski i doświadczony tatuażysta Maciej Sikorski.

Jaki tusz

Sposób wykonywania tatuażu jest tylko jeden - pod skórę wprowadza się barwnik. Kolor można wybrać każdy. Tylko z białym może być kłopot, bo widzimy go przez warstwę skóry, więc nigdy nie będzie to nieskazitelna biel. Większość tuszów używanych w Polsce pochodzi z USA, gdzie wytwarzanie ich to cały przemysł rozwijający się od ponad 100 lat. Najbezpieczniejsze barwniki posiadają atesty unijne - warto o nie spytać, zanim oddasz się w ręce tatuażysty.

Dobrze wykonany tatuaż nie wyblaknie, pod warunkiem że nie będzie wystawiany na działanie promieni słonecznych i nie zostanie mechanicznie uszkodzony. Ryzykowne jest używanie tuszów fluorescencyjnych zawierających fosfor, ponieważ są rakotwórcze.

tatuażtatuaż Zdjęcia: Shutterstock (montaż)

Jak działa maszynka

Od momentu, gdy ją wymyślono, w zasadzie nic się nie zmieniło. Tylko igły są cieńsze - ze stali nierdzewnej, umocowane w różnych konfiguracjach. Igły szybko poruszają się napędzane sprężyną i elektromagnesem.

Tatuaż najlepiej robić na tych partiach ciała, na których skóra nie jest ani bardzo napięta, ani bardzo unerwiona. Pachwiny i wyjątkowo delikatne części ciała takie jak usta, język, miejsca bardzo kościste lepiej omijać - kłucie ich powoduje większy ból. Poza tym, wybierając miejsce na tatuaż, trzeba zachować po prostu zdrowy rozsądek - nawet jeśli dziś wydaje ci się, że rysunek na dłoni lub szyi, nie mówiąc już o twarzy, to świetny pomysł, jutro możesz się go wstydzić. Lepiej więc zrobić go w miejscu, które można schować pod ubraniem.

Panowie intensywnie trenujący na siłowni i jednocześnie wspomagający się dodatkowo sterydami powinni sobie raczej odpuścić robienie tatuażu, bo podczas zabiegu mogą silnie krwawić.

tatuażtatuaż Zdjęcia: Shutterstock (montaż) Najmodniejsze wzory

Jeszcze pięć lat temu mnóstwo osób wybierało delfinki, skorpioniki, myszki, literki i inne drobiazgi. Była moda na tatuaż i tłumy ludzi chciały coś mieć, ale mało kto decydował się na duży rysunek. Teraz odważnych, decydujących się na duże ornamenty, jest zdecydowanie więcej. Modne są zapożyczenia z klasyki - malarstwa, rzeźby - popularnością cieszą się ryciny Dürera, zdarzają się klienci zamawiający "Krzyk" Muncha. Często tatuowane są imiona - nad takim wzorem warto się dobrze zastanowić! Chyba że wybiera się imię, które zawsze będzie ważne - matki, dziecka. Inne, cóż, po pewnym czasie trzeba zasłaniać...

Profesjonalne studio

Koniecznie zapytaj, z jakiego sterylizatora korzystają - powinien być taki jak w szpitalach. Maszynki muszą być sterylizowane po każdym zabiegu, igły - tylko jednorazowe. Możesz się upierać, że chcesz być przy lutowaniu igieł. Tatuujący muszą używać jednorazowych rękawiczek, a kubeczki do farb, maszynki do golenia i cały tego typu osprzęt od razu po zabiegu wyrzucać do śmietnika. W trakcie zabiegu wszystko powinno być okryte folią: kable, lampy, krzesło, stół - żeby krew klienta nie zetknęła się ze sprzętem. Warto wybrać studio popularne w mieście, polecone przez kogoś. Tatuaż lepiej robić w miejscu zamieszkania, nie w miejscowościach wakacyjnych, podczas wyjazdu.

Biotatuaż

Polega na wprowadzeniu w drugą warstwę naskórka pigmentu pochodzenia roślinnego za pomocą specjalnego aparatu - utrzymuje się na skórze od 2 do 5 lat. Z upływem czasu kolor robi się coraz bledszy i mniej widoczny. Farba powinna wybarwiać się równomiernie, ale nie zawsze tak się dzieje, więc decydując się na taką formę tatuażu, musisz mieć świadomość ryzyka, że przez jakiś czas będziesz mieć na skórze nierównomiernie widoczne fragmenty wzoru. A mogą też zostać na zawsze. Już niedługo - według naukowców z "New Scientist" - na rynek mają wejść nowe barwniki do tatuażu, bezpieczniejsze dla zdrowia i łatwiejsze do usunięcia - wystarczy jeden zabieg laserowy i znikną bez śladu.

Czy tatuaż można usunąć?

Różnie. Im płycej został wszczepiony barwnik, tym łatwiej usuwa się tatuaż. Z czasem tusz osadza się głębiej i trudniej go usunąć. Łatwiej schodzą biotatuaże - podczas ich wykonywania barwnik wstrzykuje się płycej, więc można go złuszczyć z naskórkiem. Dużo łatwiej wywabia się same kontury niż duże powierzchnie. Najlepsza jest metoda laserowa. Najłatwiej usuwa się tatuaże czarne, granatowe, czerwone, zielenie gorzej, najtrudniej  żółty i pomarańczowy. Inne metody to wycinanie chirurgiczne lub krioterapia (zamrażanie). W przeciwieństwie do metody laserowej, która nie narusza tkanek, te niszczą skórę i nieraz konieczne są przeszczepy. Tatuaż nakłada się w godzinę-dwie, usuwanie trwa czasem parę lat. I nie ma gwarancji, że po usunięciu nie będzie śladu.

Dermatolog Małgorzata Niemojewska z kliniki chirurgii laserowej Epi-Centrum

Dermatolog Małgorzata Niemojewska z kliniki chirurgii laserowej Epi-Centrum  Zdjęcia: Albert Zawada, Grażyna Jaworska (montaż)

A co na to lekarz?

Dermatolog Małgorzata Niemojewska z kliniki chirurgii laserowej Epi-Centrum

Czy tatuaż szkodzi?

Zrobienie tatuażu to wprowadzenie czegoś obcego do organizmu, dlatego mogą się pojawić stany zapalne, reakcje alergiczne.

Jeśli nie zostaną zachowane niezbędne wymogi higieny, jest ryzyko zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby albo wirusem HIV. W miejscu zrobionego tatuażu może powstać bliznowiec - rodzaj przerośniętej blizny.

Pielęgnacja

Tatuaż przeważnie goi się tydzień. Mogą powstać delikatne strupki. Po kilku dniach zaczyna się łuszczenie naskórka, trwa około miesiąca. Obowiązuje kilka ważnych zasad pielęgnacji:

- pierwszego dnia przemywa się tatuaż co 2-3 godziny, myć można się pod prysznicem - mydłem antyseptycznym i zimną wodą, a po myciu ponownie zakłada się opatrunek (powinien przepuszczać powietrze), w wannie nie wolno się kąpać przez 5-7 dni, skórę osuszaj delikatnie, nie trzyj;

- nie można dopuścić do nadmiernego spocenia;

- nie wolno tatuażu otrzeć;

- tatuaż należy smarować raz dziennie, przez kilka dni, białą wazeliną (z apteki), niektóre studia zalecają maści gojące;

- nie można ćwiczyć wyczynowo przez mniej więcej miesiąc.

Testowane na własnej skórze - zobacz jak przebiega zabieg tatuowania

Sprawdziliśmy to na skórze Wojtka Adamczyka z działu reklamy naszego wydawnictwa.

Tekst: Katarzyna Pawłowska

Zdjęcia: Shutterstock, Albert Zawada, Grażyna Jaworska (montaż)

Zobacz też na Logo24 :

pielęgnacja ciała