Początek toru w łotewskim miasteczku Sigulda nie wygląda przerażająco. Ot, trzy płaskie rynny o różnej szerokości zbiegają się i łączą po 50 m. Potem spadek jest nieco większy, ale wciąż nie oszałamia. Każda z tych rynien służy komuś innemu. Prawa jest wąska i najbardziej nachylona, bo zaczyna się wyżej, na szóstym piętrze wieży startowej - nią startują saneczkarze seniorzy. Środkową, nieco bardziej płaską, ruszają juniorzy. Najszersza jest lewa, musi bowiem pomieścić rozpędzających się bobsleistów i skeletonistów.

bobslejebobsleje 

Prześliczna ske..., skele...

Dużo większe wrażenie robi widok z samej góry. Jesteśmy niemal na szczycie wieży stojącej na wzgórzu, tor wije się w dół, ku dolinie rzeki Gauja. Meta jest gdzieś tam nisko, kilkaset metrów od nas, jeśli liczyć w linii prostej. Sama powyginana rynna ma długość 1,2 km. Jej pokonanie zajmuje różnym pojazdom około minuty.

Te rozważania przerywają krótkie polecenia wykrzykiwane przez radiowęzeł po łotewsku i rosyjsku. Akurat trwa trening kadrowiczów z tych dwóch krajów. Sztuczny tor w Siguldzie jest popularny w tej części Europy. Do niedawna był to jedyny taki obiekt na wschodzie kontynentu! Dopiero w grudniu homologację od saneczkarskiej federacji dostał tor w podmoskiewskim Paramonowie. Kolejny budują sobie Rosjanie na olimpiadę w Soczi. Na całym świecie jest zaledwie 16 takich konstrukcji.

Krótko po komunikatach na rozbiegu pojawia się dziewczyna. Krępa i silnie zbudowana, ma jednak ładną buzię, która, niestety, szybko znika pod kosmicznym kaskiem osłaniającym całą głowę, włącznie z podbródkiem. Przed Łotyszką leży deska, kawał lekko wygiętej plastikowej płyty z dwiema rączkami. Pod spodem ma toto dwie płozy - jedna z nich wsunięta jest w rowek wyrzeźbiony w równiutkiej jak szkło tafli lodu. Dziewczyna spuszcza głowę i koncentruje się przez dłuższą chwilę (a może zmawia zdrowaśkę?). Nagle pochyla się, opiera jedną dłoń na uchwycie i rusza. Krok po kroku przyspiesza, dzięki specjalnym butom (takie do bobsleja mają nawet 300 metalowych kolców o długości 1 mm w podeszwie) zachowując przyczepność na lodzie. Wreszcie zrównuje się z nami, wybija mocno przed siebie i opada brzuchem na deskę, głową do przodu. Zanim dojedzie do rury, lewą stopę przykłada do powierzchni toru, lekko korygując tor jazdy. Wreszcie znika za pierwszym wirażem. Wygląda to fajnie, ale wciąż nie robi specjalnego wrażenia. O tym, że ta uśmiechnięta, sympatyczna laseczka musi mieć jaja ze stali, dopiero się przekonam.

Wieża nie dla laików

- Podoba się? - słyszę za plecami. Wita mnie Dainis Dukurs, menedżer toru w Siguldzie, nasz gospodarz tego popołudnia. Dainis był kiedyś hamulcowym w radzieckiej kadrze, ma też dwóch synów Tomassa i Martinsa, utalentowanych skeletonistów (ten drugi był siódmy na olimpiadzie w Turynie). Zastanawiam się, czy chodzi mu o dziewczynę czy o tor, bo i jedno, i drugie robią wrażenie. Widać jednak, że Dainis jest dumny ze swojego królestwa. Oprowadza mnie chwilę po wieży, opowiadając o obiekcie. Powstały w 1986 r. tor był przykładem prawdziwie międzynarodowej współpracy bratnich narodów socjalistycznych. Zaprojektowali go specjaliści z NRD, a zbudowali fachowcy z Jugosławii, konkretnie z Sarajewa, które dwa lata wcześniej gościło wszak zimową olimpiadę. Dzięki chłodzeniu amoniakiem sportowcy nie muszą liczyć na pogodę, która miewa swoje kaprysy. - W ubiegłym roku organizowaliśmy ślizgi w październiku, kiedy na dworze było 16 stopni - opowiada Dukurs. - Nie są to najlepsze warunki do jazdy, ale się da.

Zaczynam nerwowo przebierać nogami. Po pierwsze, trochę już zmarzłem, bo na wieży startowej zimno jest jak w psiarni. Po drugie, nie przyjechałem tu przecież podziwiać łotewskiej reprezentacji ani jugosłowiańskiej myśli technicznej. Mam wsiąść do bobsleja i pojechać!

Dainis uśmiecha się na widok mojego zniecierpliwienia. Wskazuje palcem na niewielki budynek przyklejony do toru poniżej wieży startowej. - Ruszysz stamtąd - oznajmia. Mina rzednie mi w mgnieniu oka. - Nie przejmuj się, to standardowe miejsce, z którego wypuszczamy na tor gości i klientów - uspokaja mnie Dainis. - Ale to również miejsce startowe dla saneczkarek. Tor jest wtedy tylko o 200 metrów i trzy zakręty krótszy - opowiada. A jaka jest różnica w prędkości? - Niewielka. Przy starcie z samej góry bobsleje osiągają jakieś 115 km na godz. Przy starcie z dolnego budynku jadą 10, może 15 km na godz. wolniej - mówi mój gospodarz.

Nie daję za wygraną i usiłuję jednak wybłagać start z samej góry. - Na saneczkach czy skeletonie cię nie puszczę, bo się zabijesz - Dukurs jest nieprzejednany. - A jeśli chodzi o bobsleje, ze szczytu wieży mógłbyś ewentualnie pojechać profesjonalną dwójką. Tylko że nie będziesz miał z tego żadnej przyjemności, bo jako hamulcowy nic nie zobaczysz. Na dole mamy specjalnie przystosowany bobslej dla gości. Nie martw się, emocji ci nie zabraknie.

Piski na materacu

Ruszam więc z Dukursem do dolnego budynku, gdzie uwija się już spory tłumek. To obsługa oraz klienci - z Łotwy, Rosji, nawet ze Stanów. Najwięcej jest Rosjan, którzy korzystają akurat z przerwy świątecznej z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia.

Na dobry początek pojedziemy czymś, co Dukurs nazywa softskeletonem. Ma to wygląd tak obciachowy, że się zastanawiam, czy nie zakazać Krzyśkowi fotografowania mnie nie tylko w pojeździe, ale nawet w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Krzysiek nie przestaje jednak robić zdjęć, a ja pakuję się do sporego pudła zrobionego z jaskrawozielonych... materaców. Wyłożone w środku kocem pudło ma przyczepione od spodu plastikowe rury, służące za płozy, zamiast przedniej ścianki jest zaś przezroczysta foliowa "szyba". Kładę się w tym na brzuchu, głową do przodu (jak w skeletonie, stąd nazwa), obok mnie leży już Marek, dziennikarz z portalu moto.pl .

Ktoś popycha nas lekko i materacowa skrzynka sunie powoli po lodowej powierzchni. Wreszcie dociera do krawędzi startu i zaczyna zsuwać się w dół rynny, rozpędzając się w ułamkach sekund. Przyspieszenie, nawet tak pokracznej landary, na tym lodzie robi wrażenie. Kiedy docieramy do pierwszego wirażu, błyskawicznie pojmuję, do czego służy softskeleton. Dzięki swej konstrukcji pozwala na całkowicie bezpieczny zjazd nawet laikowi. Tym ustrojstwem po prostu w ogóle nie trzeba sterować, bo na wirażach miękkie pudło swobodnie obija się o ściany toru. Jasne, nie rozpędza się to do takich prędkości jak bob czy saneczki, ale daje mnóstwo zabawy. Popiskujemy z Markiem radośnie jak pensjonarki obściskiwane w ciemnym kącie na prywatce, kiedy nasz rydwan śmiga to w lewo, to w prawo, gnając w dół kilkadziesiąt kilometrów na godzinę. Trochę jak na zjeżdżalni w aquaparku, zwłaszcza że rynna, którą jedziemy, jest zamknięta, a właściwie przykryta z wierzchu brezentowymi płachtami osłaniającymi tor przed padającym śniegiem. Jedynie na zakrętach nad nami przebłyskuje niebo. Zabawa jest naprawdę przednia i kiedy nasz softskeleton wyjeżdża na ostatnią prostą, jestem trochę rozdarty - z jednej strony żałuję, że tak szybko się skończyło, z drugiej się cieszę na następny poziom rozrywki.

Nauka jazdy

Ładujemy materace na pakę półciężarówki i wracamy na górę. Tym razem na starcie stoi już przygotowany prawdziwy bobslej. Wygląda nieco gorzej niż dwuosobowy, profesjonalny bolid z włókien węglowych, który widziałem przed kwadransem na szczycie wieży. - Ale jeszcze przed 20 laty takim sprzętem ścigano się na igrzyskach olimpijskich - zapewnia mnie Dainis. - Nieco go tylko zmodyfikowaliśmy na potrzeby amatorskich ślizgów.

bobslejebobsleje 

Chodzi o to, że w normalnym, czteroosobowym bobie ostatni sportowiec jest tzw. hamulcowym. To on odpowiada za zatrzymanie bolidu na mecie. W "turystycznym" bobie w Siguldzie linki hamulca przeciągnięto na sam przód i steruje nimi pilot.

To ten gość, który właśnie zakłada mi kask na głowę i tłumaczy, co mam robić podczas przejazdu. - Na wirażach bobsleiści podlegają przeciążeniom sięgającym 5 G - słyszę. - Dlatego w zakrętach musisz się trzymać prosto i nie pozwolić, by głowę przyciskało ci do ziemi. Jasne? - pyta mnie, a ja kiwam głową twierdząco. Prawdziwy sens jego słów zrozumiem dopiero na którymś z kolei zakręcie.

Podchodzimy do boba. Jestem największy w załodze, zostaję więc posadzony na samym końcu. Mam do dyspozycji: kawałek niewygodnego siedziska, dwie metalowe podpórki pod stopy i dwa uchwyty z wygiętego metalowego pręta. Siedzisko nie ma żadnego oparcia i nie mam nic za plecami. Jeśli puszczę rączki, przy odrobinie szczęścia dojadę do mety na własnym dupsku.

bobslejebobsleje 

Następny pasażer, chyba jakiś Rosjanin, ładuje mi się między nogi i zajmuje miejsce przede mną. Potem jeszcze jeden, a na końcu (właściwie - na początku) nasz pilot. I znów ktoś, chyba Dainis, chwyta nas od tyłu i lekko popycha w stronę startu. Bobslej powolutku podjeżdża do krawędzi...

Głowa między nogami

...i rusza. Różnica pomiędzy bobslejem a softskeletonem staje się oczywista w ułamku sekundy. Niemal natychmiast radosna ekscytacja ustępuje miejsca autentycznemu przerażeniu. Pocisk na stalowych płozach błyskawicznie rozpędza się do niewiarygodnych prędkości. Materace, sunąc przez rynnę, wydawały z siebie spokojny szum, w metalowo-plastikowym korpusie bobsleja rozlega się huk, jakby całość wprawiana była w ruch silnikiem odrzutowym. A przecież napędem jest tu tylko grawitacja i zmniejszone dzięki lodowej nawierzchni do minimum tarcie.

wartość G. Wciska mnie do środka, zwłaszcza pochyloną głowę wpycha mi między nogi. W zgiętym karku bardziej czuję niż słyszę chrupnięcie - szyja będzie mnie bolała jeszcze przez kilka dni. Kiedy w końcu udaje nam się wyjść z tego wirażu, natychmiast wyprostowuję plecy i do końca staram się zachować pion, by zwalczyć przeciążenia.

Mijają kolejne zakręty, a bobslej wciąż przyspiesza. Zaczynam się modlić, by to się wreszcie skończyło. Jeździłem kilka razy kolejkami górskimi i miałem z tego sporą radochę. A bobsleje są jak roller coaster. Tylko bardziej. Pędzący w lodowej rynnie bolid nie ma żadnej amortyzacji, siedzących w nim pasażerów nie trzymają pasy ani solidne obręcze, bobslej nie porusza się też na żadnej szynie, gwarantującej prawidłowy tor jazdy. Roller coaster to zabawa, bobslej jest jak kroplówka z czystą adrenaliną popita wódką z red bullem. Przypominam sobie śliczną skeletonistkę i nie mieści mi się w głowie, jak ona zjeżdża w tej rurze na lichej deseczce, głową do przodu, bez żadnej osłony.

bobslejebobsleje 

Lodowate powietrze zmraża mi wystającą spod kasku twarz, mam wrażenie, że na powiekach rosną sople. Za 11. zakrętem zaczyna się długa na jakieś 200 m prosta. Prowadzi prawdopodobnie pionowo w dół, bo mam wrażenie, że zaraz oderwiemy się od lodu. Zaraz jednak nadchodzi kolejny wiraż, potem następny i wreszcie wylatujemy na finisz. Całe szczęście, że nie jestem hamulcowym, bo nie byłbym w stanie w tej chwili nic wdusić czy pociągnąć.

Wychodzę z boba na miękkich nogach. Boli mnie kark, mam mdłości i nie chce mi się żyć. Bobsleje to nie może być sport dla normalnych ludzi. Trzeba być wariatem, żeby zjechać w czymś takim więcej niż raz w życiu. Ruszam więc ponownie na start... 

Jak i za ile?

Do Siguldy można w jeden dzień dojechać autem (nam z Warszawy zajęło to około 10 godz., choć jechaliśmy w czasie styczniowych śnieżnych kataklizmów - na szczęście porządnym nissanem qashqaiem). Można też dolecieć do Rygi i potem dojechać pociągiem (nieco ponad godzinę). Więcej informacji na www.tourism.sigulda.lv .

bobsleje bobsleje  

Inne atrakcje Siguldy

Liczące zaledwie 10 tys. mieszkańców miasteczko jest jednym z najciekawszych i najpopularniejszych na Łotwie ośrodków turystycznych. Leży w Liwonii, 53 km na północny wschód od Rygi. Nazywany niegdyś

Zobacz też na Logo24 :