Zjednoczone Emiraty Arabskie: do odkrycia znacznie więcej niż Dubaj

MW
Miliardy petrodolarów potrafią czynić cuda, czego przykładem są niezliczone atrakcje Dubaju. Myli się jednak ten, kto sądzi, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich poza tym miastem nie ma nic ciekawego. Jest wręcz przeciwnie - dziewicza przyroda, wspaniałe plaże, piękne góry, a do tego zachwycające muzea i zabytki. Odkryjcie perłę Zatoki Perskiej!
Fot. wikimedia commons Fot. wikimedia commons

Abu Zabi - nowoczesna metropolia ze starożytnymi korzeniami

Rozwijające się nieco w cieniu zjawiskowego Dubaju Abu Zabi jest faktyczną stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich i - powiedzmy sobie szczerze - nie powinno mieć kompleksów wobec bardziej znanego "kuzyna". Nazwa miasta w dosłownym tłumaczeniu oznacza "ojca gazeli", która rzekomo wywodzi się od licznej populacji tych właśnie zwierząt zamieszkujących okolice dzisiejszej metropolii. Pomimo że samo miasto jest stosunkowo młode, to na jego obszarze odnaleziono ślady osadnictwa pochodzące prawdopodobnie nawet z III wieku przed naszą erą.

 

Panorama Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty ArabskieFot. wikimedia commons

1
Fot. Patrik Dietrich / shutterstock.com Fot. Patrik Dietrich / shutterstock.com

Abu Zabi - architektura i sztuka w najlepszym stylu

Abu Zabi, podobnie jak Dubaj, ma do zaoferowania wiele atrakcji przede wszystkim fanom nowoczesnej architektury - duże wrażenie robią tutejsze drapacze chmur, ogromne centrum handlowe Marina Mall czy wreszcie jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie - Emirates Palace. Co ciekawe, obiekt wzniesiono kosztem blisko 3 mld dolarów, a jego obsługa włada aż 50 językami. Jednak Abu Zabi to nie tylko nowoczesność -  to także przywiązanie do tradycji. Symbolem tego jest Wielki Meczet Szejka Zayeda, uznawany za ósmą największą muzułmańską świątynię na świecie. Biała niczym śnieg budowla wyróżnia się czterema mineratami (każdy o wysokości ponad 100 metrów) oraz motywami nawiązującymi do stylów architektonicznych z różnych zakątków świata muzułmańskiego. Warto podkreślić, że to właśnie sztuka odgrywa ważną rolę w Abu Zabi - dowodem tego są chociażby powstające tutaj oddziały słynnych światowych muzeów - paryskiego Luwru oraz nowojorskiego Muzeum Guggenheima.

 

Projekt oddziału paryskiego Luwru w Abu Zabi.Fot. materiały prasowe

2
Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Abu Zabi - spod znaku czarnego rumaka

Tutaj można poczuć się jak we włoskim Maranello, chociaż od Półwyspu Apenińskiego dzielą nas tysiące kilometrów. W wielkim i zrobionym z ogromnym rozmachem parku tematycznym Ferrari World odwiedzający mogą nawet... wsiąść do specjalnych foteli i "przejechać" drogę jaką paliwo pokonuje w silniku Ferrari 599 GTB, obserwując jak funkcjonują poszczególne mechanizmy. A to dopiero początek atrakcji - można tu poczuć tu wiatr we włosach na jednym z rollercoasterów złożonych z wagoników w kształcie czerwonych bolidów. Każdy z nich podczas widowiskowego przejazdu osiąga prędkość 240 km/h! Oprócz tego można tutaj także zrelaksować się w typowo włoskim parku, wypić filiżankę prawdziwego espresso lub kupić gadżety spod znaku Ferrari.

 

Ferrari World w Abu ZabiFot. materiały prasowe

3
Fot. Mehdi Photos / shutterstock.com Fot. Mehdi Photos / shutterstock.com

Ras Al-Chajma - w cieniu wielkich gór

Emirat ten, choć nie jest tak znany jak Dubaj czy Abu Zabi, to uchodzi za najpiękniejszy. Ten wysunięty na północ, w kierunku granicy z Omanem, obszar wyróżnia się przede wszystkim bajecznymi piaszczystymi plażami, które mają tu nawet kilkadziesiąt kilometrów długości. Uroku dodaje im widok majestatycznego i bez wątpienia najbardziej okazałego w całym kraju pasma górskiego wraz z najwyższym szczytem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Dżabal Jibir. Region Ras Al-Chajma znany jest również ze swoich ogrodów palmowych i pustyni, której piasek o zachodzie słońca przybiera niesamowitą czerwoną barwę.

 

Jeden z kurortów w emiracie Ras Al-Chajma.Fot. slava296 / shutterstock.com

4
Fot. Ashraf Jandali / shutterstock.com Fot. Ashraf Jandali / shutterstock.com

Szardża - tradycja i nowoczesność

Stolica trzeciego największego spośród emiratów wchodzących w skład ZEA. Dzięki bezprecedensowemu rozwojowi kraju, w ostatnich latach jak grzyby po deszczu wyrosło tu mnóstwo drapaczy chmur, ale to nie oznacza, że poza nimi nie ma tu innych atrakcji. Wycieczkę po tej ponad półmilionowej metropolii najlepiej zacząć od zobaczenia ogromnego, największego w całym mieście, meczetu Al Magfirah. Budowla została wzniesiona na cześć króla Arabii Saudyjskiej, Faisala, który wspierał rozwój Szardży w okresie poprzedzającym odkrycie zasobów ropy naftowej. Warto odwiedzić tu także miejscowe Muzeum Cywilizacji Islamskiej - w tym majestatycznym gmachu zgromadzono ponad 5 tys. eksponatów sztuki islamu z całego świata.

 

Port w Szardży, Zjednoczone Emiraty Arabskie.Fot. Laborant / shutterstock.com

5
Fot. wikimedia commons Fot. wikimedia commons

Szardża - centrum handlu

Szardża to jednak przede wszystkim od zawsze ważny port i miejsce wymiany handlowej. Dowodem tego są chociażby tradycyjne barwne arabskie targowiska, na których można zakupić aromatyczne przyprawy, świeżo złowione ryby lub... perskie dywany lub ręcznie wykonaną biżuterię - te ostatnie warto nabyć na jednym z najstarszych w całych Emiratach souków - Al Arsah. W Szardży natrafimy również na nowoczesne centra handlowe XXI wieku - jednym z najbardziej rozpoznawalnych w mieście jest Błękitny Souk, w którym mieści się aż 600 sklepów. Dla tych już znudzonych zakupami miejscowe biura turystyczne oferują popularny rodzaj rozrywki w całych Emiratach, czyli pustynne rajdy samochodami terenowymi. Dla turystów przygotowano nie tylko samą przejażdżkę, ale całodzienne pakiety włącznie z wizytą w tradycyjnej beduińskiej osadzie, kolacją i pokazem tańca brzucha.

 

Rajd po pustyni w okolicach Szardży, Zjednoczone Emiraty Arabskie.Fot. islavicek / shutterstock.com

6
Fot. Philip Lange / shutterstock.com Fot. Philip Lange / shutterstock.com

Fudżajra - góry, pustynia i świeże daktyle

Jako jedyny z emiratów wchodzących w skład ZEA nie leży nad wodami Zatoki Perskiej, lecz nad zatoką Omańską. Jego stolicą jest Fudżajra. Pomimo że to nowoczesna metropolia, miasto może pochwalić się niewielką, ale bardzo klimatyczną starówką, nad którą dominuje stary fort. Kiedy wyjedziemy za miasto ujrzymy piękny krajobraz - będzie to nie tylko pustynia, ale także góry oraz urokliwe żyzne doliny porośnięte licznymi palmami daktylowymi i drzewkami cytrusowymi. To właśnie w tym regionie znajduje się również najstarszy meczet w kraju (w miejscowości Bidita) oraz znana ze źródeł termalnych miejscowość Al-Ghanour.

 

Fudżajra, Zjednocozne Emiraty Arabskie.Fot. Pepj / shutterstock.com

7
Fot. Alexandr Vlassyuk / shutterstock.com Fot. Alexandr Vlassyuk / shutterstock.com

Dubaj - tu spełniają się marzenia

Podczas naszej podróży po Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie mogliśmy jednak ominąć ich "znaku firmowego"! Dubaj to w końcu miasto, w którym nie ma rzeczy niemożliwych, a wyobraźnia zadziwiających świat miejscowych szejków, zdaje się nie mieć granic. Podobnie zresztą jak zawartość ich portfeli... To w Dubaju znajdziemy najwyższy wieżowiec świata (Burdż Chalifa), ogromne centrum handlowe Dubai Mall (1200 sklepów!), siedmiogwiazdkowy hotel Burdż al-Arab, a także... stok narciarski. Także to na terenie tego miasta powstał cały sztuczny archipelag, w którego skład wchodzą prywatne wyspy z posiadłościami znanych na całym świecie celebrytów.

8