Niedrogi urlop dla miłośników słońca: 12 miejsc w zasięgu ręki

MW
To już ostatni moment na zaplanowanie letniego urlopu. Marzysz o wygrzewaniu się na plaży, ale boisz się, że nie będzie pogody nad Bałtykiem. Wczasy w Hiszpanii, Egipcie czy Turcji wcale nie zrujnują twojego portfela! Piękne słońce i plażę, solidną opaleniznę i moc zaskakujących atrakcji masz tam jednak zagwarantowane.
Fot. imagIN.gr photography / shutterstock.com Fot. imagIN.gr photography / shutterstock.com

Kalymnos, Grecja

Ta jedna z najpiękniejszych wysp greckiego archipelagu Dodekanezu jest królestwem osób kochających aktywny tryb życia - co roku ściągają tu przede wszystkim fani pieszych wędrówek oraz wspinaczki górskiej, z której rozwojem wiążą się dwa nazwiska - Giannisa Torelliego, jednego z najlepszych greckich wspinaczy, który rozpropagował potencjał drzemiący w tej wyspie oraz Włocha, Andrei di Bariego - ten drugi wraz z grupą przyjaciół w latach 90. wytyczył w regionie aż 43 drogi wspinaczkowe.

Fot. Photobac / shutterstock.comFot. Photobac / shutterstock.com

Już w 2000 roku odbyły się tutaj pierwsze międzynarodowe zawody, a odbywający się co roku jesienią Kalymnos Climbing Festival zdążył się na stałe wpisać w kalendarz najważniejszych światowych imprez wspinaczkowych. Na Kalymnos nie będą także nudzić się speleolodzy, ponieważ nie brakuje tu interesujących jaskiń, choć te w ostatnich latach są zamykane w celu ochrony rzadkich form skalnych oraz znalezisk archeologicznych.

Wspinaczka na Klymnos, Grecjafot. Photobac / shutterstock.com

1
Fot. Philip Lange / shutterstock.com Fot. Philip Lange / shutterstock.com

Costa del Sol, Hiszpania

Najgorętszy region Hiszpanii to miejsce, w którym słońce świeci praktycznie przez cały rok, a piękne plaże Costa del Sol cieszą się sporą popularnością także poza sezonem. Jednak nie tylko one są atrakcją tego wyjątkowego regionu. Andaluzja to przede wszystkim niezliczone stare miasta i miasteczka, w których architektura iberyjska przeplata się ze sztuką muzułmańską, będącą dziedzictwem średniowiecznego kalifatu.

Fot. K. Roy Zerloch / shutterstock.comFot. K. Roy Zerloch / shutterstock.com

Fantastyczna katedra w Sewilli, niezwykła starówka Rondy lub urok pięknej Kordoby pozostają na długo w pamięci. Jeśli do tego dodamy jeszcze wspomniane wcześniej piaszczyste plaże Benalmadeny i Marbelli, Andaluzja wydaje się miejscem wręcz stworzonym do krótkiego (choć niekoniecznie!) odpoczynku. Chcącym przedłużyć swój pobyt zalecamy wypożyczenie auta i przejechanie wybrzeża w kierunku południowym aż do Gibraltaru.

2
Fot. monticello / shutterstock.com Fot. monticello / shutterstock.com

Marmaris, Turcja

Pomimo że mniej znane chociażby od Antalyi, ale powoli wyrasta na jeden z najlepszych tureckich kurortów. Położone nad morzem Egejskim Marmaris to także doskonała baza wypadowa do wielu popularnych atrakcji - m.in. słynnych wapiennych tarasów w Pamukkale, będących jednym z tureckich cudów przyrody czy do wyjątkowego kompleksu starożytnych ruin Efezu. Z Marmaris także łatwo dostać się na wyspę Rodos - wystarczy wsiąść na jeden z kursujących na tej trasie promów i już zaledwie po godzinnym rejsie znaleźć się na greckiej ziemi.

Fot. Samet Guler / shutterstock.comFot. Samet Guler / shutterstock.com

A w samym Marmaris? Tutaj także nie można się nudzić. Oprócz urokliwych plaż kurort słynie z bogatego życia nocnego. Dlatego do miasta przyjeżdżają co roku tłumy młodszych turystów, którzy opanowują przede wszystkim długą nadmorską promenadę, pełną czynnych do bladego świtu barów i klubów.

3
Fot. imagIN.gr / shutterstock.com Fot. imagIN.gr / shutterstock.com

Kos, Grecja

Kos to kameralna, niewielka wyspa, którą można przejechać samochodem z jednego krańca na drugi w nie dłużej niż godzinę. To doskonałe miejsce na relaks dla osób, które chcą niespiesznie pozwiedzać, ale równocześnie zasmakować lokalnego, spokojnego tempa życia. Znakiem rozpoznawczym wyspy są piękne plaże, rozbudowana baza turystyczna, antyczne zabytki oraz przyjazna atmosfera greckich tawern, w których zatrzymał się czas.

Fot. Hanze / shutterstock.comFot. Hanze / shutterstock.com

Oprócz stolicy wyspy, miasta Kos, warto także zajrzeć do położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu Kardameny. Miejscowość oferuje przede wszystkim wypoczynek aktywny. Turyści mogą pograć w tenisa, squasha, golfa lub siatkówkę plażową. Na wiele atrakcji mogą liczyć także osoby zainteresowane sportami motorowodnymi. Z Kardameny wypływają łodzie na Nissiros - prześliczną wulkaniczną wysepkę, na której warto zwiedzić przede wszystkim liczący ponad dwa i pół tysiąca lat zamek Palekastro.

Żeglowanie w Grecjifot. Jiri Vavricka / shutterstock.com

4
Fot. kisika / shutterstock.com Fot. kisika / shutterstock.com

Szarm el-Szejk, Egipt

Półwysep Synaj to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie. Ten wcinający się w morze spory kawałek lądu pojawia się już w Biblii, a jeszcze do całkiem niedawna był terenem działań wojennych w gorących izraelsko-egipskich konfliktach zbrojnych. Na szczęście te burzliwe czasy przeminęły wraz z nastaniem pokoju pomiędzy Kairem i Jerozolimą, dlatego znajdujący się w egipskich rękach półwysep miał szansę stać się nową turystyczną mekką regionu. A ma ku temu znakomite warunki - z trzech stron oblany ciepłymi wodami morza Śródziemnego i Czerwonego jest miejscem, gdzie gorące słońce świeci przez cały rok.

Fot. Brian Kinney / shutterstock.comFot. Brian Kinney / shutterstock.com

O dynamicznym rozwoju Szarm el-Szejk, największego kurortu na półwyspie, świadczy chociażby przyrost liczby hoteli - o ile jeszcze na początku lat osiemdziesiątych było ich jedynie kilka, to dzisiaj na gości z całego świata czeka aż ponad pół tysiąca! Turyści przybywają tu nie tylko po to aby złapać trochę słońca, ale także ponurkować pośród jednej z najpiękniejszych na świecie raf koralowych oraz zobaczyć Górę Synaj lub pochodzący z VI wieku Klasztor św. Katarzyny.

egipt, szarm el-szejk, szarmFot. Shutterstock

5
Fot. Mapics / shutterstock.com Fot. Mapics / shutterstock.com

Barcelona, Hiszpania

Miasto Gaudiego zachwyca, choć czasem to piękno nie jest łatwo odkryć, głównie za sprawą tłumów turystów, które codziennie przewijają się przez główne atrakcje miasta. Dlatego tym bardziej warto stolicę Katalonii odwiedzić właśnie teraz, nie podczas wakacji, zważywszy na fakt, że w tym okresie słońca też tutaj nie brakuje, a temperatury są nierzadko bardziej akceptowalne niż w środku lata.

Fot. Andrij Vatsyk / shutterstock.comFot. Andrij Vatsyk / shutterstock.com

Barcelona ma wiele twarzy, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie - wielbiciele sztuki zachwycą się wspaniałymi budowlami Gaudiego (z Parkiem Guell i katedrą Sagrada Familia na czele), imprezowicze spędzą gorące noce w jednym z dziesiątków klubów znajdujących się w barcelońskim porcie, a zwolennicy miejskiego folkloru z przyjemnością zgubią się pośród wąskich uliczek Barcelonety. Dla każdego obowiązkowo - piękna panorama miasta z Montjuic oraz imponujący pokaz fontann obok Placa d'Espanya. W Barcelonie, rzecz jasna, nie brakuje także atrakcji dla fanów sportu - przez siedem dni w tygodniu można zwiedzić kultowy stadion Camp Nou, a także obiekty olimpijskie.

Barcelona Hiszpania - Sagrada Familia, Antoni GaudiSagrada Familia, Barcelona Hiszpania / Shutterstock

6
Fot. geniapp / shutterstock.com Fot. geniapp / shutterstock.com

Susa (Sousse), Tunezja

Pomimo że to trzecie największe miasto w kraju, to i tak liczba przybywających tu co sezon turystów jest cztery razy większa niż liczba stałych mieszkańców Susy. W przeciwieństwie do wielu innych kurortów akurat Susa może pochwalić się naprawdę długą historią - zostało założone prawie 2800 lat temu przez Fenicjan, a po trzeciej wojnie punickiej trafiło w ręce Rzymian.

Fot. pavel068 / shutterstock.comFot. pavel068 / shutterstock.com

Jednym ze znaków rozpoznawczych miasta jest bez wątpienia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO medyna, zaliczana do najcenniejszych układów urbanistycznych w całym Maghrebie.  Nad "starówką"  góruje także jedna z najstarszych zachowanych świątyń w regionie - Wielki Meczet z pierwszej połowy IX wieku. Oprócz zwiedzania w Susie można spędzić czas naprawdę aktywnie - wziąć udział w jednej z wielu organizowanych przez miejscowe agencje wycieczek quadem, wybrać się na rejs katamaranem lub uprawiać kitesurfing.

Tunezja hotele, Tunezja HammametTunezja hotele/Fot. Shutterstock

7
Fot. Gelia / shutterstock.com Fot. Gelia / shutterstock.com

Monastyr, Tunezja

W przeciwieństwie do Susy tutejsza medyna nie miała szansy dotrwać w niezmienionym kształcie do czasów dzisiejszych - tuż po odzyskaniu niepodległości władze miasta rozpoczęły zakrojony na szeroką skalę proces modernizacji, w ramach którego niestety zdecydowano się na wyburzenie cennych, zabytkowych kwartałów.

Fot. Gelia / shutterstock.comFot. Gelia / shutterstock.com

Na szczęście wśród zachowanych zabudowań znalazł się Ribat Harthema - cenny kompleks warowny wzniesiony jeszcze pod koniec VIII wieku, który wielokrotnie służył jak plan zdjęciowy dla różnych produkcji filmowych. Pojawił się nawet w polskiej ekranizacji "W pustyni i w puszczy". Oczywiście Monastyr posiada wiele innych walorów turystycznych na czele z jednymi z ładniejszych w kraju szerokimi, piaszczystymi plażami.

8
fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Zakynthos, Grecja

Dzięki bogatej roślinności, urokliwym lagunom oraz złotym plażom ta mała jońska wyspa przyciąga co roku tysiące turystów z całej Europy. Jednak ci coraz częściej przylatują na Zakynthos nie w poszukiwaniu błogiego spokoju i zapachu pomarańczy, ale mocniejszych, podwodnych wrażeń.

Zakynthos to prawdziwy raj dla nurkujących. Pod taflą wody czeka na nich mnóstwo atrakcji - ciekawie ukształtowane, usłane ogromnymi głazami dno, całe mnóstwo naturalnie wyrzeźbionych tuneli, jaskini i grot. Podwodny krajobraz dopełniony jest różnokolorowymi rybami, langustami oraz ośmiornicami.

Przy odrobinie szczęścia możemy natknąć się nawet na delfiny albo rozgwiazdy. Elementem nieodłącznie związanym z wyspą Zakynhtos są także... żółwie. Rejon ten szczególnie upodobał sobie gatunek karetta, który nocami na tutejszych plażach składa jaja. Dzięki temu nierzadko mamy niepowtarzalną szansę nurkować w towarzystwie tych niezwykłych i niestety coraz rzadziej spotykanych zwierząt.

Nurkowanie w GrecjiMorze Jońskie to prawdziwy raj dla nurków, fot. Rich Carey / shutterstock.com

9
Czas na śniadanie z widokiem na Bosfor, fot. jokerpro / shutterstock.com Czas na śniadanie z widokiem na Bosfor, fot. jokerpro / shutterstock.com

Stambuł, Turcja

Była siedziba wielkiego Imperium Osmańskiego, dzięki gospodarczemu rozkwitowi Turcji, odzyskuje swój dawny blask. Symbole potęgi widoczne są tu niemal na każdym kroku, a liczba zabytków równać się może chyba jedynie z Rzymem lub Paryżem. To jedyne na świecie zawieszone pomiędzy dwoma kontynentami miasto poraża swoim ogromem, egzotycznymi targowiskami, ale także nowoczesną dzielnicą biznesową (Levent). Oprócz Błękitnego Meczetu, Hagii Sofii lub Pałacu Topkapi warto także wybrać się na tętniący całą dobę deptak Istiklal w Beyoglu lub do zamożnej dzielnicy Nisantasi, którą często opisuje w swoich książkach turecki noblista, Orhan Pamuk.

Prowadzący na Złoty Róg most Galata jest pełen modnych pubów i restauracji, co czyni go jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów, fot. EvrenKalinbacak / shutterstock.comProwadzący na stare miasto, czyli Złoty Róg most Galata jest pełen modnych pubów i restauracji, co czyni go jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów, fot. EvrenKalinbacak / shutterstock.com

O ile samo miasto nie rozpieszcza nas zielenią, to w okolicach Stambułu znajdziemy atrakcyjne tereny rekreacyjne - wystarczy wsiąść na przystani Sirkeci na pokład jednego ze statków kierujących się w kierunku położonych na morzu Marmara Wysp Książęcych. Najpopularniejszą z nich jest Buyukada, czyli Wielka Wyspa, gdzie co weekend tysiące stambulczyków odpoczywa od zgiełku wielkiej metropolii. Co ciekawe, to właśnie tutaj Lew Trocki napisał "Historię rewolucji rosyjskiej".

Wielki Bazar w Stambule, fot. Rob van Esch / shutterstock.comWielki Bazar w Stambule, fot. Rob van Esch / shutterstock.com

10
Fot. OlegD / shutterstock.com Fot. OlegD / shutterstock.com

Hurgada, Egipt

Najpopularniejszy egipski kurort jest miejscem, które przyciąga turystów przez okrągły rok. Nawet, kiedy w naszej części Europy zmagamy się z dwucyfrowymi mrozami, tam temperatura praktycznie nie spada poniżej dwudziestu kilku stopni. Jeszcze gorętsze bywają wieczorne wypady do Hurghada Marina - to elegancki, zbudowany w zachodnim stylu deptak, wzdłuż którego ciągną się niezliczone szisza bary oraz modne kluby czynne przez całą noc.

Fot. Tawfik Deifalla / shutterstock.comFot. Tawfik Deifalla / shutterstock.com

A co w ciągu dnia? Przede wszystkim wypoczynek na jednej z ciągnącej się wzdłuż 40-kilometrowego wybrzeża plaż lub nurkowanie - to właśnie w okolicach Hurgady znajduje się jedna z najpiękniejszych raf koralowych w tej części świata. Dla entuzjastów wodnych atrakcji w kurorcie otwarto niedawno także nowoczesne delfinarium. W 45-minutowym pokazie poza czterema delfinami biorą udział również foki i lwy morskie wykonujące wiele ciekawych sztuczek.

11
Sewilla, fot. Patricia Hofmeester/shutterstock.com Sewilla, fot. Patricia Hofmeester/shutterstock.com

Andaluzja, Hiszpania

Spora liczba połączeń lotniczych tanich przewoźników łączących nasze krajowe lotniska z Malagą jest świetnym pretekstem do odwiedzenia położonej bardzo blisko, gorącej Andaluzji. A tu atrakcji nie brakuje. Mowa nie tylko o słonecznych plażach Costa del Sol, ale wielu też atrakcyjnych miastach i miasteczkach, w których architektura iberyjska przeplata się ze sztuką muzułmańską, będącą dziedzictwem średniowiecznego kalifatu.

Stolicą regionu jest przepiękna Sewilla - zwana czasem iberyjską patelnią, nadaje się do eksploracji szczególnie dobrze właśnie wczesną wiosną albo jesienią. Znajdziemy w niej m.in. jedną z najwspanialszych i największych, gotyckich katedr na świecie. Powstała na miejscu dawnego meczetu, po którym jednak przetrwał w całej okazałości ponad stumetrowy minaret - od czasów rekonkwisty pełniący funkcję kościelnej dzwonnicy.

W Sewilli z setkami klimatycznych knajp i restauracji, zabytków chrześcijańskich i mauretańskich oraz okazałych dystryktów "kapitalistycznych" kamienic sąsiadują także nietuzinkowe akcenty nowoczesne, takie jak niezwykła, drewniana instalacja Metropol Parasol, którą znajdziesz na Plaza de la Encarnación.

Andaluzja to jednak nie tylko stolica regionu. Niezwykła starówka Rondy lub urok pięknej Kordoby - w czasach mauretańskich najwspanialszej metropolii całego regionu Morza Śródziemnego! - pozostają na długo w pamięci.

Wielki Meczet w Kordobie, fot. Karol Kozlowski/shutterstock.com Wielki Meczet w Kordobie, fot. Karol Kozlowski/shutterstock.com

Jeśli do tego dodać piaszczyste plaże Benalmadeny i Marbelli, Andaluzja wydaje się miejscem wręcz stworzonym do odpoczynku. Chcącym przedłużyć swój pobyt zalecamy wypożyczenie auta i przejechanie wybrzeża w kierunku południowym aż do Gibraltaru.

12