Odkryj 10 najpiękniejszych miast Hiszpanii

Marcin Wieczorkowski
Hiszpania to nie tylko korrida, flamenco i piękne, ale jednak zatłoczone plaże. To przede wszystkim imponujący i bardzo zróżnicowany, wielokulturowy kraj z doskonałą kuchnią i wyjątkowymi miastami, w których splata się historia Europy i Afryki Północnej.
Fot. Sean Pavone / shutterstock.com Fot. Sean Pavone / shutterstock.com

Kordoba

Jedno z najstarszych miast nie tylko w samej Hiszpanii, ale i w całej Europie. Historia Kordoby sięga co najmniej III wieku przed naszą erą - była to osada iberyjska, która najpierw dostała się w ręce Kartagińczyków, a następnie podbita została przez Rzymian. W tym okresie miasto stało się kolebką artystów, filozofów i naukowców - to właśnie stąd pochodził m.in. Seneka Starszy. Na czasy panowania arabskiego przypada z kolei największy rozkwit miasta - Kordoba była największą metropolią w całym basenie Morza Śródziemnego! Najważniejszą pozostałością z tego okresu pozostaje Mezquita, czyli Wielki Meczet. Ta imponująca świątynia została wzniesiona jeszcze w VIII wieku, a jej łączna powierzchnia to blisko 23 tys. metrów kwadratowych.

Kordoba, Calleja de las Flores.Fot. Anibal Trejo / shutterstock.com

Inną wartą zobaczenia budowlą jest zespół fortyfikacji Alkazar czy Puente Romano - 16-łukowy most na rzece Gwadalkiwir. Kordoba słynie z pięknych, kolorowych patio - mają ona nawet swoje święto. Wiosną każdego roku, przez 12 dni, odbywa się La Fiesta de los Patios. Wtedy mieszkańcy miasta otwierają swoje patia, ujawniając sekrety kryjące się w ich wnętrzach: dywany kwiatów, ręcznie wykonane arabskie mozaiki, orzeźwiające fontanny oraz piękne tarasy.

Jedziesz do Hiszpanii? Weź ze sobą przewodnik Pascala w wersji elektronicznej >>

1
Fot. Sean Pavone / shutterstock.com Fot. Sean Pavone / shutterstock.com

Toledo

Największym grzechem podczas wizyty w Madrycie jest nieodwiedzenie Toledo - to jedno z najsłynniejszych miast Hiszpanii, znajdujące się zaledwie 60 kilometrów od stolicy, które do dzisiaj pozostaje najważniejszym ośrodkiem miejskim w regionie Kastylia-La Mancha. Toledo to jednak przede wszystkim jedno z najstarszych i najważniejszych miast dla historii i kultury Hiszpanii. Pięknie położone na dwunastu wzgórzach, z trzech stron otoczone głębokim wąwozem rzeki Tag urzeka już na "dzień dobry".

Toledo, jedna ze starych uliczek.Fot. Philip Lange / shutterstock.com

Dalej zachwycają wąskie, brukowane, wijące się pod górę uliczki, wzdłuż których pną się kamienice ozdobione charakterystycznymi kolorowymi kafelkami, zwanymi azulejos. Toledo to przede wszystkim miasto dla tutejszych katolików - tutaj znajduje się jedna z najważniejszych katedr w kraju, a także siedziba hiszpańskich prymasów. Oprócz tego znajdziemy tutaj pozostałości po arabskiej obecności w postaci bogato zdobionych zabytkowych meczetów, synagogi oraz pałace i budowle warowne.

2
Fot. K. Roy Zerloch / shutterstock.com Fot. K. Roy Zerloch / shutterstock.com

Ronda

To wyjątkowe miasto nie dość, że zalicza się do najstarszych w Hiszpanii, to jeszcze nosi miano andaluzyjskiej stolicy wina. Jednak oprócz znakomitego trunku uzyskiwanego w okolicznych winiarniach Ronda znana jest przede wszystkim dzięki swojemu charakterystycznemu położeniu i zapierającym dech w piersiach widokom. Miasto wzniesiono na ogromnym, stromym klifie, który rozdzielony jest głębokim wąwozem o nazwie El Tajo. To nad nim rozpięto masywny, osiemnastowieczny most, będący głównym znakiem rozpoznawczym Rondy.

Ronda, Andaluzja.Fot. Anilah / shutterstock.com

Podczas wizyty w tym malowniczym andaluzyjskim mieście koniecznie należy odwiedzić starą mauretańską dzielnicę Ciudad, w której zachował się dawny układ ulic oraz pamiętające jeszcze arabskie czasy budynki. Warto wybrać na pieszą wycieczkę jednym z licznych górskich szlaków w najbliższej okolicy Rondy!

3
Fot. Migel / shutterstock.com Fot. Migel / shutterstock.com

Pampeluna

Mówisz Pampeluna, widzisz - byki. Bardzo słusznie - to tutaj każdego roku w pierwszych dniach lipca organizowane są fiesty ku czci patrona miasta, świętego Fermina, w czasie których odbywają się słynne encierros, czyli gonitwy byków po ulicach Pampeluny. Opisywał je nawet sam Ernest Hemingway w swojej książce "Słońce też wschodzi", dzięki której to stolicy Nawarry została rozsławiona na cały świat. Jednak nie tylko w lipcu warto tu przyjeżdżać, bo Pampeluna ma wiele do zaoferowania nie tylko fanom podwyższonej adrenaliny.

Pampeluna, stare miasto.Fot. Natursports / shutterstock.com

Miasto jest także ważnym ośrodkiem na Drodze Świętego Jakuba - jednym z najsłynniejszych na świecie, liczącym blisko 4 tys. kilometrów, szlaków pielgrzymkowych. W Pampelunie koniecznie należy zobaczyć piękną gotycką katedrę, barokowy Palacio del Gobierno de Navarra (z dziełami autorstwa Francisco Goi) czy Muzeum Nawarry.

4
Fot. Rodrigo Garrido / shutterstock.com Fot. Rodrigo Garrido / shutterstock.com

Barcelona

Stolica Katalonii wymieniana jest jednym tchem obok takich miast jak Londyn, Paryż czy Rzym. Nic dziwnego - w końcu to jedna z najbardziej inspirujących metropolii na świecie, której wyjątkowa atmosfera od wieków przyciąga malarzy, architektów i muzyków. To właśnie stąd pochodzi wybitny architekt Antonio Gaudi, który w swoim rodzinnym mieście stworzył prawdziwe dzieła sztuki, jak chociażby nadal nieukończoną katedrę Sagrada Famillia, futurystyczny Park Guell czy jedną z "bajkowych" kamienic, takich jak Casa Mila czy Casa Batillo. Wielu turystów przyciąga także urokliwa Barceloneta - niegdyś portowa dzielnica o szemranej opinii, obecnie mekka artystów naszpikowana hipsterskimi knajpkami zatopionymi pomiędzy wąskimi uliczkami.

Barcelona, widok na miasto z parku Guell.Fot. catwalker / shutterstock.com

Barcelona to także przepiękne, ciągnące się przez kilka kilometrów piaszczyste plaże, modne kluby przy portowych nabrzeżach oraz La Rambla, czyli najsłynniejszy w mieście deptak prowadzący z Placu Katalonii do pomnika Krzysztofa Kolumba znajdującego się nad samym morzem. Stolica Katalonii piękna jest nie tylko z poziomu ulic - miasto otaczają liczne wzgórza, z których widok naprawdę zapiera dech w piersiach. Dlatego warto wybrać się na jedno z nich, aby podziwiać tę nadmorską metropolię w pełnej krasie. Jednym z najsłynniejszych punktów widokowych jest Montjuic, z którego można zobaczyć nie tylko niemal całą Barcelonę, ale także pas nadmorski, port, oraz podchodzące do lądowania na lotnisku El Prat samoloty.

5
Fot. David Acosta Allely / shutterstock.com Fot. David Acosta Allely / shutterstock.com

Kadyks

Położony nad brzegiem oceanu, na południu Hiszpanii Kadyks uważany jest za najstarsze miasto na kontynencie, które liczy sobie około 3 tys. lat! Swoją pierwotną nazwę - Gadir - zawdzięcza Fenicjanom, którzy przybyli tu w 1100 przed Chrystusem. W ciągu swojej historii Kadyks należał kolejno do Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów i Maurów, aż wreszcie trafił w ręce hiszpańskie w roku 1262. Serce miasta wyznacza uroczy plac Plaza San Juan de Dios z górującym nad nim budynkiem klasycystycznego ratusza. Warto także odwiedzić starą katedrę, wyjątkowy park Genoves, a spacer zwieńczyć widokiem na Castillo San Sebastian - piękną twierdzę, która według legendy w Starożytności miała być świątynią Kronosa.

Wybrzeże w Kadyksie.Fot. Razvan Bucur / shutterstock.com

Co więcej miasto to od wieków tkwi w nieustannym sporze ze stolicą regionu, Sewillą, o miano hiszpańskiej kolebki flamenco. Można się o tym przekonać już po krótkim spacerze klimatycznymi uliczkami Kadyksu, gdzie co muzykę słychać praktycznie na każdym rogu.

6
Fot. Matyas Rehak / shutterstock.com Fot. Matyas Rehak / shutterstock.com

San Sebastian

Serce hiszpańskie kuchni bije w Kraju Basków, a zwłaszcza w stolicy jednej z prowincji tego regionu, San Sebastian. To kultywowane właśnie tutaj spotkania małych gastronomicznych społeczności, zwane txokos, podczas których zaprzyjaźnieni mężczyźni (kobiety nie mogły brać w nich udziału!) wspólnie gotowali, a następnie degustowali i rozprawiali nad smakiem przygotowanych przez siebie potraw legły u podstaw wyrafinowanej kultury gastronomicznej. To tutaj stworzono restauracje zajmujące czołowe pozycje na listach najlepszych restauracji nie tylko w samej Hiszpanii, ale także w Europie i na świecie. Świadczy o tym, chociażby to, że w regionie liczącym zaledwie około 3 mln mieszkańców znajdują się lokale posiadające łącznie aż 16 gwiazdek Michelina!

San Sebastian.Fot. slava17 / shutterstock.com

A co, kiedy już się najemy baskijskimi specjałami? Przede wszystkim klimatyczne, gwarne o każdej porze dnia, uliczki. Znakiem rozpoznawczym San Sebastian jest także wspaniałe usytuowanie pomiędzy zatoką La Concha oraz malowniczymi górami. Miasto słynie także z jednej z najpiękniejszych plaż w Hiszpanii - Paseo de la Concha.

7
Fot. Anilah / shutterstock.com Fot. Anilah / shutterstock.com

Sewilla

Najgorętsze miasto w Hiszpanii - tak przynajmniej twierdzą synoptycy, bo to właśnie w Sewilli notuje się najwyższe temperatury w całym, i tak przecież ciepłym, kraju. Stolica Andaluzji uchodzi także za miejsce gorącego i niezwykle bogatego życia nocnego, z zmysłowymi pokazami flamenco włącznie. Oprócz tego popularnego tańca, symbolem Sewilli jest wspaniała i monumentalna architektura łącząca w sobie zarówno wpływy chrześcijańskie, jak i muzułmańskie.

Sewilla, panorama z katedrą Najświętszej Marii Panny.Fot. vichie81 / shutterstock.com

W sercu miasta znajdują się między innymi imponujący plac - Plaza de Espana - otoczony barokową zabudową oraz jedna z największych na świecie bazylik. Wspaniała katedra Najświętszej Marii Panny powstała na przełomie XV i XVI wieku, w miejscu dawnego meczetu. Tuż obok świątyni znajduje się stary minaret, czyli dumnie górująca nad miastem Giralda, którą w środku zaprojektowano tak, by muezin mógł wjechać na minaret konno i z jego szczytu nawoływać muzułmanów do modlitwy.

8
Fot. Sean Pavone / shutterstock.com Fot. Sean Pavone / shutterstock.com

Madryt

Stolica i równocześnie największe miasto w Hiszpanii pod względem turystycznym zdaje się zostawać bardzo w tyle za rozsławioną na cały świat Barceloną. Zupełnie niesłusznie! Owszem, nie znajdziemy tu może architektonicznych perełek w stylu Gaudiego, ani tym bardziej bajecznych plaż, ale nadal pozostaje mnóstwo powodów, aby odwiedzić to królewskie miasto. Jednym z nich jest bujne życie nocne - Madryt uchodzi zresztą za jedyną stolicę europejską, w której korki uliczne tworzą się często grubo po północy. Nie dziwi zatem niezliczona ilość pubów, klubów i tapas barów - znajdziemy je zarówno w modnej młodzieżowej dzielnicy Malasana, jak również po drugiej stronie ulicy Gran Via, w najbardziej zabytkowej części miasta.

Madryt, plac Puerta del Sol.Fot. Yulia Grigoryeva / shutterstock.com

Swoją drogą, w Madrycie zabytków nie brakuje - zwiedzanie warto zacząć od słynnego placu Puerta del Sol, który uważany jest nie tylko za centrum stolicy, ale całego kraju, dlatego w tym miejscu znajduje się kamień wyznaczający kilometr zerowy. Jeszcze piękniejszy jest Plaza Mayor, na którym co roku odbywa się jarmark świąteczny. Na jednej z pierzei tego skweru znajdziemy również kultową knajpkę Museo de Jamon serwującą proste przekąski z szynką w roli głównej. Fani sztuki wizytą w Madrycie także nie będą zawiedzeni - czeka na nich Muzeum Prado z pracami El Greco, Michała Anioła i Diego Velazqueza czy Muzeum Królowej Zofii z pokaźną kolekcją dzieł Picassa.

9
Aut. Jan_S / shutterstock.com Aut. Jan_S / shutterstock.com

Frigiliana

Frigiliana to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek położonych na pięknym andaluzyjskim wybrzeżu Costa del Sol. Nazywane jest "Białą wioską" z uwagi na fantastyczne jasne kamieniczki "oplatające" tutejsze wzgórza. Frigiliana dzieli się na dwie części: nowszą, położoną niżej oraz starszą, pochodzącą z okresu arabskiego (Morisco-Mudejar). To właśnie Górna dzielnica jest miejscem, które trzeba koniecznie zobaczyć. Pełna jest białych domów oraz stromych schodów pnących się wąskimi uliczkami pośród palm, a także kolorowych kwiatów lawendy i jaśminu.

Frigiliana, Górna Dzielnica.Fot. Narcis Parfenti / shutterstock.com

Na pewno warto również odwiedzić pozostałości zamku Maurów, malowniczy dziedziniec El Torreon czy szesnastowieczny młyn El Ingenio. A kiedy do Frigiliany najlepiej przyjechać? Albo podczas Festiwalu Trzech Kultur organizowanego tradycyjnie w ostatnich dni sierpnia lub też już całkiem niedługo - 20 stycznia z okazji hucznie obchodzonego święta patrona miasta, Świętego Sebastiana.

10