10 magicznych miejsc w Turcji, które musisz odwiedzić

MW
Dopiero co skończył się rok, w którym świętowaliśmy 600-lecie stosunków polsko-tureckich - to kolejna znakomita okazja, aby udać się do kraju nad Bosforem. Turcja nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich turystów, ale wielu z nich zapomina, że poza Riwierą też jest życie i to jakie! Zobaczcie najpiękniejsze miejsca w Turcji.
Fot. silverjohn / shutterstock.com Fot. silverjohn / shutterstock.com

Kapadocja: skalne miasto

Legendarna Kapadocja uważana jest za jeden z najpiękniejszych regionów na świecie jest także żelaznym punktem podczas wycieczek do Turcji. Nie bez przyczyny - to miejsce, gdzie potężna siła natury spotkała się z kunsztem i talentem człowieka. Formy skalne będące znakiem rozpoznawczym tej magicznej krainy zostały ukształtowana miliony lat temu wskutek aktywności wulkanów Erciyes, Hasan i Gollu. W promieniu setek kilometrów ziemię przykryła lawa, która po zastygnięciu, pod wpływem działania wiatru i licznych powodzi przekształciła się w głębokie wąwozy i doliny, a wzgórza zamieniły się w charakterystyczne stożki i kolumny.

Miejscowość Uchisar w KapadocjiFot. Delpixel / shutterstock.com

 

Oprócz cudów natury, w Kapadocji znajdziemy także wspaniałości wzniesione ludzkimi rękoma - wydrążone w skałach domy, pomieszczenia gospodarcze, kościoły czy wręcz całe podziemne miasta. Jednym z najbardziej znanych "skalnych miast" jest Kaymakli oraz Goreme, które są także doskonałymi bazami wypadowymi na cały region. Warto też odżałować kilkaset tureckich lirów na widokowy lot balonem - wrażenia gwarantowane!

1
Fot. OPIS Zagreb / shutterstock.com Fot. OPIS Zagreb / shutterstock.com

Sultanahmet: serce Konstantynopola

Perła w koronie stolicy dawnego imperium - Sultanahmet to najbardziej nasycone zabytkami miejsce w całym Stambule. To właśnie na tym oblanym niebieskimi wodami Złotego Rogu i Bosforu półwyspie znajdziemy monumentalną Hagię Sophię, bogato zdobiony Błękitny Meczet czy słynny Grand Bazaar, czyli największe kryte targowisko świata.

Stambuł, Hagia SophiaAut. Artur Bogacki / shutterstock.com

 

Spacerując wąskimi uliczkami tej zabytkowej dzielnicy mamy szansę (choć tłumy turystów nie raz skutecznie to uniemożliwiają) poczuć atmosferę czasów osmańskich - wystarczy zatrzymać się przed jednym z wielu pięknych pałacyków, wejść do jednego z mniejszych meczetów lub zgubić się podczas spaceru pośród pachnących aromatycznymi przyprawami bazarowych stoisk. Warto także odwiedzić słynny pałac Topkapi wraz z mieszczącym się obok pałacem sułtańskiego haremu oraz muzeum archeologicznym.

2
Fot. muratart / shutterstock.com Fot. muratart / shutterstock.com

Góra Nemrut: starożytny skarb

Wschodnia Anatolia jest nadal niczym terra incognita dla wielu turystów, a szkoda. Znajdziemy tu bowiem wiele klimatycznych miast i miasteczek, w których turecka kultura i język miesza się z wpływami licznie zamieszkujących te tereny Kurdów. To także tutaj, w paśmie Antytauru wznosi się wyjątkowa góra - Nemrut to mierzący ponad 2100 metrów szczyt, który jest jednym z najcenniejszych stanowisk archeologicznych  związanych z kulturą późnego okresu hellenistycznego.

Turcja, posągi na górze NemrutFot. Pecold / shutterstock.com

 

Odnaleziony na górze kompleks świątynny pochodzący z I wieku p.n.e. wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO ? do dzisiaj zachowały się tutaj słynne ołtarze z olbrzymimi, niemal ośmiometrowymi rzeźbami głów. Równie niesamowity widok zobaczymy, spoglądając ze szczytu ? pustynny krajobraz kontrastuje z błękitnymi wodami jeziora, które powstało, dzięki wzniesieniu wielkiej tamy na rzece Eufrat. W okolicy tego masywu górskiego znajdziemy także starożytny kamienny most nad rzeką Cendere, uważany za arcydzieło inżynieryjnej sztuki czasów rzymskich.

Jedziesz do Turcji? Przeczytaj ten przewodnik >>

3
Fot. muratart / shutterstock.com Fot. muratart / shutterstock.com

Efez: perła dawnej Hellady

Miejsce, w którym każdy kamień ma swoją historię sięgającą Starożytności - Efez uważany jest za najcenniejszy kompleks zabytków tej klasy na nie tylko na wybrzeżu Morza Egejskiego, ale też w całej Turcji. Co roku trafiają tu setki tysięcy turystów, aby zobaczyć pozostałości po m.in. Wielkim Teatrze (mieszczącym nawet 50 tys. widzów), agorze, świątyni Hadriana oraz Bibliotece Celsusa.

Efez, ruiny Wielkiego TeatruFot. Hadrian / shutterstock.com

W Sta­ro­żyt­no­ści Efez był tęt­nią­cym ży­ciem mia­stem han­dlo­wym oraz ośrod­kiem kultu Cy­be­le - bo­gi­ni płod­no­ści. Jest też waż­nym miej­scem dla chrze­ści­jan. Tutaj po­wsta­ła jedna z pierw­szych wspól­not chrze­ści­jań­skich w Azji Mniej­szej, a świę­ty Jan obejmo­wał w Efe­zie sta­no­wi­sko bi­sku pa. To także w tym mieście, w V wieku odbył się trzeci sobór powszechny. Do Efezu najłatwiej dojechać z Izmiru - to zaledwie 80 kilometrów.

4
Fot. evantravels / shutterstock.com Fot. evantravels / shutterstock.com

Konya: dawna stolica sułtanów

To położone na południu kraju miasto jest dla wierzących Turków tym samym, czym Częstochowa dla polskich katolików czy Waranasi dla hinduistów z subkontynentu indyjskiego. Dawna stolica sułtanatu Seldżuków do dzisiaj pozostaje jednym z najważniejszych miejsc dla tureckich sunnitów. Co więcej, to właśnie tutaj w XIII powstało sufickie bractwo Mewlewitów słynące na całym świecie wirujących niczym w transie derwiszów. Wprawdzie na rozkaz Ataturka zakon został rozwiązany w 1925 roku, jednak do dzisiaj odbywa się tutaj co roku w grudniu Festiwal Wirujących Derwiszów. Tłumy pielgrzymów odwiedzają grób Celaleddina Rumiego, twórcy tego zgromadzenia.

Konya, Muzeum MevlanyFot. ruzgar344 / shutterstock.com

 

Oprócz tego koniecznie należy odwiedzić jeden z tutejszych zabytkowych meczetów - na przykład Meczet Alladyna z grobowcami dynastii Seldżuków Rumijskich, który jest jedną z najstarszych budowli w mieście czy zabytkową medresę z XIII wieku (obecnie mieście się w niej muzeum).

5
Fot. Dmitry V. Petrenko / shutterstock.com Fot. Dmitry V. Petrenko / shutterstock.com

Beyoglu w Stambule: Paryż Wschodu

Dzielnica Stambułu, która znajduje się dosłownie naprzeciwko zabytkowego kwartału Sultanahmet - obie części miasta dzielą zaledwie wody Złotego Rogu. Znana jest zwłaszcza fanom literatury Orhana Pamuka, który na kartach swoich powieści sporo miejsca poświęca właśnie tej części miasta.

Stambuł, tętniący życiem deptak IstiklalFot. hikrcn / shutterstock.com

Do Beyoglu najłatwiej dostać przechodząc przez Most Galata - jedną z najbardziej znanych bosforskich przepraw, słynącej z niemal zawsze tu obecnych wędkarzy oraz wspaniałego widoku na Bosfor oraz minarety znajdujących się na Sultanahmet meczetów. W przeciwieństwie do tej właśnie dzielnicy, Beyoglu nie różni się niczym od dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych kwartałów znanych choćby z Paryża czy Mediolanu. Królują tutaj przede wszystkim eleganckie secesyjne kamienice, klimatyczne kawiarnie oraz najmodniejsze restauracje. Codziennie istne tłumy przewijają się przez tutejszy deptak Istiklal (Niepodległości), na którym koncentruje się życie nocne tej części miasta. Beyoglu symbolicznie ucieleśnia w sobie europejską twarz Turcji.

6
Fot. muratart / shutterstock.com Fot. muratart / shutterstock.com

Pamukkale: źródła Kleopatry

Legenda mówi, że w tutejszych źródłach kąpieli zażywała nawet sama Kleopatra. W Starożytności przybywali tu także pielgrzymi, aby oddać hołd Asklepiosowi, Higiei i Apollinowi. Pamukkale, czyli "Bawełniana twierdza" to słynny zespół wapiennych tarasów, który został utworzony dzięki wysoko zmineralizowanej wodzie płynącej z tutejszych gorących źródeł. Olśniewająco wręcz białe formacje tra­wer­ty­no­we wyglądają z daleka niczym liczne jasne blizny powstały na górskich zboczach.

Turcja, PamukkaleFot. kosmos111 / shutterstock.com

Obszar ten w 1988 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Warto pamiętać, że w okolicach znajdują się także inne miejsca słynące z leczniczych źródeł, jak choćby Karahayit z wodą ze sporą domieszką żelaza, sodu i magnezu oraz Kavakbasi z dwoma błotnistymi źródłami zawierającymi związki siarki.

7
Fot. muratart / shutterstock.com Fot. muratart / shutterstock.com

Harran: biblijna wioska

Ta opuszczona już dzisiaj starożytna osada uznawana jest za jedną z najdłużej nieprzerwanie zamieszkałych na Ziemi - Harran wzmiankowany był już w tekstach, które powstały w XVIII w. p.n.e. oraz w biblijnej Księdze Rodzaju. Miasto dzięki swojemu położeniu odgrywało niezwykle istotną rolę w całym regionie - powstało na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych prowadzących m.in. do Damaszku.

Charakterystyczne zabudowania w HarranieFot. ANUJAK JAIMOOK / shutterstock.com

To także tutaj schronienie znaleźli filozofowie związani ze zlikwidowaną w VI wieku Akademią Platońską, którzy właśnie w Harran dali początek synkretycznej sekcie haranitów, będących swego rodzaju łącznikami pomiędzy Antyczną Grecją a światem islamu. Harran słynął także z wyjątkowej architektury - przede wszystkim z charakterystycznych  domów w kształcie uli. Niektóre z nich odtworzono, dzięki czemu można zobaczyć i zwiedzić ich wnętrze. Przy dawnej osadzie zachowały się także ruiny uniwersytetu i meczetu z VIII wieku.

8
Fot. muratart / shutterstock.com Fot. muratart / shutterstock.com

Edirne: europejska stolica imperium

Leżące w europejskiej części Turcji, u ujścia rzeki Tundża do Maricy w pobliżu granicy z Grecją, przez prawie sto lat pełniło funkcję stolicy imperium osmańskiego, jeszcze zanim został nią Stambuł. To może być zaskakujący fakt, szczególnie dzisiaj, kiedy Edirne ma charakter zdecydowanie bardziej prowincjonalny, ale to nadaje mu dodatkowego uroku.

Edirne, TurcjaFot. muratart / shutterstock.com

Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania tego miasta są przede wszystkim pozostałości starej osmańskiej zabudowy, a w szczególności meczet Selima II (Selimiye) zaprojektowany i zbudowany w XVI wieku przez tureckiego architekta Sinana. Przez wielu znawców sztuki islamu uważany jest za najpiękniejszą świątynię w całej Turcji, a w 2011 znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

9
Fot. Waj / shutterstock.com Fot. Waj / shutterstock.com

Termessos: miasto z Illiady

Jedna z najlepiej zachowanych starożytnych osad w całym regionie Morza Śródziemnego. Termessos położone jest zaledwie około 30 kilometrów od najpopularniejszego tureckiego kurortu Antalyi, co czyni je łatwo dostępnym miejscem dla wielu turystów przybywających wypoczywać na tutejszych plażach. Według legendy Termessos założył Bellerofont, który uchodził za syna Posejdona i Eurynome i był jednym z bohaterów homerowskiej "Illiady".

Termessos, TurcjaFot. muratart / shutterstock.com

 

Miasto wzniesiono wysoko (900 metrów nad poziomem morza), między górskimi szczytami, dlatego też od wieków nazywane było "Orlim Gniazdem". Dzięki swojemu położeniu oraz ogromnym fortyfikacjom Termessos oparł się nawet samemu Aleksandrowi Wielkiemu, który oblegał miasto w 330 roku p.n.e. Do dzisiaj zresztą ruiny tutejszych murów robią wielkie wrażenie. Niestety, Termessos został zniszczony w VI wieku naszej ery podczas trzęsienia ziemi. Do dzisiaj jednak można zobaczyć tu doskonale zachowane pozostałości po agorze, gimnazjonie czy wykutych w skałach grobowcach.

10