Śladami Don Kichota: 10 spektakularnych zamków Hiszpanii

MW
Ten najsłynniejszy bohater iberyjskiej literatury był rycerzem z hiszpańskiej La Manchy. My jednak nie ograniczamy się tylko do tego regionu - zabieramy Was w ekscytującą podróż po innych malowniczych zamkach kraju kastanietów i flamenco!
fot. Sean Pavone / shutterstock.com fot. Sean Pavone / shutterstock.com

Alcazar (Segowia)

Jest symbolem Segowii - pięknego zabytkowego miasta, położonego w Kastylii, tuż u podnóża gór Sierra de Guadarrama. Tutejszy zamek powstał najprawdopodobniej jeszcze za czasów panowania arabskiego na półwyspie iberyjskim, jednak pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początków XII wieku. Wzniesiona na skale, nad zbiegiem rzek Eresma i Clamores, budowla pełniła nie tylko funkcję obronnej warowni, ale także pałacu królewskiego, więzienia, a także głównej siedziby szkoły artylerii.

Częścią zamku, która najbardziej rzuca się w oczy jest górująca nad całym kompleksem wielka wieża Torre de Juan II. Jej zadaniem była obrona królewskiej fortyfikacji przed atakami od strony miasta, później służyła jako więzienie. Równie ciekawe są wnętrza - pieczołowicie odrestaurowanych już w XIX wieku dzięki zachowanym rycinom i zapiskom.

1
fot. Matt Trommer / shutterstock.com fot. Matt Trommer / shutterstock.com

Castillo de San Servando (Toledo)

Przepiękne, średniowieczne Toledo to jeden z punktów obowiązkowych podczas wizyty w Hiszpanii - z Madrytu można tu wygodnie dojechać autobusem lub pociągiem. Warto tu przybyć, aby zobaczyć wspaniałą, położoną na wzgórzu starówkę, a także wzniesiony tuż nad wodami rzeki Tag zamek San Servando. Tę warownię zbudowano jeszcze w XI wieku, a jego główną funkcją była obrona przed zagrożeniem ze strony muzułmańskich okupantów. Po rekonkwiście znaczenie toledańskiego zamku spadło, jednak nadal odgrywał on znaczącą rolę w tożsamości Hiszpanów - także dzięki El Greco, który uwiecznił go na jednym ze swoich obrazów. Co więcej, Castillo de San Servando, w 1874 roku zyskał miano hiszpańskiego pomnika narodowego.

2
fot. Alexander Tihonov / shutterstock.com fot. Alexander Tihonov / shutterstock.com

Gibralfaro (Malaga)

Górujący nad Malagą ogromny zamek, będący jednym z symboli tej nadmorskiej metropolii, wzniesiony został w pierwszej XIV wieku przez Jusufa I, arabskiego emira Grenady. Po odbiciu regionu przez wojska hiszpańskie zamek stał się rezydencją Ferdynanda II Katolickiego i jego żony Izabeli I Katolickiej. Konstrukcja warowni jak na owe czasy była niezwykle wyrafinowana - zastosowano w niej wiele nowoczesnych rozwiązań, między tak skonstruowano główną bramę, aby atakujący, po sforsowaniu jednych drzwi, musieli zmienić kierunek i zdobywać drugie drzwi, podczas gdy obrońcy mogli z nimi walczyć ze szczytu pozbawionej dachu bramy. Obecnie można tu zwiedzać jedynie ruiny zamku oraz mury obronne. Ze wzgórza rozpościera się także wspaniały widok nie tylko na Malagę, ale także - przy dobrej widoczności - na Gibraltar oraz góry Atlas.

3
fot. KarSol / shutterstock.com fot. KarSol / shutterstock.com

Escorial (San Lorenzo de El Escorial - Madryt)

Ten niezwykle imponujący kompleks pałacowy traktowany jest w Hiszpanii co najmniej z takim samym namaszczeniem jak Wersal nad Sekwaną. Znajduje się on w środkowej części kraju, około 40 kilometrów na północny zachód od Madrytu i jest traktowany jako najważniejszy i najokazalszy przykład hiszpańskiego Renesansu. Zbudowany w XVI wieku kompleks miał pełnić przede wszystkim funkcję panteonu miejscowych monarchów - pochowano tu niemal wszystkich hiszpańskich królów i królowe, którzy panowali już po wybudowaniu Escorialu. Obecnie oprócz monarszych grobowców można tu zobaczyć również wiele dzieł sztuki - m.in. obrazy Tycjana i El Greco, a w tutejsza biblioteka może się pochwalić blisko tysiącem bezcennych manuskryptów.

4
fot. Patryk Kosmider / shutterstock.com fot. Patryk Kosmider / shutterstock.com

Castillo de Santa Barbara (Alicante)

Alicante to jedno z najbardziej znanych i równocześnie największych miast malowniczego Costa Blanca, do którego można dolecieć bezpośrednio z Polski. Warto tu przyjechać nie tylko dla pięknych plaż, ale również, aby zobaczyć majestatyczny Zamek św. Barbary. Warownia została wzniesiona na 160-metrowym wzgórzu z uwagi na kształt przypominający profil ludzkiej twarzy nazywanym "Twarzą Maura". Podobnie jak inne tego typu budowle w regionie, zamek również został zbudowany przez Arabów, a w ręce kastylijskie trafił w grudniu 1248 roku. Od XVIII stulecia jego znaczenie strategiczne zmalało, dlatego zamieniono je na więzienie. Co ciekawe, dzisiaj na jeden z dziedzińców można wjechać z poziomu miasta specjalną windą, której szyb ma ponad 200 metrów wysokości.

5
fot. Shchipkova Elena / shutterstock.com fot. Shchipkova Elena / shutterstock.com

Alhambra (Grenada)

To jedna z najważniejszych warowni zbudowanych w XIII wieku w  trakcie arabskiego panowania na Półwyspie Iberyjskim. Znajdująca się w andaluzyjskiej Grenadzie Alhambra pełniła funkcję twierdzy mauretańskich kalifów. Tę wysoką rangę budowli widać zwłaszcza w misternym i wyjątkowym wystroju wnętrz - wspaniałe sztukaterie, barwne płytki azujelos oraz pieczołowicie wykonane arabskie kaligrafie. Nie dziwi zatem, że Alhambra była ostatnim punktem arabskiego oporu w Hiszpanii aż do jej zdobycia w 1492 roku. Abu-Abdullah, władca, który poddał zamek Hiszpanom musiał udać się na wygnanie. Po drodze jego orszak zatrzymał się na pobliskim wzgórzu, a kiedy król raz jeszcze spojrzał na pałac i zapłakał. Od tego czasu wzgórze to nazywane jest Ultimo Suspiro del Moro - Ostatnie Westchnienie Maura. Twierdza Alhambra została w 1984 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

6
fot. javarman / shutterstock.com fot. javarman / shutterstock.com

Alcazar (Sewilla)

Ten znajdujący się w Sewilli pałac, podobnie jak wiele innych zabytkowych budowli w Andaluzji, powstał jeszcze za panowania arabskiego - wzniesiono go w początkach XI wieku, a rozbudowano już w drugiej połowie XIV wieku przez króla Piotra I Okrutnego. Dzięki tej, a także późniejszym przebudowom w stylu mudejar, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zespołów pałacowych na całym Półwyspie Iberyjskim. Co ciekawe, to właśnie w jego wnętrzach podjęte wiele decyzji, które wpłynęły na losy całego świata - tu przyjęto na audiencji u Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego samego Krzysztofa Kolumba po odkryciu przez niego Ameryki, a także zdecydowano o organizacji wyprawy Ferdynanda Magellana. Sewilski Alcazar został w 1987 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

7
fot. Iakov Filimonov / shutterstock.com fot. Iakov Filimonov / shutterstock.com

Castell de Montjuic (Barcelona)

Znajdująca się na chyba najbardziej znanym barcelońskim wzgórzu warownia może sama w sobie nie zalicza się do najbardziej imponujących tego typu budowli w Hiszpanii, ale samo Montjuic wręcz naszpikowane jest atrakcjami. U podnóża Wzgórza Żydów (tak w tłumaczeniu z katalońskiego brzmi nazwa tego miejsca) mieści się wiele muzeów i teatrów, które zbudowano z okazji organizowanej tutaj w 1929 roku Wystawy Światowej. Montjuic po raz kolejny znalazło się na ustach mieszkańców całego świata, kiedy wzniesiono tutaj obiekty będące areną zmagań sportowców biorących udział w letnich igrzyskach olimpijskich w 1992 roku. Wtedy też u podnóża góry zainstalowano słynną multimedialną fontannę. Wzgórze Montjuic uważane jest także za zielone płuca miasta - znajduje się tutaj m.in. Ogród Botaniczny, zawierający liczne zbiory florystyczne z basenu Morza Śródziemnego. Sama znajdująca się na szczycie góry warownia powstała w XVII wieku w okresie wojny pomiędzy Katalończykami a królem Hiszpanii. To także tutaj dokonywano rozstrzeliwań walczących o niepodległość regionu w czasie dyktatury generała Franco. Obecnie istnieją plany, aby w zamku utworzyć siedzibę Międzynarodowego Centrum Pokoju.

8
fot. siete_vidas / shutterstock.com fot. siete_vidas / shutterstock.com

Almodovar del Rio (okolice Kordoby)

Zamek znajdujący się około 20 kilometrów od andaluzyjskiej Kordoby jest jednym z najbardziej spektakularnie położonych warowni w tej części kraju. Widoczny już z odległości kilku kilometrów, w Średniowieczu pełnił istotną bardzo istotną funkcję, dzięki swojemu strategicznemu położeniu. Właśnie z tego powodu był jednym z najważniejszych celów wojsk nacierających podczas Rekonkwisty na siły arabskie. Ostatecznie został on zdobyty przez Hiszpanów w XIII wieku. Obecnie warto zdobyć ten zamek chociażby dla samych widoków na dolinę rzeki Gwadalkiwir. W samej budowli można przejść się po murach, zajrzeć do kaplicy zamkowej, a także wdrapać się na wysokie wieże.

9
fot. AXL / shutterstock.com fot. AXL / shutterstock.com

Colomares (Benalmadena)

I na koniec rodzynek... Ta charakterystyczna budowla to jedna z atrakcji hiszpańskiego Costa del Sol. W Benalmadenie wzniesiono bowiem specyficzny zamek, a właściwie mini zamek, który - w zamierzeniu pomysłodawcy - jest pomnikiem ku czci Krzysztofa Kolumba. Budowę znajdującego się na malowniczym wybrzeżu Castillo de Colomares rozpoczęto w 1987 roku, a zakończono siedem lat później. Powstała wyjątkowa, eklektyczna budowla, łącząca w sobie różne style architektoniczne - m.in. barok, gotyk, styl bizantyjski oraz arabski. Co ciekawe, znajduje się tutaj także maleńka, mająca zaledwie mniej niż dwa metry kwadratowe powierzchni, kaplica pod wezwaniem Świętej Izabeli Węgierskiej, która uważana jest za najmniejszą na świecie. Potwierdza to nawet Księga Rekordów Guinessa!

10

Zobacz także:

Odkryj 10 najpiękniejszych miast w Hiszpanii

Kordoba, most Puente Romano.Fot. Sean Pavone / shutterstock.com

11