Open'er (Gdynia, 29 czerwca -2 lipca)

Gdyński festiwal to jedna z najgorętszych imprez muzycznych w tej części Europy. Open'er pomimo swojej krótkiej historii, zasłużył już na spory prestiż - z roku na rok nie tylko przyciąga coraz ważniejsze osobowości sceniczne, lecz także zdobył uznanie za granicą. Już dwa razy został wyróżniony nagrodą dla Najlepszego Dużego Festiwalu (Best Major Festival) European Festival Awards oraz trafiał do zestawień "Timesa" czy brytyjskiego magazynu "Q".

W tym roku do przyjazdu na gdyńskie Babie Doły zachęca - jak zwykle zresztą - naszpikowany gwiazdami line-up. Już pierwszego dnia na scenie pojawią się Florence&Machine i PJ Harvey. W ciągu kolejnych dni wystąpią także M83, Red Hot Chili Peppers oraz Sigur Ros.

Więcej informacji: www.opener.pl

Vida Festival (okolice Barcelony, 30 czerwca - 3 lipca)

Na przełomie czerwca i lipca w podbarcelońskiej Vilanovie odbędzie się jeden z najpopularniejszych festiwali muzycznych w całej Hiszpanii. W klimatycznej otoczce wybrzeża Morza Śródziemnego odbędzie się kilkanaście koncertów, projekcji filmowych, wystaw, a także ciekawych warsztatów. Wśród artystów, którzy pojawią się na tutejszej scenie, będą zarówno wykonawcy popularnych utworów tanecznych, jak również zdecydowanie bardziej alternatywni artyści. Łącznie wystąpi ponad 40 różnych zespołów!

Więcej informacji: www.vidafestival.com

Festiwal Vida w okolicach Barcelony.Festiwal Vida w okolicach Barcelony. Fot. Christian Bertrand / shutterstock.com Fot. Christian Bertrand / shutterstock.com

Colours of Ostrava (Ostrawa, Czechy 14-17 lipca)

Lubicie klimat katowickiego OFF-u? Jeśli tak, to festiwalem Colours of Ostrava będziecie zachwyceni. Zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy odbywa się jeden z najciekawszych festiwali w Europie. Impreza organizowana jest już od 14 lat, ale w 2012 roku zdecydowano o przeniesieniu jej z centrum miasta na jego obrzeże - do przemysłowej dzielnicy Vitkovice. Okazało się to strzałem w dziesiątkę - w opuszczonych poindustrialnych przestrzeniach festiwal nabiera zupełnie nowego wymiaru. Większość koncertów i imprez towarzyszących odbywa się na terenie dawnej huty, którą otaczają wysokie szyby pobliskich kopalni węgla kamiennego.

Poza koncertami odbywają się tu także pokazy filmowe, wystawy oraz spotkania z twórcami i intelektualistami - w tym roku będzie również cały panel poświęcony Polsce. W tegorocznej edycji wezmą udział: M83, Passenger czy Zohar Fresco.

Więcej informacji: www.colours.pl

Ostrawa, dzielnica Vitkovice.Ostrawa, dzielnica Vitkovice. Fot. Olaf Ludwig / shutterstock.com Fot. Olaf Ludwig / shutterstock.com

Sziget (Budapeszt, Węgry 10-17 sierpnia)

Sziget, czyli po węgiersku "wyspa". Bo właśnie na położonej na Dunaju wyspie Obudai odbywa się największy na Węgrzech festiwal muzyczny. Impreza organizowana jest w Budapeszcie od ponad 20 lat i z roku na rok przyciąga coraz więcej młodych ludzi spragnionych dobrej muzyki i jeszcze lepszej zabawy. Wystarczy wspomnieć, że w zeszłorocznej edycji wzięło udział ponad 400 tys. ludzi z ponad 90 krajów świata. Największymi gwiazdami tegorocznej imprezy będą The Chemical Brothers, John Newman, Muse i... Rihanna! Koszt karnetu na cały festiwal to aż 275 euro, ale chyba nie macie wątpliwości, że to świetnie ulokowane pieniądze...

Więcej informacji: www.szigetfestival.com

World Folk Festival (Nesebyr, Bułgaria, 18-28 sierpnia)

Pośród wąskich brukowanych uliczek bułgarskiego Nesebyru, zwanego perłą morza Czarnego, co roku odbywa się jedna z największych imprez folklorystycznych na Starym Kontynencie. Prezentują się na nim zespoły i wykonawcy z różnych krajów europejskich, chcących podzielić się swoją kulturą. Uczestnicy walczą o nagrody w różnych kategoriach, m.in. pieśń folkowa, taniec narodowy czy najlepszy zespół folkowy. Impreza organizowana jest przy udziale UNESCO przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali Folklorystycznych.

Nesebyr, BułgariaNesebyr, Bułgaria Fot. frescomovie / shutterstock.com Fot. frescomovie / shutterstock.com

Festiwal Beglika (jezioro Golyam Beglik, Bułgaria, 25-28 sierpnia)

Chcecie odpocząć od zatłoczonych kurortów na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego? Mamy dla Was idealną propozycję. W samym sercu kraju, pomiędzy szczytami Rodopów, pod koniec sierpnia już po raz siódmy odbędzie festiwal Beglika - impreza wyjątkowa w swoim rodzaju, którą trudno zaszufladkować. Hasłem przewodnim wydarzenia jest "powrót do natury". Przez cztery dni będzie można tu bawić się na koncertach, podziwiać występy grup cyrkowych, wziąć udział w wykładach na temat magii i astrologii, a także ćwiczyć jogę. I to wszystko na totalnym pustkowiu!

Więcej informacji: www.fest.beglika.org

Outlook festival (okolice Puli, Chorwacja, 31 sierpnia - 4 września)

To chyba najlepsze ukoronowanie wakacji - na chorwackim półwyspie Istria, w okolicach Puli, odbędzie się jedna z najciekawszych imprez muzycznych w Chorwacji, a przyznajmy, że konkurencja w tym roku jest naprawdę spora. Podczas Outlook Festival królować będzie przede wszystkim muzyka taneczna - od hip hopu po dance. Największymi gwiazdami tegorocznej edycji będą Slum Village, A State of Mind oraz Damian Marley.

Więcej informacji: www.outlookfestival.com

Koncert na chorwackiej wyspie PagKoncert na chorwackiej wyspie Pag Fot. Matej Kastelic / shutterstock.com Fot. Matej Kastelic / shutterstock.com