15 wysp Morza Śródziemnego, które musisz odwiedzić

MW
Basen Morza Śródziemnego to kopalnia wakacyjnych inspiracji. Tutejsze wyspy oferują gwarancję słońca, niesamowite plaże, fantastyczne zabytki i piękne krajobrazy. Oto skrócone zestawienie tych z nich, które przynajmniej raz w życiu trzeba odwiedzić.
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Majorka (Hiszpania)

Złośliwi nazywają ją rajem dla niemieckich emerytów. Faktycznie, bardzo duża część turystów odwiedzających tę hiszpańską wyspę pochodzi znad Renu, ale sama Majorka na pewno nie jest synonimem nudy.

Wyróżnia się chociażby bogactwem krajobrazów - na południowym wybrzeżu wyspy królują piękne plaże i kurorty, na północnym zachodzie rozciąga się pasmo Sierra de Tramuntana, wręcz stworzone dla miłośników górskich wędrówek, a samo "serce" Majorki jest zielone, pełne winorośli, drzewek pomarańczowych oraz charakterystycznych starych wiatraków.

Ciekawą tutejszą atrakcją jest przejażdżka zabytkową, wąskotorową kolejką ze stołecznej Palmy do Soller - wijąca się pośród górskich przełęczy trasa obfituje w naprawdę wspaniałe widoki. Cena przejazdu - 21 euro.

Majorka wczasy, Majorka, jedzenie, restauracjaFot. Shutterstock

1
Fot. shutterstock Fot. shutterstock

Santorini (Grecja)

Nie przesadzimy, jak napiszemy, że to najbardziej grecka z greckich wysp. Jeśli na samą myśl o Helladzie przychodzą Wam do głowy porastające gęsto górskie zbocza białe domki z niebieskimi okiennicami, wąskie urokliwe uliczki i błękit otaczającego wyspę morza, to właśnie tak wygląda Santorini.

Znajdziemy tu aż trzy różne kolory plaż - czerwone, czarne i słynną Plażę Białą znajdującą się na zachód od Firy. Wyspa słynie nie tylko z "pocztówkowych" widoków, ale także dużej liczby kościołów - na zaledwie 75 kilometrach kwadratowych powierzchni znajduje się tutaj aż 300 obiektów sakralnych. Podczas pobytu na Santorini warto spróbować świetnego lokalnego białego wina Assyrtiko - podobno latem chłodzi lepiej niż cień parasola...

Santorini, Grecja/ Fot. ShutterstockSantorini, Grecja/ Fot. Shutterstock

2
Malta, fot. liseykina/shutterstock.com Malta, fot. liseykina/shutterstock.com

Malta

Maleńkie wyspiarskie państewko, którego tożsamość ukształtowania się na splocie wpływów różnych kultur - Maltańczycy posługują się językiem z grupy semickiej, zapisują go alfabetem łacińskim, a lata brytyjskiego "panowania" przełożyły się na znakomitą znajomość wśród mieszkańców języka angielskiego. Zresztą to nie jedyny brytyjski ślad na wyspie - do dzisiaj obowiązuje tu ruch lewostronny, a w miejscowej kuchni zadomowiła się słynna z frytkami.

Zwiedzanie Malty warto zacząć od jej niezwykle urokliwej stolicy Valletty - może ona pochwalić się jednym z najbardziej zagęszczonych zabytkowych obszarów na świecie. Nie brakuje tu zabytkowych kościołów, których rzekomo na całej wyspie jest 365 - dokładnie tyle, ile dni w roku.

Kiedy znudzą nam się zabytki, warto wpaść na Comino - najmniejszą zamieszkaną wyspę wchodzącą w skład Malty. Tutaj znajduje się bowiem widowiskowa Błękitna Laguna, która przyciąga nie tylko płetwonurków, ale także wielu hollywoodzkich filmowców.

Stolica Malty Valletta, fot. Francesco Bencivenga/shutterstock.comStolica Malty Valletta, fot. Francesco Bencivenga/shutterstock.com

3
fot. Photobac / shutterstock.com fot. Photobac / shutterstock.com

Kalymnos (Grecja)

Ta jedna z najpiękniejszych wysp greckiego archipelagu Dodekanezu jest wręcz stworzona do pieszych wędrówek i wspinaczki górskiej. W latach dziewięćdziesiątych wytyczono tu aż 43 drogi wspinaczkowe, a w 2000 roku na wyspie zorganizowano pierwsze międzynarodowe zawody. Co więcej, odbywający się tutaj co roku jesienią Kalymnos Climbing Festival zdążył się na stałe wpisać w kalendarz najważniejszych światowych imprez wspinaczkowych.

Poza tym na Kalymnos znajduje się także wiele jaskiń, choć w ostatnich latach podjęto decyzję o zamknięciu kilkunastu z nich, aby uchronić rzadkie formy skalne i znaleziska archeologiczne. Nie zmienia to faktu, że nadal większość pozostaje otwarta i cieszy się wielką popularnością wśród mniej lub bardziej doświadczonych speleologów.

 

Wspinaczka na Klymnos, Grecjafot. Photobac / shutterstock.com

4
Sardynia/ Fot. Shutterstock Sardynia/ Fot. Shutterstock

Sardynia (Włochy)

Podstawową zaletą drugiej największej wyspy na Morzu Śródziemnym jest długość jej linii brzegowej - to aż ponad 1800 kilometrów! Pomimo że dominują tu skaliste zejścia do wody (generalnie cała Sardynia jest bardzo górzysta), nieliczne plaże robią piorunujące wrażenie. Ich piękno bywa nawet porównywane z karaibskimi krajobrazami - oblane przejrzystą turkusową wodą Cala Mariolu czy Cala Goloritze stale goszczą w rankingu najlepszych plaż Europy.

Ale Sardynia to nie tylko morze. To również słynny, półtora kilometrowy, wąwóz Su Gorroppu, a także jedna z ponad... trzech tysięcy grot. We wszystkie te miejsca najlepiej wybrać się z przewodnikiem. Opcja ta polecana jest przede wszystkim podczas eksploracji Su Gorroppu - co roku gubi się tutaj wielu "samotnych" turystów, czasem zdarzały się także wypadki śmiertelne. Samo wejście do kanionu kosztuje 5 euro.

Sardynia/ Fot. ShutterstockSardynia/ Fot. Shutterstock

5
Kreta, Grecja/ Fot. Shutterstock Kreta, Grecja/ Fot. Shutterstock

Kreta (Grecja)

To nie tylko najczęściej odwiedzana wyspa w Grecji, ale w całym basenie Morza Śródziemnego. Boom turystyczny trwający tutaj od lat siedemdziesiątych spowodował, że niektóre tutejsze miejscowości zatraciły swój lokalny koloryt i stały się typowymi turystycznymi konglomeratami. Na szczęście Kreta jest na tyle duża, że bez problemu można znaleźć tu wiele mniejszych miejscowości, w których życie toczy się swoim rytmem, a ich mieszkańcy kultywują przekazywane z pokolenia na pokolenia zwyczaje.

Jak to w Grecji, nie brakuje tu starożytnych zabytków (np. ruin wspaniałego pałacu w Knossos), cudownych lagun (jedną z najpiękniejszych, ale i najtrudniej dostępnych, jest laguna Balos) oraz oczywiście malowniczych plaż ? godna polecenia jest zwłaszcza piaszczysta plaża Elafonisi, w okolicach której miejscowe żółwie składają jaja. Koniecznie należy także odwiedzić słynną jaskinię Dikti, uważaną za mityczne miejsce narodzin Zeusa.

Kretafot. NASA

6
Shutterstock Shutterstock

Korsyka (Francja)

Wyspa pogranicza. Krzyżują się na niej wpływy kultury włoskiej i francuskiej, co przejawia się w kolorycie lokalnej kuchni, a także mowie - oba dialekty języka korsykańskiego są wariantami języka włoskiego. Ale nie powinno to dziwić, w końcu z Korsyki jest zdecydowanie bliżej do Sardynii niż do kontynentalnej części Francji.

Uroki wyspy kryją się nie tylko w różnorodności kulturowej. Jej zaletami są przede wszystkim fantastyczne widoki i cudowna przyroda - nie brakuje tutaj palm, drzewek pomarańczowych, pustyń, górskich jezior i wysokich ośnieżonych szczytów, z których najwyższy - Monte Cinto - zdecydowanie przewyższa nasze Rysy.

Tutaj zresztą znajduje się jeden z najtrudniejszych górskich szlaków w Europie - GR 20. Zaczyna się on obok Calvi i wiedzie przez prawie 200 kilometrów do okolic miejscowości Porto Vecchio. Pokonanie całego szlaku nawet najbardziej zaawansowanym zajmuje aż dwa tygodnie!

Speloncato, Korsyka. Osada zawieszona w powietrzu, lekko tylko ocierająca się o skaliste zbocze, od wielu setek lat niezmiennie spogląda na dolinę Regino. Arkady, tunele, pasaże łączą schody prowadzące niemal do nieba, a w każdym razie na kamienny płaskowyż, skąd roztacza się widok na dolinę z morzem na horyzoncie.Shutterstock

7
fot. Agnieszka Zawistowska / Akcjagrecja.pl fot. Agnieszka Zawistowska / Akcjagrecja.pl

Korfu (Grecja)

Nazywana najbardziej zieloną ze wszystkich greckich wysp. Położona jest w północnej części Morza Jońskiego, nieopodal wybrzeża Albanii. Dzięki takiej lokalizacji panuje na niej bardzo przyjemny klimat - latem upał aż tak bardzo nie doskwiera, większa też jest ilość opadów, co przekłada się na wspaniałą, bujną roślinność. Znajdziemy tu długie piaszczyste plaże, niewielkie kamieniste zatoczki, jak i skały opadające do morza stromymi klifami. Woda morska przybiera tu wszelkie odcienie błękitu.

Będąc na Korfu warto zajrzeć także do stołecznej Kerkiry - to zachwycające miasto, którego życie koncentruje się na wąskich uliczkach meandrujących pomiędzy dostojnymi weneckimi kamienicami. Nad miastem góruje ogromna Nowa Twierdza wyglądająca niezwykle widowiskowo zwłaszcza w nocy, kiedy jest pięknie podświetlona.

Korfufot. Agnieszka Zawistowska / Akcjagrecja.pl

8
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Ibiza (Hiszpania)

Prawdopodobnie najbardziej imprezowe miejsce w Europie. Młodzież z wielu europejskich miast przylatuje tu chociażby na jedną noc, aby poczuć klimat śródziemnomorskiej fiesty. Co ciekawe, jako pierwsi na urokach Ibizy poznali się amerykańscy hippisi, którzy zjeżdżali się tu tłumnie już w latach 60. Wtedy, była to raczej senna, żyjąca własnym rytmem enklawa. Aż trudno uwierzyć, ale na całej wyspie w tym czasie zarejestrowanych było zaledwie 12 aut!

Obecnie w ciągu roku w tutejszych klubach bywa nawet 4 miliony turystów. To również na Ibizie narodziła się jedna z najbardziej znanych sieci klubów muzycznych - Pacha. Obecnie dyskoteki pod tym szyldem można znaleźć m.in. w Brazylii, Maroku, Argentynie i... Polsce.

Puerto San Miguel, ibizaFot. Shutterstock

9
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Rodos (Grecja)

Ta znajdująca się zaledwie ok. 20 kilometrów od tureckiego wybrzeża egejska wyspa to prawdziwy turystyczny raj - naszpikowana starożytnymi i średniowiecznymi zabytkami stolica, urokliwe wiejskie tawerny, urocze plaże, a do tego wszystkiego średnio 300 słonecznych dni w roku.

Leniwi mogą zgubić się tu pośród wąskich rodyjskich uliczek albo do woli smakować greckiego wina, natomiast bardziej aktywni na pewno zainteresują się sportami wodnymi. Na południu wyspy panują wręcz wymarzone warunki do uprawiania kitesurfingu - np. w okolicach miejscowości Prasonisi w okresie od maja do września wiatr często wieje z siłą nawet siedmiu stopni w skali Beauforta. Wysokość fal może dochodzić do 2-3 metrów, ale akwen uważany jest za bardzo bezpieczny.

 

Wyspy greckie. Dodekanez, RodosDodekanez, Rodos/ fot. Shutterstock

10
Taormina, Sycylia/Fot. Shutterstock Taormina, Sycylia/Fot. Shutterstock

Sycylia (Włochy)

Ta włoska wyspa większości populacji kojarzy się z mafią, z czym akurat lokalni mieszkańcy nie mają problemu - uliczni akordeoniści przygrywają melodię z "Ojca Chrzestnego", a straganiarze sprzedają figurki Don Corleone z głową na sprężynie.

Sycylia to jednak coś więcej niż proste, popkulturowe skojarzenia. To przede wszystkim sięgająca starożytności historia, wspaniała architektura i... oczywiście kuchnia - dość powiedzieć, że każda, choćby najmniejsza, miejscowość na Sycylii wykształciła swoją własną tradycję kulinarną.

Syrakuzy, fot.  Michael Avory/shutterstock.comSyrakuzy, fot. Michael Avory/shutterstock.com

Na wyspę także warto przyjechać, aby zwiedzić Syrakuzy - dla wielu najpiękniejsze miasto w Italii i jedno z najpiękniejszych na całym świecie. Ich całe centrum zabytkowe zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rezerwat Zingaro, sycylia, włochyFot. Shutterstock

11
Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Cypr

Podzielona pomiędzy turecką północ i greckie południe wyspa, pomimo trudnej historii, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z całego świata. To w końcu u wybrzeży Cypru, według greckiej mitologii, morska piana zrodziła najpiękniejszą z greckich bogiń - Afrodytę. To także tutaj słońce świeci praktycznie przez cały rok, a w czasie sezonu letniego można pławić się w słonecznych promieniach przez co najmniej 13 godzin dziennie.

Nudzić się tu nie będą także turyści uwielbiający zwiedzanie starożytnych zabytków - na przykład w cypryjskim Pafos odkryto misternie zdobione wspaniałe posadzki, a w okolicach Limassol znajdują się pozostałości antycznego teatru, ruiny greckich domów i rozległej agory.

 

Cypr wakacje - Limassol / ShutterstockShutterstock

12
Minorka / Fot. Shutterstock Minorka / Fot. Shutterstock

Minorka (Hiszpania)

Choć nosi podobną nazwę, to nie jest tak znana jak Majorka, ani tym bardziej tak rozrywkowa jak Ibiza. Jednak przez wielu to właśnie Minorka uważana jest za najbardziej atrakcyjną część archipelagu Balearów. Nazywana Szmaragdową Wyspą wyróżnia się przede wszystkim zróżnicowanym ukształtowaniem terenu - jej północ jest raczej górzysta i pofałdowana, a na południu dominują strome, wapienne klify schodzące ku turkusowej wodzie.

Malownicza i niezwykle kameralna jest również stolica wyspy - Mao. Miasteczko pełne jest wąskich, krętych uliczek, a jego centrum wyznacza plac Conquesta, na którym znajduje się kościół św. Marii, posąg króla Alfonsa III i zabytkowy ratusz.

 

21.07.2011 MINORKA , PLAZA CALA EN PORTER .  FOT. WALDEMAR GORLEWSKI / AGENCJA GAZETA        Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Gazeta

13
Kos, Grecja/ Fot. Shutterstock Kos, Grecja/ Fot. Shutterstock

Kos (Grecja)

Kos, nazywana często Wyspą Hipokratesa, to jedna z najpiękniejszych wysp egejskiego archipelagu Dodekanezu. Punktem obowiązkowym podczas wizyty tutaj jest Kardamena - typowe greckie, tętniące życiem, miasto, w którego licznych tawernach i knajpkach zabawa praktycznie nigdy się nie kończy.

Szukający innego rodzaju relaksu powinni skorzystać z kąpieli w miejscowych źródłach termalnych albo oddać się włóczędze po uliczkach zabytkowej stolicy wyspy. Nie można pominąć również Asklepionu, czyli ruin starożytnego... sanatorium.

Poza tym, będąc na Kos trzeba koniecznie spróbować miejscowego (a właściwie pochodzącego z położonej obok wysepki Nisiros) specjału - kanelady. Doskonale gaszącego pragnienie cynamonowego napoju, który przydaje się zwłaszcza podczas niezwykle upalnego lata!

 

wyspa Kosfot. Karelj / Wikimedia Commons

14
fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Zakynthos (Grecja)

Grecki raj dla płetwonurków. Pod taflą wody czeka na nich mnóstwo atrakcji - ciekawie ukształtowane, usłane ogromnymi głazami dno, całe mnóstwo naturalnie wyrzeźbionych tuneli, jaskini i grot. Podwodny krajobraz dopełniony jest różnokolorowymi rybami, langustami oraz ośmiornicami.

Ogromną atrakcją tej jońskiej wyspy jest zjawiskowa zatoka Navagio, zwana także Zatoką Wraku. Otaczają ją strzeliste wapienne klify, które w połączeniu z lazurowym kolorem wody i bielą piasku tworzą iście rajski krajobraz...

 

Zakynthos, Grecja/ Fot. ShutterstockZakynthos, Grecja/ Fot. Shutterstock

15