Sri Lanka: poznaj magiczną wyspę w południowej Azji

Marcin Wieczorkowski, Paulina Filipiak
Niewiele jest miejsc na świecie, gdzie wspaniała dzika przyroda idealnie komponuje się z historycznym dziedzictwem wielu kultur i religii. Taka właśnie jest Sri Lanka - rozmodlona, zadumana, ale i pełna uśmiechniętych ludzi oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów.
Aut. SurangaSL, www.shutterstock.com Aut. SurangaSL, www.shutterstock.com

Kandy - "lankijska mekka"

Kandy to drugie największe po stołecznym Colombo miasto na Sri Lance. Położone jest w centralnej części wyspy oraz pełni funkcję stolicy administracyjnej Prowincji Centralnej. Słynie jednak przede wszystkim z przepięknej świątyni, w której według legendy, znajdują się relikwie, a konkretnie, ząb samego Buddy. To właśnie dlatego miejscowość ta nazywana jest też często "lankijską mekką", ponieważ każdy Lankijczyk-buddysta ma obowiązek przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do tego świętego miejsca.

Aut. SurangaSL, shutterstock.comAut. SurangaSL, shutterstock.com

Świątynia stanowiła w przeszłości część kompleksu pałacowego władców królestwa Kandy, w ramach którego do dzisiaj zachowały się m.in. Pałac Królowych (mieszczący dzisiaj Muzeum Narodowe), Łaźnie Królewskie oraz drewniany pawilon Sali Audiencyjnej - wszystkie obiekty zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To niezwykle klimatyczne miejsce warto odwiedzić zwłaszcza wieczorem, kiedy w przyświątynnych ogrodach unosi się woń świeżych egzotycznych kwiatów wymieszany z zapachem buddyjskich kadzideł.

1
Aut. Kenneth Dedeu, shutterstock.com Aut. Kenneth Dedeu, shutterstock.com

Ella

Z Kandy warto wybrać się w inspirującą kilkugodzinną wycieczkę do położonej w górzystych okolicach Elli - miejscowości, która ma wiele do zaoferowania szczególnie turystom uwielbiającym aktywne spędzanie czasu. Słynie ona bowiem z ciekawych tras trekkingowych. Atrakcyjna jest już sama podróż do Elli pociągiem, którego trasa obfituje w zapierające dech w piersiach - wije się ona pośród gór oraz plantacji herbaty.

Fot. Valery Shanin, shutterstock.comFot. Valery Shanin, shutterstock.com

Sama miejscowość jest bardzo kameralna i pozostaje najlepszą bazą wypadową do eksploracji tutejszych pieszych szlaków - wśród najpopularniejszych jest ten wiodący na Szczyt Adama (Adam's Peak), jedną z pięciu najwyższych gór w Cejlonie, mającą ponad 2200 m wysokości nad poziomem morza. Co ciekawe, odgrywa ona niebagatelną rolę dla wyznawców różnych wyznań - znajdujące się na szczycie góry, półtora metrowe zagłębienie uznawane jest za odcisk stopy: Śiwy (tak uważają hinduiści), Buddy (według Buddystów) lub Adama (pierwszego człowieka) - tak przynajmniej twierdzą miejscowi chrześcijanie.

2
Fot. Volodymyr Goinyk, shutterstock.com Fot. Volodymyr Goinyk, shutterstock.com

Królestwo herbaty - Dambatenne

Dambatenne to urocza, tonąca w plantacjach herbaty wioska, położona około 10 kilometrów od miejscowości Haputale. Wielką sławę przynosi jej lokalna fabryka herbaty, która została założona w 1890 roku przez Sir Thomasa Liptona - prawdopodobnie najbardziej znaną postać światowego przemysłu herbacianego. Fabryka funkcjonuje do tej pory, ale jedna z jej części została udostępniona turystom do zwiedzania. Przewodnicy oprowadzający grupy interesująco opowiadają o procesie produkcji herbaty, a sami zwiedzający mają okazję powąchać, dotknąć i zobaczyć na własne oczy jak soczyste zielone listki zmieniają się w zalewane później wrzątkiem torebki.

Fot. Alexandra Lande, shutterstock.comFot. Alexandra Lande, shutterstock.com

Po wizycie w fabryce warto wybrać się na dłuższy spacer wśród malowniczo położonych plantacji herbaty aż do punktu widokowego nazywanego Lipton's Seat - to stąd ponad sto lat temu Sir Thomas zwykł podziwiać swoje herbaciane imperium.

3
Aut. Paul Prescott, shutterstock.com Aut. Paul Prescott, shutterstock.com

Lwia Skała - Sirigija

Jeden z najważniejszych turystycznych symboli Sri Lanki to ruiny starożytnego pałacu oraz twierdzy, które zostały wzniesione na szczycie górującej nad okolicą 180-metrowej skały. Ta to tak naprawdę ogromna bryła magmy - pozostałość po dawno wygasłym i zapadniętym wulkanie. Położona na względnie płaskiej wyżynie jest widoczna z odległości wielu kilometrów.

Fot. Carlos Amarillo, shutterstock.comFot. Carlos Amarillo, shutterstock.com

Według miejscowej legendy około V wieku naszej ery ówcześnie rządzący król został zabity przez jednego ze swoich dwóch synów. Zabójca obawiał się zemsty brata, więc zdecydował się na budowę pałacu właśnie na szczycie trudno dostępnej skały, by stanowił on twierdzę nie do zdobycia. Wprawdzie obecnie po pałacu zostały tylko ruiny i na jednej ze skał kolorowe malunki, przedstawiające prawdopodobnie królewskie nałożnice, ale miejsce nadal absolutnie warte jest odwiedzenia.

4
Fot. Vidu Gunaratna, shutterstock.com Fot. Vidu Gunaratna, shutterstock.com

Eksplorujemy dawną stolicę - Polonnaruwa

Polonnaruwa to nazwa dawnej stolicy Cejlonu, pamiętającej jeszcze antyczne czasy. Obecnie to ogromny kompleks zabytków, ruiny pałacu oraz imponująca, ponad 175-metrowa dagoba, czyli rodzaj lankijskiej budowli sakralnej (buddyjskiej) zbudowanej w kształcie dzwonu. Powstała ona jeszcze w XII wieku, w okresie największej świetności miasta. Wtedy właśnie Polonnaruwa była otoczonym potrójnym murem bajkowym miastem-ogrodem, w którym pałace i świątynie pięknie komponowały się z krajobrazem.

Fot. erandamx, shutterstock.comFot. erandamx, shutterstock.com

Z tego też okresu pochodzi Lankatilaka, potężna ceglana budowla z zachowanym wielkim posągiem Buddy oraz Gal Vihara, klasztor z zespołem ogromnych rzeźb skalnych. Bogactwo zabytków i ruin powoduje, że najlepszym sposobem na przemieszczanie się po tym kompleksie jest wynajęcie roweru i przeznaczenie sobie na zwiedzanie co najmniej kilku godzin.

5
Fot. erandamx, shutterstock.com Fot. erandamx, shutterstock.com

Złota Świątynia w Dambulli

Miasto Dambulla to ważny ośrodek miejski, znajdujący się w środkowej Sri Lance, około 140 kilometrów od Colombo. Może pochwalić się jedyną w swoim rodzaju wykutą w skale złotą buddyjską świątynią. Zajmuje ona aż pięć jaskiń i powstawała w okresie od I w p.n.e. aż do XVIII wieku naszej ery.

Fot. Anastasiia Kotelnyk, shutterstock.comFot. Anastasiia Kotelnyk, shutterstock.com

W kompleksie mieści się m. in. Świątynia Wielkiego Króla ze wspaniałymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi sceny z życia Buddy i historii wyspy, świątynia poświęcona królowej Somawathi oraz Świątynia Króla-Boga z największym na świecie posągiem leżącego Buddy. W tej ostatniej znajdziemy również doskonale zachowane ścienne malowidła. Złota Świątynia w Dambulli została także w 1991 roku umieszczona na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6
Fot. Valery Shanin, shutterstock.com Fot. Valery Shanin, shutterstock.com

Pigeon Island

Znajdująca się u północno-wschodnich wybrzeży Sri Lanki Gołębia Wyspa to kolejny cenny rezerwat przyrody. Swoją nazwę zawdzięcza popularnym niemal na każdej szerokości geograficznej gołębiom skalnym, które licznie osiadły na tej wyjątkowo urokliwej wyspie. Jednak to nie dla oglądania ptaków zjeżdżają tu rok do roku tysiące turystów z całego świata. Tutejszy rezerwat jest królestwem podwodnej fauny i flory.

Fot. Paul Prescott, shutterstock.comFot. Paul Prescott, shutterstock.com

To właśnie tutaj znajduje się niesamowita rafa koralowa z blisko stu gatunkami koralowców - dzięki temu to fantastyczne miejsce do uprawiania snorkelingu. Co ciekawe, w wodach okalających Pigeon Island można zobaczyć nawet mini rekiny. Na wyspę najłatwiej dostać się łódką z miejscowości Nilaveli, w której także warto zatrzymać się na dłużej - można tu bowiem zobaczyć jedną z najpiękniejszych w regionie świątyń hinduistycznych, Koneswaram. Wzniesiona około IV wieku przed naszą erą ważnym miejscem kultu dla lankijskich wyznawców hinduizmu.

7
Fot. Pavelk, shutterstock.com Fot. Pavelk, shutterstock.com

Wśród dzikich zwierząt - Udawalawe

Udawalawe to jeden z najbardziej znanych i najcenniejszych parków narodowych na Sri Lance - znajduje się na południu wyspy i zajmuje powierzchnię ponad 300 kilometrów kwadratowych. Jego obszar pokrywają głównie rozległe trawiaste równiny znajdujące się w dorzeczu rzeki Walawe. Ten park narodowy słynie przede wszystkim z licznej populacji słoni - około 600 osobników. Wśród innych spotykanych tu gatunków wymienia się także krokodyle błotne, szakale oraz pawie indyjskie.

Fot. Anton Gvozdikov, shutterstock.comFot. Anton Gvozdikov, shutterstock.com

Podczas wizyty w Udawalawe warto wybrać się na około dwugodzinne safari z przewodnikiem samochodem terenowym. Bardzo ciekawą propozycją dla wielbicieli wspaniałych widoków jest przyjazd do rezerwatu słoni w czasie wschodu słońca - wtedy będziemy mieli wyjątkową okazję zobaczyć na własne oczy wędrówkę stad tych zwierząt do wodopoju.

8