Odkryj 10 hiszpańskich skarbów z listy UNESCO

MW
Hiszpania to nie tylko imprezy i piękne plaże. Ten stary kraj wręcz naszpikowany jest zabytkami z różnych epok, z których wiele jest o wiele starsza od wszystkiego, co znajdziecie w Polsce. Zabieramy was w podróż szlakiem 10 najciekawszych miejsc w Iberii, umieszczonych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
fot. Marques / shutterstock.com fot. Marques / shutterstock.com

Akwedukt (Segowia)

To położone zaledwie około 100 kilometrów od Madrytu kastylijskie miasto co roku przyciąga tysiące turystów, którzy przybywają tutaj, aby podziwiać przede wszystkim wspaniałe zabytki - monumentalną katedrę, twierdzę Alkazar oraz rzymski akwedukt. Tę ostatnią budowlę wzniesiono prawdopodobnie na przełomie pierwszego i drugiego wieku naszej ery, ale pomimo leciwego wieku jest ona doskonale zachowana. To imponująca, składająca się z podwójnej kondygnacji arkad, budowla zachwycająca swoimi rozmiarami i malowniczym położeniem. Ten majstersztyk starożytnej myśli technicznej uważany jest za najbardziej wartościowy zabytek z czasów rzymskich na terenie całego Półwyspu Iberyjskiego. Składa się ona łącznie z 167 łuków wykonanych z ponad 25 tys. granitowych kamieni.

1
fot. S.Borisov / shutterstock.com fot. S.Borisov / shutterstock.com

Alhambra (Grenada)

To jedna z najokazalszych architektonicznych pamiątek po arabskim panowaniu na Półwyspie Iberyjskim, a także równocześnie najważniejszy symbol schyłku tej epoki - Alhambra była bowiem ostatnim punktem oporu wojsk arabskich w regionie aż do zdobycia twierdzy przez Hiszpanów w 1492 roku. Znajdująca się w Grenadzie Alhambra została wzniesiona w XIII wieku i od tego momentu pełniła funkcję siedziby mauretańskich kalifów. Dzięki temu daleko jej do typowych surowych średniowiecznych twierdz, a bliżej do królewskich pałaców. Budowla wyróżnia się wyjątkowym wystrojem wnętrz - wspaniałymi sztukateriami, wielobarwnymi płytkami azujelos oraz pieczołowicie wykonanymi kaligrafiami. Kompleks jako jeden z pierwszych hiszpańskich obiektów wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1984 roku.

2
fot. Ruta Saulyte-Laurinaviciene / shutterstock.com fot. Ruta Saulyte-Laurinaviciene / shutterstock.com

Most Biskajski (Portugalete/Las Arenas)

Ten wyjątkowy, położony nad rzeką Nervion, most łączy dwie baskijskie miejscowości - Portugalete i Las Arenas. Jego wyjątkowość bierze się z tego, że to pierwszy skonstruowany na świecie most gondolowy - jego konstrukcja przypomina portową suwnicę, na której zawieszono specjalną gondolę służącą do transportu ludzi i samochodów. Budowla została wzniesiona w 1893 roku, a za jej projekt odpowiadał Alberto Palacio, jeden z najzdolniejszych uczniów słynnego Gustawa Eiffela. Konstrukcja mostu ma 164 metry długości i 61 metrów wysokości, a sama gondola może jednorazowo przetransportować do ośmiu aut i kilkudziesięciu pieszych. Kurs z jednego brzegu na drugi trwa zaledwie półtorej minuty. Sporą atrakcją jest także wjazd na jeden z filarów mostu, z którego można podziwiać panoramę okolicy.

3
fot. Luciano Mortula / shutterstock.com fot. Luciano Mortula / shutterstock.com

Dzieła Gaudiego (Barcelona)

Stolica Katalonii powszechnie uznawana jest za miasto Antoniego Gaudiego - fantastycznego wizjonera, inżyniera i przede wszystkim architekta, którego stworzone w Barcelonie dzieła stały się jej rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami. Tym najsłynniejszym pozostaje, do dzisiaj nieukończona, ogromna świątynia Sagrada Familia znajdująca się w niemal w samym centrum miasta. Innym ważnym dziełem Gaudiego jest słynny Park Guell, z którego rozciąga się nie tylko fantastyczny widok na całą Barcelonę, ale także... można w nim usiąść na najdłuższej parkowej ławce świata! Poza tymi dwiema atrakcjami na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazło się również pięć innych budowli autorstwa Gaudiego, w tym bajkowe kamienice Casa Mila i Casa Batllo.

4
fot. donvictorio / shutterstock.com fot. donvictorio / shutterstock.com

Escorial (San Lorenzo de El Escorial)

Ten imponujący, znajdujący się zaledwie 40 kilometrów od Madrytu, kompleks pałacowy uważany jest za najpiękniejszy przykład hiszpańskiego Renesansu. Z racji wagi i miejsca w historii kraju nierzadko nazywany jest "iberyjskim Wersalem". Wzniesiony jeszcze w XVI wieku kompleks miał pełnić przede wszystkim funkcję panteonu miejscowych monarchów - pochowano tu niemal wszystkich hiszpańskich królów i królowe, którzy panowali już po wybudowaniu Escorialu. Obecnie oprócz monarszych grobowców można tu zobaczyć również wiele dzieł sztuki - m.in. obrazy Tycjana i El Greco, a w tutejsza biblioteka może pochwalić się blisko tysiącem bezcennych manuskryptów.

5
fot. Natursports / shutterstock.com fot. Natursports / shutterstock.com

Santiago de Compostela - sanktuarium

Bez wątpienia to jedno z najsłynniejszych pielgrzymkowych miejsc na świecie. Co roku do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu św. Jakuba przybywa nawet ponad 200 tys. pątników z całego globu ? nie tylko chrześcijan, ale także buddystów, muzułmanów czy nawet zwolenników New Age. Najwięcej pielgrzymów tradycyjnie udaje się tutaj w okolicach 25 lipca, kiedy przypada święto św. Jakuba. Miejscowa katedra, której budowa zaczęła się już w XI wieku, jest jednym z najpiękniejszych przykładów budowli w stylu romańskim w całej Hiszpanii - jej wygląd nawiązuje do słynnego kościoła św. Sernina we francuskiej Tuluzie. Wyróżnikiem świątyni jest botafumeiro - ogromna, ważąca niemal 80 kilogramów kadzielnica, do rozkołysania której potrzeba aż ośmiu dorosłych mężczyzn.

6
fot. Iakov Filimonov / shutterstock.com fot. Iakov Filimonov / shutterstock.com

Toledo - stare miasto

Toledo jest jednym z najważniejszych dla historii i kultury Hiszpanii miast. Urzeka już samym położeniem - zabudowa rozciąga się po zboczach dwunastu wzgórz, a zabytkowa część miasta z trzech stron otoczona jest głębokim wąwozem rzeki Tag. To wyjątkowe miejsce ukształtowało się na styku wielu różnych kultur - można odnaleźć tutaj wiele śladów judaizmu, islamu i oczywiście chrześcijaństwa. Do dzisiaj zresztą w Toledo znajduje się jedna z najważniejszych katolickich świątyni w kraju oraz siedziba hiszpańskich prymasów. Warta odwiedzenia jest również jedenastowieczna twierdza San Servando, która już w 1874 roku zyskała miano pomnika narodowego. Poza tym w Toledo zachwycają brukowane, wijące się pod górę uliczki i kamienice przyozdobione charakterystycznymi kolorowymi kafelkami.

7
fot. Josfor / shutterstock.com fot. Josfor / shutterstock.com

Wieża Herkulesa (A Coruna)

Uchodzi za najstarszą, nadal funkcjonującą, latarnię morską na świecie. Wieża Herkulesa wznosi się nad wejściem do portu w galicyjskiej A Coruni. Powstała prawdopodobnie na przełomie I i II wieku naszej ery, w czasach panowania w Starożytnym Rzymie cesarza Trajana. Jedna z miejscowych legend głosi, że budowlę wzniósł sam Herkules, który miał przybyć tutaj po pokonaniu Geriona. Latarnia ma 55 metrów wysokości i wznosi się na kilkudziesięciometrowej skale. Konstrukcja składa się z trzech zwężających się ku górze części, a do jej podstawy przylega niewielka budowla na planie kwadratu, także pochodząca z czasów rzymskich. W 2009 roku Wieża Herkulesa została wpisana w 2009 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

8
fot. Aleksandar Todorovic / shutterstock.com fot. Aleksandar Todorovic / shutterstock.com

Alkazar (Sewilla)

Sewilski Alkazar, podobnie jak wiele innych budowli warownych w Andaluzji, powstał w okresie panowania arabskiego. Budowlę wzniesiono na początki XI wieku, a w drugiej połowie XIV wieku jeszcze rozbudowano. Dzięki tej oraz późniejszym przebudowom w charakterystycznym dla tego regionu stylu mudejar zamek stał się jednym z najpiękniejszych zespołów pałacowych na całym Półwyspie Iberyjskim. Jednak Alkazar zapisał się w historii Europy nie tylko swoją ponad przeciętną "urodą" - był on także tłem dla ważnych wydarzeń historycznych, na czele z audiencją u Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego samego Krzysztofa Kolumba, który przybył tutaj tuż po powrocie ze swojej najsłynniejszej wyprawy. To także w murach Alkazaru podjęto decyzję o organizacji wyprawy innego słynnego odkrywcy - Ferdynanda Magellana.

9
fot. Roberaten / shutterstock.com fot. Roberaten / shutterstock.com

Katedra św. Marii w Burgos

Ta wspaniała monumentalna świątynia jest głównym symbolem położonego w regionie Kastylia i Leon miasta Burgos. Katedra Świętej Marii budowana była z przerwami aż ponad pięć wieków (od 1221 do 1765 roku), dlatego też w jej wystroju pomimo zdecydowanej dominacji gotyki, pojawiają się także wpływy barokowe i renesansowe. Na uwagę zasługuje przede wszystkim główna fasada z ozdobioną piękną rozetą i rzeźbami przedstawiającymi kastylijskich królów Bramą Przebaczenia (Puerta del Pardon), a także zwieńczone iglicami ponad 80-metrowe wieże. Co ciekawe, Katedra Świętej Marii to jedyna hiszpańska świątynia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako samodzielny obiekt.

10