Grecja to nie tylko wyspy: odkryj fascynujący Peloponez

MW
Ten wielobarwny półwysep jawi się jako współczesne wyobrażenie starożytnej Arkadii - wysokie góry, rozległe, żyzne doliny i rozsiane nad malowniczymi zatokami piaszczyste plaże to niektóre z atrakcji, które przyciągają tutaj co roku tłumy turystów. Nie ma znaczenia czy chcesz odpocząć tu od codziennego zgiełku czy wręcz przeciwnie - rzucić się w wir zabawy. Na Peloponezie po prostu nie da się nudzić!
Fot. WitR / shutterstock.com Fot. WitR / shutterstock.com

Rajska kraina

Peloponez to niezwykle malowniczy półwysep, który jest najbardziej wysuniętym na południe fragmentem Europy. Przez wieki przechodził on z rąk do rąk - rządzi tu Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie oraz Turcy. Obecnie świadectwem tak skomplikowanej i różnorodnej historii są wspaniałe zabytki, spośród których koniecznie należy odwiedzić Olimpię, Mykeny, Spartę lub Mistrę.

Widok na morze Egejskie w okolicach NafplioFot. Gubin Yury / shutterstock.com

 

Oprócz tego Peloponez, jak żaden inny region Grecji, jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo - roi się tu od pięknych piaszczystych plaż, bujnej śródziemnomorskiej roślinności, a także wysokich i "dzikich" gór, głębokich wąwozów oraz malowniczych dolin. Półwysep ma wiele walorów, aby spędzić tu wymarzony urlop.

1
Fot. Panos Karas / shutterstock.com Fot. Panos Karas / shutterstock.com

Peloponeskie plaże

Tutejsze plaże zaliczają się do najczystszych w całej Helladzie, dlatego też w sezonie cieszą się naprawdę dużą popularnością, zarówno wśród zagranicznych turystów, jak i samych Greków przybywających tutaj z innych regionów kraju. Peloponeskie plaże są przeważnie piaszczyste, z drobnym jasnym piaskiem, jednak nie brak tutaj także skalistych urwisk, klifów czy górskich zboczy schodzących prosto do morza.

Peloponez, plaża VoidokiliaFot. Anastasios71 / shutterstock.com

 

Wiele pięknych plaż znajdziemy w południowo-zachodniej części Peloponezu. Na prawie każdej z nich działają wypożyczalnie leżaków, parasoli i sprzętu wodnego. Do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych zaliczają się m.in. szeroka plaża w Koroni czy położona nad wspaniałą laguną, która uważana jest za najpiękniejszą na całym półwyspie.

2
Fot. Oleg Znamenskiy / shutterstock.com Fot. Oleg Znamenskiy / shutterstock.com

Olimpia

Tę nazwę zna chyba każdy. Kolebka igrzysk olimpijskich położona jest na zachodnim brzegu półwyspu peloponeskiego, u podnóża wzgórza Kronosa, w porośniętej gajem oliwnym dolinie zarysowanej korytami dwóch niewielkich rzek. Współczesna Olimpia to zaledwie kilka ulic, plac, tawerny i sklepiki z pamiątkami, ale nie po to się tu przyjeżdża.

Ruiny starożytnej OlimpiiFot. elgreko / shutterstock.com

 

W mieście koniecznie należy zobaczyć muzeum archeologiczne oraz pozostałości z sanktuarium i stadionu, na którym tysiące lat temu zmagali się greccy sportowcy. Niestety nie pozostało z nich wiele - zaledwie fragmenty bieżni oraz ruiny innych obiektów, ale Olimpia to Olimpia - tu po prostu trzeba być.

3
Fot. Alexander Tolstykh / shutterstock.com Fot. Alexander Tolstykh / shutterstock.com

Patras

Największe miasto półwyspu to obecnie nie tylko ważny ośrodek kulturalno-gospodarczy, ale także turystyczny. Z racji dobrze rozwiniętej infrastruktury oraz swojego położenia na mapie Peloponezu, idealnie pasuje na bazę wypadową do eksploracji całego regionu. Oczywiście sam w sobie też ma wiele do zaoferowania - nie brakuje tu zabytków, bo podobnie jak w przypadku innych greckich miast, jego historia sięga Starożytności - miasto zostało założone przez cesarza Oktawiana Augusta w I wieku przed narodzeniem Chrystusa.

Wnętrze bazyliki św. Andrzeja w PatrasFot. Dimitrios / shutterstock.com

 

Patras jest także istotnym ośrodkiem dla chrześcijan, ponieważ tu mieści się monumentalna bazylika, gdzie spoczywają relikwie zamordowanego w tym miejscu św. Andrzeja. Miasto przyciąga poza sezonem przyciąga turystów także na hucznie obchodzony karnawał, na zakończenie którego organizowana jest tu barwna parada, przypominająca tę najsłynniejszą z Rio de Janeiro. Impreza uchodzi również za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Grecji.

4
Fot. Florin Stana / shutterstock.com Fot. Florin Stana / shutterstock.com

Półwysep Mani

Ten środkowy półwysep Peloponezu jest idealnym miejscem dla osób, które poszukują chwili wytchnienia od zgiełku typowo turystycznych miejscowości. Mani uchodzi za miejsce dla koneserów, bo wielu turystów w ogóle tu nie zagląda, a sam region powoli się wyludnia - o ile jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku mieszkało tu ponad 20 tys. ludzi, to teraz większość miejscowości wygląda na kompletnie niezamieszkałą.

Ruiny na półwyspie ManiFot. RnDmS / shutterstock.com

 

W sezonie słońce praży tu wyjątkowo mocno, a charakterystycznym punktem półwyspu jest najwyższy szczyt Peloponezu, wznoszący się na wysokość ponad 2400 m n.p.m., Profitis Ilias. Tutejszy surowy krajobraz, pełen pustkowi z trafiającymi się raz po raz zabudowaniami o charakterze warownym, ma w sobie coś demonicznego. Nic dziwnego zatem, że to właśnie tutaj starożytni Grecy sytuowali wejście do Hadesu, a jeszcze w średniowieczu twierdzono, że grasują tu diabły...

5
Fot. Tatiana Popova / shutterstock.com Fot. Tatiana Popova / shutterstock.com

Mykeny

Pamiętające jeszcze starożytne czasy Mykeny to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Helladzie. Leżą one na wysokim wzniesieniu, z jednej strony przylegającym do zboczy gór, z drugiej otwierającym się na malownicze doliny. Wzniesiona tutaj cytadela liczy sobie ponad trzy tysiące lat, a znalezione tutaj piękne złote maski (w tym słynna maska Agamemnona) można oglądać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Starożytne ruiny w MykenachFot. barbar34 / shutterstock.com

 

 

 

Z czasów starożytnych zachował się także spory fragment murów cyklopowych (grubych nawet na 14 metrów), Lwia Brama oraz ruiny pałacu królewskiego, na ścianach którego odkryto przepiękne freski. Choć z samego akropolu mykeńskiego pozostało niestety niewiele, widok roztaczający się z tego miejsca pozostaje na długo w pamięci.

6
Fot. 5 second Studio / shutterstock.com Fot. 5 second Studio / shutterstock.com

Coś dla podniebienia

Peloponez określany jest jako spichlerz całej Grecji. Miano to zawdzięcza nie tylko żyznym glebom i licznym terenom uprawnym, ale także wielu innym tutejszym specjałom - morskim rybom, górskiej baraninie, dziczyźnie, wspaniałej oliwie, a także dorodnym owocom. Hoduje się tu na przykład granaty - owoce, którym sam Homer nadał rangę mistycznego dzieła natury. Dzisiaj doceniają je także mieszkańcy peloponeskiego Ermioni. Od lat w ostatni weekend października organizują oni festyn z potrawami z tego właśnie owocu w roli głównej. Swojego święta na półwyspie doczekał się także bakłażan - na początku lipca w miejscowości Leonidio odbywa się tradycyjne święto tego warzywa. Oprócz wina i tańca - jak to bywa na każdej greckiej zabawie - nie zabraknie imprez towarzyszących oraz konkursu na najsmaczniejszą potrawę z bakłażanem.

Grecki pilawFot. Elena Shashkina / shutterstock.com

 

Oprócz tego koniecznie trzeba spróbować innych peloponeskich specjałów - np. omletów z dodatkiem fety, bazylii oraz Fakes, czyli soczewicy z czarnymi oliwkami, sokiem cytrynowym, oliwą i świeżymi ziołami. Inną tutejszą specjalnością jest pilaw - potrawa z ryżu, baraniny, pomidorów, papryki i cebuli gotowanych w bulionie i doprawionych ziołami. Wszystko najlepiej popić znakomitym miejscowym winem - nie zapominajmy, że Peloponez to w końcu znane już od starożytności zagłębie winiarstwa!

7
Fot. De Visu Nick Pavlakis / shutterstock.com Fot. De Visu Nick Pavlakis / shutterstock.com

Pylos

Położone nad zatoką o tej samej nazwie Pylos to jeden z ważniejszych portów, a także ośrodków turystycznych na półwyspie peloponeskim. W okolicach miasta odkryto pozostałości ogromnego Pałacu Nestora, którego powstanie datuje się na XV wiek p.n.e. Natomiast do najciekawszych zabytków w samym Pylos zaliczają się dwie zabytkowe twierdze - jedna z nich, Paleokastro, zbudowana przez krzyżowców oraz wzniesiona przez Turków osmańskich, Neo Kastro.

Peloponez, PylosFot. De Visu / shutterstock.com

W okolicach Pylos znajdziemy także wiele innych wspaniałych miasteczek oraz cudów natury - wartą zobaczenia jest położona nieopodal widowiskowa laguna Voidokilia, a także słone jezioro o nazwie Gialova, które jest obszarem chronionym w ramach programu Natura 2000.

8
Fot. De Visu / shutterstock.com Fot. De Visu / shutterstock.com

Peloponez aktywnie

Półwysep peloponeski to idealne miejsce do aktywnego spędzania czasu - począwszy od wielu możliwości do uprawiania sportów wodnych, przez widowiskowe tereny do paralotniarstwa, aż po wspinaczkę i trekking po tutejszych bajecznych górskich szlakach i ścieżkach.

Dzięki tak wielu możliwościom sezon turystyczny na Peloponezie trwa niemal cały rok - wiosną i jesienią panują tu idealne warunki to zwiedzania i wspinaczki skałkowej, a wiejące pod koniec lata wiatry stwarzają doskonałe warunki do uprawiania kitesurfingu, żeglarstwa i windsurfingu. Oczywiście zimą także można się tu pojawić, bo na turystów czeka położony obok Kalawrity kurort narciarski.

 

Narty Alpy Francja / shutterstockfot. shutterstock

9

Zobacz także:

Aktywny wypoczynek w Grecji: szkoda czasu, by siedzieć na plaży!

Plaża na Zakynthos, Grecja fot. Victor Maschek / shutterstock.comfot. Photobac / shutterstock.com

10