Najpiękniejsze plaże Azji i nie tylko!

MW
Biały piasek, ciepła turkusowa woda i szum uginających się od wiatru palm - tak wyglądają najwspanialsze plaże Azji i basenu Oceanu Indyjskiego, które swoimi urokami kuszą nawet wtedy, gdy u nas za oknem prószy śnieg. Sprawdźcie, dokąd warto teraz się wybrać!
Fot. Sapsiwai / shutterstock.com Fot. Sapsiwai / shutterstock.com

Le Morne Brabant (Mauritius)

Sława tej położonej w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego wyspy sięga grubo ponad stu lat - już wtedy sam Mark Twain twierdził, że Mauritius musiał powstać jeszcze przed niebem, bo zapewne posłużył Bogu jako model do stworzenia raju. Jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie znajdują się na wysuniętym w południowo-zachodnim kierunku półwyspie Le Morne Brabant. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku był on trudno dostępnym schronieniem dla zbiegłych niewolników. Dzisiaj, jak na ironię, zlokalizowanych jest tu kilka ekskluzywnych hoteli, a sam półwysep wraz z górującym nad nim szczytem o tej samej nazwie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plaża na MauritiusieFot. Pawel Kazmierczak / shutterstock.com

1
Fot. Chris Howey / shutterstock.com Fot. Chris Howey / shutterstock.com

Penang (Malezja)

Ta leżąca u zachodnich wybrzeży półwyspu malajskiego wyspa jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Malezji. Ci przybywają tu przede wszystkim, aby zwiedzić utrzymaną w kolonialnym stylu starówkę w George Town, zjeść nasi lemak na jednym z najsłynniejszych nocnych targów w kraju lub po prostu wypocząć na plaży. Większość turystów wybiera plaże w okolicach kurortu Batu Feringghi, nie wiedząc, że prawdziwy skarb jest kilka kilometrów dalej. W położonym na północno-zachodnim krańcu wyspy parku narodowym znajduje się wyjątkowa Monkey Beach. Wcale nie jest łatwo się na nią dostać, ponieważ najpierw trzeba przejść półtoragodzinny szlak prowadzący przez gęstwinę tropikalnego lasu. Nagroda jest jednak warta tego wysiłku - naszym oczom ukaże się błogi widok pustej plaży z białym piaskiem, palmami i błękitną wodą. Oprócz tego - jak sama nazwa wskazuje - roi się na niej od makaków!

Park narodowy na wyspie PenangFot. Attila JANDI / shutterstock.com

2
Fot. Simon Dannhauer / shutterstock.com Fot. Simon Dannhauer / shutterstock.com

La Digue (Seszele)

Ta jedna z najwspanialszych wysp wchodzących w skład Seszeli swoją nazwę zawdzięcza statkowi francuskiego podróżnika, Marca du Frense, który odwiedził archipelag w drugiej połowie XVIII wieku. La Digue zajmuje powierzchnię zaledwie 10 kilometrów kwadratowych i jest stosunkowo mało zurbanizowana - drogi są bardzo wąskie i przystosowane do poruszania się rowerem, a praktycznie jedyne obecne na wyspie samochody należą do miejscowych hoteli. Najdroższym tutejszym skarbem jest jednak plaża Anse Source d'Argent, która jest najczęściej fotografowanym miejscem na całym archipelagu. Swoją popularność zawdzięcza charakterystycznym granitowym skałkom oblewanym turkusową wodą - ten niezapomniany widok zapewnia jej obecność w większości rankingów najpiękniejszych plaż świata.

Plaża Anse Source d'Argent na SeszelachFot. Tatiana Popova / shutterstock.com

3
Fot. Andrzej Kubik / shutterstock.com Fot. Andrzej Kubik / shutterstock.com

Mudhdhoo (Malediwy)

Widok tutejszych błogich plaż prawie w każdym przypadku wypada bardziej okazale od większości widowiskowych zdjęć umieszczonych w katalogach biur podróży. Malediwy bezsprzecznie uważane są za jeden z najpiękniejszych krajów na świecie. Tworzący je archipelag składa się z prawie 1200 wysp, z których większość jest praktycznie niezamieszkała. Wybierając się tutaj, warto odwiedzić znajdującą się w atolu Baa wyspę Mudhdhoo słynącej z wyjątkowej plaży - nie chodzi tu tylko o biały piasek oblany szmaragdową oceaniczną wodą, a... wyjątkowe zjawisko, które ma tu miejsce nocą. Wtedy bowiem plaża mieni się niesamowitymi niebieskimi światełkami, dzięki czemu wygląda niczym gwiezdny dywan. Odpowiedzialne są za to mikroskopijne organizmy roślinne, które podrażnione ruchem wody spowodowanym przepływaniem ryb lub nawet ruchem ludzkich dłoni i stóp, rozbłyskają turkusowym światłem bioluminescencji. To po prostu trzeba zobaczyć!

Zjawisko bioluminescencji na plaży na wyspie Mudhdhoo (Malediwy)Fot. Imgur.com

4
Fot. Luciano Mortula / shutterstock.com Fot. Luciano Mortula / shutterstock.com

Wyspy Gili (Indonezja)

Nie z Bali, Lombok, ani Sumatry, ale właśnie stąd najczęściej pochodzą fotografie rajskich zakątków najlepiej reklamujące Indonezję. Gili to zaledwie trzy malutkie wysepki oferujące piękne, szerokie plaże z białym, miękkim piaskiem i przejrzystą turkusową wodą. Na pewno nie będą nudzić się tutaj fani aktywnego spędzania wolnego czasu - wyspy Gili to bowiem doskonałe miejsce do nurkowania i uprawiania snorkelingu - znajduje się tu ładna rafa koralowa. Poza tym zawsze istnieje tu spora szansa na zobaczenie kolorowych rybek i spotkanie żółwi morskich...

Plaża na wyspie Gili Meno (Indonezja)Fot. Dima Fadeev / shutterstock.com

5
Fot. Selins / shutterstock.com Fot. Selins / shutterstock.com

Tioman (Malezja)

Jedna z najciekawszych wulkanicznych wysp leżących u wybrzeży kontynentalnej Malezji. Na szczęście ten górzysty, pokryty tropikalnym lasem, zakątek nie został do tej pory dotknięty przez masową turystykę. Wyspa liczy prawie 40 km długości i znajduje się na niej zaledwie osiem małych wiosek, do których można dotrzeć tylko łodzią. Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej urody plażom, zaliczanym do najpiękniejszych na świecie. Co więcej, całe wybrzeże wyspy pokryte jest zielonym gęstym lasem tropikalnym. Tioman słynie także z doskonałych warunków do nurkowania, nie brakuje tu również świetnych szlaków trekkingowych.

Tioman, MalezjaFot. picturist / shutterstock.com

6
Fot. Arnon Polin / shutterstock.com Fot. Arnon Polin / shutterstock.com

Koh Muk (Tajlandia)

Uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp Tajlandii, a jej nazwa oznacza w języku tajskim "Perłową Wyspę". Urzeka przede wszystkim ukształtowaniem terenu - jej powierzchnię pokrywają strzeliste góry, pomiędzy którymi rozciągają się fantastyczne plaże, z czego jedna szczególna - Sivalai. Ta pokryta śnieżnobiałym piaskiem i rosnącymi co krok smukłymi palmami plaża stale plasuje się pośród trzech najpiękniejszych w całym kraju. Jej niezaprzeczalną zaletą jest także fakt, iż nigdy nie ma na niej tłumów turystów. Co więcej, Koh Muk to raj dla fanów ryb i owoców morza - tutejsza barakuda z grilla obrosła już legendą!

Skały na wybrzeżu wyspy Koh Muk w TajlandiiFot. Arnon Polin / shutterstock.com

7
Fot. SurangaSL / shutterstock.com Fot. SurangaSL / shutterstock.com

Nilaveli (Sri Lanka)

Ta znajdująca się w północno-wschodniej części Sri Lanki miejscowość od kilku lat zalicza się do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na całej wyspie. Jej znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim rajskie, wręcz dziewicze, plaże. Ich nieskazitelność to jednak pokłosie zakończonej zaledwie kilkanaście lat temu wojny domowej, w trakcie której - z przyczyn oczywistych - turystyka w tym regionie całkowicie zamarła. Tutejsze plaże są bardzo szerokie, oblane czystą błękitną wodą, a od lądu oddzielają je smukłe wysokie palmy.

Wybrzeże w Nilaveli na Sri LanceFot. Valery Shanin / shutterstock.com

8
Fot. Philip Lange / shutterstock.com Fot. Philip Lange / shutterstock.com

Fudżajra (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Zjednoczone Emiraty Arabskie to nie tylko Dubaj czy Abu Zabi. Ten kraj skrywa jeszcze wiele innych fantastycznych miejsc, które nie są może tak znane jak oba wymienione miasta, ale dzięki temu nie stały się jeszcze ofiarami masowej turystyki. Jednym z nich Fudżajra - jedyny spośród emiratów wchodzących w skład ZEA, który nie leży nad Zatoką Perską, a nad wodami Zatoki Omańskiej. Region ten słynie głównie ze wspaniałych widoków schodzących ku wybrzeżom gór oraz z pięknych, piaszczystych i przede wszystkim dziewiczych plaż...

Plaża w emiracie FudżajraFot. muznabutt / shutterstock.com

9